Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 lutego 2022 r.
12:57

Pekin 2022. Wszystkie polskie nadzieje olimpijskie

Autor: Zdjęcie autora Kamil Kozioł
(fot. Screen YouTube - Pekin 2022)

Dziś zaczynają się Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. To będą zupełnie inne zmagania niż te wszystkie, które odbyły się do tej pory.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kiedy Chińczycy starali się o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich, to na pewno nie spodziewali się, że organizacja tej imprezy będzie dużo większym wyzwaniem, niż letnia edycja najważniejszej imprezy na świecie. Pekin chciał stać się przede wszystkim pierwszym miastem, które ugości zarówno Letnie, jak i Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Nie spodziewał się jednak, że oprócz trudu organizacyjnego będzie musiał zmierzyć się również z kwestiami związanymi z pandemią koronawirusa. Można się jednak cieszyć, że w 2015 r. delegaci na 128 sesję MKOl w malezyjskim Kuala Lumpur powierzyli organizację Chińczykom. Ich kontrkandydatem były kazachskie Ałmaty. Patrząc na to co ostatnio działo się w Kazachstanie można się jednak cieszyć, że znicz zapłonie w Pekinie.

To jednak nie koniec o polityce, bo ona już zdążyła popsuć kibicom radość z możliwości przeżywania sportowego święta. Część państw, na czele z USA, postanowiła zbojkotować tę imprezę. Oczywiście chodzi tu o bojkot dyplomatyczny, a nie sportowy. Podczas ceremonii otwarcia nie zobaczymy więc chociażby Joe Bidena. Prezydent USA chce w ten sposób zwrócić na łamanie praw człowieka w Chinach, zwłaszcza wśród społeczności Ujgurów. W Pekinie pojawi się za to Andrzej Duda.

Zostawiając za plecami politykę warto skupić się na tym, co najważniejsze, czyli rywalizacji sportowej. Ta rozpoczęła się już w środę, chociaż medali jeszcze nie rozdano. Czytając ten tekst, część z Państwa będzie pewnie oglądać ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Pierwsze medale natomiast zostaną wręczone już jutro, m.in. w biathlonie czy biegach narciarskim.

Jest tu przepięknie

Rywalizacja w Chinach będzie toczyć się w trzech kompleksach sportowych. Pierwszy jest umiejscowiony w Pekinie, gdzie odbędzie się m.in. snowboardowy big air, ale także sporty łyżwiarskie, w tym zawsze prestiżowy hokej na lodzie. 75 km na północny zachód od stolicy Pekinu położony jest Yanqing.

To swoiste przedmieścia wielkiej stołecznej aglomeracji, gdzie mieszkańcy Pekinu jeżdżą, a właściwie to jeździli przed epoką koronawirusa, pomoczyć się gorących źródłach. Tam też odbędą się zawody ślizgowe takie jak bobsleje czy saneczkarstwo, a także narciarstwo alpejskie.

Kibiców w Polsce będzie natomiast najbardziej interesować Zhangjiakoi. Ta nazwa przez najbliższe dni będzie odmieniana w polskich mediach przez wszystkie przypadki. Ten jeden z najpopularniejszych kurortów narciarskich w Chinach będzie areną większości zawodów narciarskich i snowboardowych, w tym biegów oraz skoków narciarskich.

– To najlepsze warunki, w których trenowałam. Śnieg dla mnie jest idealny i jestem pod wrażeniem jego przygotowania – powiedziała oficjalnej stronie PKOl Aleksandra Michalik, która wystartuje w snowboardzie.

– Jeśli chodzi o warunki sportowe, to dziś był to nas drugi trening i jest tu przepięknie. Świetny śnieg, który daje ogromną przyjemność z jazdy, no i idealna temperatura. Niby jest mróz około minus 10 stopni, ale przez mocne słońce w ogóle tego nie czuć. Nie ma chmur – pogoda jest wręcz wymarzona i taka ma się utrzymać do 8 lutego – czyli naszego startu. Na tym stoku czujemy się jak raju – dodaje jej kolega z kadry, Oskar Kwiatkowski.

Podjąć walkę

To jednak nie na snowboardzie kibice nad Wisłą będą koncentrować swoją uwagę. Chociaż trzeba podkreślić, że telewizor warto włączyć przy okazji slalomu równoległego kobiet, gdzie wystartuje Aleksandra Król, która niedawno wygrała swoje pierwsze w karierze zawody Pucharu Świata, co pozwoliło jej dołączyć do szerokiego grona kandydatek do medali.

Niezależnie od tego jednak uwaga fanów będzie koncentrować się na skokach narciarskich. Michal Doleżal zabrał do Chin Kamila Stocha, Piotra Żyłę, Dawida Kubackiego, Pawła Wąska i Stefana Hulę.

