W Parku Nowakowskiego „Małpi Gaj” w Zamościu powstanie koło czerpakowe do zasilania w wodę kanałów i oczek. Autor wybranego projektu w Budżecie Obywatelskim 2020 chce w ten sposób wykorzystać potencjał największego i najstarszego kompleksu parkowego w mieście. Jego pomysł pokonał 9 konkurentów
Głosowanie w Budżecie Obywatelskim na 2020 rok zakończyło się 30 września o północy. Do wydania było 200 tysięcy zł. Są wyniki. Mieszkańcy 332 głosami wybrali pomysł dotyczący zagospodarowania Parku Nowakowskiego „Małpi Gaj”. Autor projektu widzi tam koło czerpakowe o średnicy 250 cm do zasilania w wodę z Białej Łady kanałów i oczek.
– Drewniane koło ma uruchomić przepływ wody w parku. Musi być tej wielkości, by podnieść wodę z rzeki na wysokość około 130 cm. Od czasu, gdy stał tam młyn, który pracował jeszcze w latach 70., jej poziom bardzo się obniżył. Teraz w parku, który jest bardzo stary i pamięta czasy dworku Nowakowskich jest jedynie woda opadowa – mówi Piotr Dziwura, którego pomysł wygrał czwartą edycję BO. – Mieszkam w tej dzielnicy całe życie, pamiętam młyn, który spalił się 30–35 lat temu. Okolica parku i młyna tętniła życiem.
W parku były potańcówki, chodziło się tu na randki, po Białej Ładzie pływały kajaki, a koło młyna było kąpielisko. Dziś park jest bardzo zaniedbany, smutny i ponury.
O pomyśle na wprowadzenie zmian w parku, by okolica znów była piękna, mówiłem w czasie kampanii, gdy startowałem w ostatnich wyborach do rady miasta – dodaje autor, który jest biłgorajskim przedsiębiorcą, pierwszy raz zgłosił pomysł do budżetu, ale jak podkreśla zawsze brał udział w głosowaniu.
W kampanii promującej projekt pomagał mu syn. Były plakaty, ulotki, samochód marki Nysa, który był reklamą mobilną. – Nie ograniczyłem się do naszego osiedla Rożnówka, kampania była w całym mieście i gminie, bo to projekt ogólnomiejski. Może dlatego wygrał? Inne dotyczyły głównie osiedli – dodaje autor wybranego projektu.
Pomysłodawca zaplanował szczegółowo etapy prac, park i okolice koła mają się zmienić w atrakcyjne miejsce do wypoczynku. Autorski kosztorys przewiduje wydanie 99 tysięcy zł.
O 16 głosów mniej zdobył projekt związany z parafią św. Jana Pawła II, który dotyczył wydarzeń organizowanych z okazji przypadającej w 2020 roku setnej rocznicy urodzin patrona. Pomysłodawcy chcieli za blisko 200 tysięcy zorganizować cykl koncertów, spektakli, spotkań i projekcji odnoszących się do osoby świętego Jana Pawła II.
O 18 głosów mniej niż projekt wybrany do realizacji, dostał pomysł na modernizację boiska lekkoatletycznego przy Szkole Podstawowej nr 3.
Jak wyliczyli urzędnicy w czwartej edycji budżetu mogło brać udział 22 455 osób – tylu mieszkańców powyżej 16 roku życia jest w Biłgoraju. 2020 z nich zagłosowało. Pierwsza osoba zrobiła to już w kwadrans po uruchomieniu głosowania. Najwięcej głosów oddano ostatniego dnia.
95 procent głosów oddali internauci. Większość (57 proc.) przy wykorzystaniu komputerów. 58 procent głosujących to mieszkanki Biłgoraja. I to one stanowiły większość w najliczniejszej grupie głosujących, czyli między 36 a 49 rokiem życia.