Jeszcze rok temu moglibyśmy zastanawiać się, czy Biało-Czerwoni przypadkiem nie opanują całego podium w zawodach indywidualnych. Ten sezon to jednak pasmo nieszczęść polskiej kadry, a dobrych wyników praktycznie nie ma. Kamil Stoch raz szczęśliwie stanął na podium Pucharu Świata, ale później przyszło załamanie formy. W efekcie jest na 20 miejscu w klasyfikacji generalnej tego cyklu, co raczej nie pozwala patrzeć z optymizmem na jego występ w Chinach.

– Mam jeszcze w sobie siły i optymizm. Nie jest to łatwe, bo cały czas się czuję, jakby ktoś albo coś rzucało mi kłody pod nogi albo stawiało ściany. Mury nie do skruszenia. Po prostu walę w te mury z całej siły ile się da, ale mam w sobie tyle optymizmu i sportowej złości, by pokazać, że jednak potrafię. Najbardziej samemu sobie. Wierzę, że czas na igrzyskach i kilka skoków treningowych pozwoli poczuć mi pewność, a także radość. Chcę poczuć się sobą. Skoczkiem narciarskim, który zapracował na pozycję, którą ma. Jak to się mówi, „do odważnych świat należy”. Teraz już się z tego nie wycofam, idę dalej. Postaram się zrobić wszystko co w mojej mocy. Mam jeszcze na tyle siły, aby móc podjąć walkę i zrobię co się da, żeby skakać tak jak potrafię najlepiej. Na ile to wystarczy? Nie wiem – mówi portalowi skijumping.pl Kamil Stoch.

Trudne trasy

Niepoprawni optymiści liczą, że medal wywalczy specjalizująca się w narciarskim slalomie gigancie Maryna Gąsienica-Daniel. Zakopianka w tym sezonie regularnie melduje się w najlepszej dziesiątce zawodów Pucharu Świata, co jest wynikiem niespotykanym w polskim narciarstwie od wielu lat.

Czy jednak jest to już poziom medalowy?

Ostateczny wynik będzie zależał nie tylko od umiejętności, ale również od tego, kto będzie ustawiał oba przejazdy.

– Trasy są dosyć trudne, nawet te treningowe. Treningowa gigantowa jest prawie równoległa do tej startowej. Zaczyna się stromym odcinkiem i w sumie to jest najtrudniejsze, że pod koniec odcinka zwęża się do wąskiej przecinki. To robi największe utrudnienie, że nie można poluzować się ze stromego, rozpędzić, poczuć fajną jazdę i wolność, tylko trzeba cały czas pilnować się z jazdą, więc to jest dość trudne. Trasy są jednak świetnie przygotowane – powiedziała portalowi sport.tvp.pl Maryna Gąsienica-Daniel.

Sport i pandemia

Dość nieoczekiwanie jednak największą polską nadzieją na medal jest Natalia Maliszewska. Specjalistka od short tracku to rzeczywiście jedna z najlepszych zawodniczek w biegu na 500 m na świecie. I jeszcze kilka dni temu moglibyśmy rzeczywiście liczyć w jej wykonaniu na miejsce na podium. Pochodząca z Białegostoku zawodniczka trafiła na izolację, bo uzyskała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Czas spędza więc w hotelowym pokoju i nie ma okazji przygotowywać się do startu w najważniejszej imprezie w jej karierze. Co więcej, na razie nie wiadomo, czy w ogóle w niej wystartuje. Aby wydostać się z zamknięcia musi uzyskać dwa negatywne wyniki testów. W środę otrzymała pierwszy, więc jest prawdopodobne, że jednak zdoła stanąć na starcie sobotnich kwalifikacji w jej koronnej konkurencji. Nie wiadomo jednak, jak przymusowa przerwa w treningach odbije się na jej formie.

I właśnie takie to będą Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Rywalizacji sportowej zawsze przyświeca hasło „Niech wygra najlepszy”. W Pekinie powinno ono zostać zastąpione przez hasło „Niech wygra najzdrowszy”. Aby stanąć na najwyższym stopniu podium trzeba bowiem mieć masę szczęścia. I niekoniecznie jest ono przydatne na arenach sportowych. Dużo bardziej potrzebne jest podczas wszechobecnych testów na obecność koronawirusa.

Ściąga dla kibica

  • 4 lutego – godz. 12: ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Pekinie
  • 5 lutego – godz. 8.45: biegi narciarskie, skiathlon kobiet; godz. 14.18: finał short track, sztafeta mikst
  • 6 lutego – godz. 12: skoki narciarskie, konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni normalnej; godz. 14.15: 4 ślizg jedynek mężczyzn w saneczkarstwie
  • 7 lutego – godz. 10: biathlon, bieg indywidualny kobiet; godz. 13.41: finał short track, 500 m kobiet
  • 8 lutego – godz. 11.30: łyżwiarstwo szybkie, 1500 m mężczyzn; godz. 12.25: biegi narciarskie, finał sprintu kobiet
  • 9 lutego – godz. 6.45: narciarstwo alpejskie, 2 przejazd slalomu kobiet; godz. 9: kombinacja norweska, skocznia normalna
  • 10 lutego – godz. 8: biegi narciarskie, 10 km kobiet stylem klasycznym; godz. 14.30: finał saneczkarskich sztafet
  • 11 lutego – godz. 4: narciarstwo alpejskie, supergigant kobiet; godz. 13.27: finał short track, 1000 m kobiet
  • 12 lutego – godz. 8: biegi narciarskie, sztafeta kobiet; godz. 12: skoki narciarskie, konkurs mężczyzn na dużej skoczni
  • 13 lutego – godz. 3.15: narciarstwo alpejskie, slalom gigant mężczyzn; godz. 8: biegi narciarskie, sztafeta mężczyzn
  • 14 lutego – godz. 2.22: łyżwiarstwo figurowe, taniec dowolny par tanecznych; godz. 12: skoki narciarskie, konkurs drużynowy
  • 15 lutego – godz. 11.08: łyżwiarstwo figurowe, program krótki solistek; godz. 12: kombinacja norweska
  • 16 lutego – godz. 3.15: narciarstwo alpejskie, slalom mężczyzn; godz. 10: biegi narciarskie, sprint drużynowy kobiet
  • 17 lutego – godz. 9.30: łyżwiarstwo szybkie, 1000 m kobiet; godz. 11.08: łyżwiarstwo figurowe, program dowolny solistek
  • 18 lutego – godz. 9.30: łyżwiarstwo szybkie, 1000 m mężczyzn; godz. 10: biathlon, bieg masowy kobiet
  • 19 lutego – godz. 8: łyżwiarstwo szybkie, bieg masowy mężczyzn; godz. 8.45: łyżwiarstwo szybkie, bieg masowy kobiet
  • 20 lutego – godz. 5.10: mecz finałowy w hokeju mężczyzn; godz. 7.30: biegi narciarskie, bieg na 30 km stylem dowolnym kobiet; godz. 12: ceremonia zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Pekinie

Transmisje z Igrzysk przeprowadzi Eurosport oraz TVP

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wielkanoc z kryzysem jajecznym w tle?

Wielkanoc z kryzysem jajecznym w tle?

Święta bez jajek? Na szczęście jeszcze nie w Polsce – choć rynek drobiu zmaga się z problemami, a świąteczny budżet wzrósł średnio o 10 procent

Latynoskie noce
Foto
galeria

Latynoskie noce

El Cubano to jedno z najgorętszych miejsc na imprezowej mapie Lublina, które od lat przyciąga miłośników latynoskich rytmów. W miniony weekend El Cubano rozbrzmiewał gorącymi dźwiękami salsy, bachaty i reggaetonu, tworząc atmosferę niczym z kubańskich ulic. Dzięki naszej fotogalerii możecie przenieść się do tego magicznego wieczoru i poczuć klimat El Cubano. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć, które uchwyciły niezapomniane momenty tej szalonej nocy.

Minionej nocy strażacy wyjeżdżali ponad 440 razy. Trwa szacowanie strat

Minionej nocy strażacy wyjeżdżali ponad 440 razy. Trwa szacowanie strat

– Sprzątamy i szacujemy straty – przekazał wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. Do tej pory, w wyniku wczorajszych nawałnic, 4 tysiące rodzin nie ma prądu, uszkodzone zostały dachy i połamane drzewa, a rolnicy bezpowrotnie stracili uprawy rzepaku i porzeczki.

Magdalena Gąbka i Marcin Górecki są już w drodze na najwyższy szczyt świata

Bychawianka i łodzianin są już w drodze na Everest. Udowadniają, że marzenia można spełniać

Wracamy do historii Magdaleny Gąbki z Bychawy i Marcina Góreckiego z Łodzi – pary podróżników, alpinistów i ultrabiegaczy. Po miesiącach przygotowań fizycznych, ale też finansowych, himalaiści są już w drodze na Mount Everest.

Impreza na luzie
Foto
galeria

Impreza na luzie

W miniony weekend Klub 30 w Lublinie po raz kolejny udowodnił, że jest miejscem, gdzie dobra zabawa i niezapomniana atmosfera spotykają się na każdym kroku. Impreza "Wrzuć na luz" przyciągnęła tłumy spragnionych świetnej muzyki i pozytywnej energii lublinian. Dzięki naszej fotogalerii możecie poczuć się jakbyście byli tam z nami. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Poranny wypadek pod Lublinem. Lądował śmigłowiec LPR

Poranny wypadek pod Lublinem. Lądował śmigłowiec LPR

Wielka Sobota rozpoczęła się od groźnego wypadku pod Lublinem. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Pierwszy taki zabieg na Lubelszczyźnie. Nowa metoda kardiochirurgiczna zastosowana w Lublinie
galeria

Pierwszy taki zabieg na Lubelszczyźnie. Nowa metoda kardiochirurgiczna zastosowana w Lublinie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie wykonano pierwszy w południowo-wschodniej Polsce zabieg przezskórnego wszczepienia nowej protezy zastawki mitralnej w miejsce zużytej. Pacjentką była osiemdziesięcioletnia mieszkanka Lublina. Operację przeprowadził zespół Klinicznego Oddziału Kardiochirurgii.

Kewin Sasak i spółka w końcu znaleźli sposób na JSW Jastrzębski Węgiel

Wygrać z mistrzem to jest coś dużego. Opinie po meczu JSW Jastrzębski Węgiel – Bogdanka LUK Lublin

Do tej pory siatkarze Bogdanki LUK Lublin tylko przegrywali z JSW Jastrzębskim Węglem. W ostatni starciu ulegli mistrzom Polski 0:3, ale w każdym secie zdobywali po 23 punkty. W piątek, w pierwszym półfinale PlusLigi drużyna Massimo Bottiego wreszcie znalazła sposób na faworyzowanego rywala i ograła go na wyjeździe 3:0. Jak obie ekipy oceniają zawody?

Dzisiaj sklepy pracują krócej

Dzisiaj sklepy pracują krócej

W Wielką Sobotę większość placówek sieci marketów spożywczych będzie czynna do godz. 13. Do tej godziny klientów obsługiwać będą również urzędy pocztowe.

Jakub Kępa ma nadzieję, że Orlen Oil Motor powalczy o obronę tytułu mistrza

Jakub Kępa (Orlen Oil Motor): Liga będzie jeszcze bardziej wyrównana, ale walczymy o kolejne złoto

Orlen Oil Motoru mają pewne prawo marzyć o kolejnym mistrzostwie. Dzięki świetnemu zarządzaniu klubem i szeregiem sponsorów żużlowcom nie brakuje niczego, by walczyć o kolejny złoty medal dla Lublina. Prezes „Koziołków” przekonuje jednak, że po wzmocnieniach, których dokonały kluby z Wrocławia i Torunia, w PGE Ekstralidze powinno być jeszcze więcej emocji

Paweł Maj, prezydent Puław, postanowił nie płacić grzywny, by ośmieszyć system, który pozwala zamykać boiska szkolne. Za kratki nie poszedł, bo ktoś, prawdopodobnie resort sportu, zasądzoną grzywnę wpłacił. Problem z boiskiem, na którym ciążą sądowe restrykcje jednak pozostaje

"Prawo bezduszne, nikczemne, oderwane od rzeczywistości"

O zgodzie na areszt w obronie zamykanego sądownie szkolnego boiska, wieloletniej prawnej batalii, braku wsparcia ze strony władz centralnych i nadziei na zmiany - rozmawiamy z niedoszłym więźniem zakładu karnego w Opolu Lubelskim, prezydentem Puław, Pawłem Majem.

Bogdanka LUK Lublin lepsza od JSW Jastrzębskiego Węgla

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin lepsza od mistrza Polski Jastrzębskiego Węgla

W pierwszym meczu półfinałowy play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin sensacyjnie pokonała JSW Jastrzębski Węgiel 3:1. MVP wybrany został przyjmujący gości Wilfredo Leon

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy
nawałnice

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy

To pracowity dzień dla wszystkich strażaków z zachodniej Lubelszczyzny. Wiatr uszkodził blisko 50 dachów, zrywał gałęzie i przewracał drzewa - także na samochody. Najwięcej szkód burze wyrządziły w powiecie puławskim, opolskim i kraśnickim.

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Aż 24 punkty karne i to za jednym razem zdobył 59-latek, który wczoraj jeździł po drogach gminy Kurów - bez zwracania uwagi na przepisy. Było szybko i niebezpiecznie. Mieszkaniec gminy Bychawa wyczerpał limit błędów.

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja
zdjęcia
galeria

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja

Współczesna technologia pozwala na coraz więcej, a jej graficzne możliwości rosną z każdą kolejną wersją popularnych modeli językowych. Korzystając z dostępu do GPT postanowiliśmy sprawdzić, jak komputer widzi miasta Lubelszczyzny, gdyby miały je symbolizować postaci wyjęte z horrorów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium