Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 lutego 2022 r.
12:57

Pekin 2022. Wszystkie polskie nadzieje olimpijskie

Autor: Zdjęcie autora Kamil Kozioł
1 0 A A
(fot. Screen YouTube - Pekin 2022)

Dziś zaczynają się Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. To będą zupełnie inne zmagania niż te wszystkie, które odbyły się do tej pory.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kiedy Chińczycy starali się o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich, to na pewno nie spodziewali się, że organizacja tej imprezy będzie dużo większym wyzwaniem, niż letnia edycja najważniejszej imprezy na świecie. Pekin chciał stać się przede wszystkim pierwszym miastem, które ugości zarówno Letnie, jak i Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Nie spodziewał się jednak, że oprócz trudu organizacyjnego będzie musiał zmierzyć się również z kwestiami związanymi z pandemią koronawirusa. Można się jednak cieszyć, że w 2015 r. delegaci na 128 sesję MKOl w malezyjskim Kuala Lumpur powierzyli organizację Chińczykom. Ich kontrkandydatem były kazachskie Ałmaty. Patrząc na to co ostatnio działo się w Kazachstanie można się jednak cieszyć, że znicz zapłonie w Pekinie.

To jednak nie koniec o polityce, bo ona już zdążyła popsuć kibicom radość z możliwości przeżywania sportowego święta. Część państw, na czele z USA, postanowiła zbojkotować tę imprezę. Oczywiście chodzi tu o bojkot dyplomatyczny, a nie sportowy. Podczas ceremonii otwarcia nie zobaczymy więc chociażby Joe Bidena. Prezydent USA chce w ten sposób zwrócić na łamanie praw człowieka w Chinach, zwłaszcza wśród społeczności Ujgurów. W Pekinie pojawi się za to Andrzej Duda.

Zostawiając za plecami politykę warto skupić się na tym, co najważniejsze, czyli rywalizacji sportowej. Ta rozpoczęła się już w środę, chociaż medali jeszcze nie rozdano. Czytając ten tekst, część z Państwa będzie pewnie oglądać ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Pierwsze medale natomiast zostaną wręczone już jutro, m.in. w biathlonie czy biegach narciarskim.

Jest tu przepięknie

Rywalizacja w Chinach będzie toczyć się w trzech kompleksach sportowych. Pierwszy jest umiejscowiony w Pekinie, gdzie odbędzie się m.in. snowboardowy big air, ale także sporty łyżwiarskie, w tym zawsze prestiżowy hokej na lodzie. 75 km na północny zachód od stolicy Pekinu położony jest Yanqing.

To swoiste przedmieścia wielkiej stołecznej aglomeracji, gdzie mieszkańcy Pekinu jeżdżą, a właściwie to jeździli przed epoką koronawirusa, pomoczyć się gorących źródłach. Tam też odbędą się zawody ślizgowe takie jak bobsleje czy saneczkarstwo, a także narciarstwo alpejskie.

Kibiców w Polsce będzie natomiast najbardziej interesować Zhangjiakoi. Ta nazwa przez najbliższe dni będzie odmieniana w polskich mediach przez wszystkie przypadki. Ten jeden z najpopularniejszych kurortów narciarskich w Chinach będzie areną większości zawodów narciarskich i snowboardowych, w tym biegów oraz skoków narciarskich.

– To najlepsze warunki, w których trenowałam. Śnieg dla mnie jest idealny i jestem pod wrażeniem jego przygotowania – powiedziała oficjalnej stronie PKOl Aleksandra Michalik, która wystartuje w snowboardzie.

– Jeśli chodzi o warunki sportowe, to dziś był to nas drugi trening i jest tu przepięknie. Świetny śnieg, który daje ogromną przyjemność z jazdy, no i idealna temperatura. Niby jest mróz około minus 10 stopni, ale przez mocne słońce w ogóle tego nie czuć. Nie ma chmur – pogoda jest wręcz wymarzona i taka ma się utrzymać do 8 lutego – czyli naszego startu. Na tym stoku czujemy się jak raju – dodaje jej kolega z kadry, Oskar Kwiatkowski.

Podjąć walkę

To jednak nie na snowboardzie kibice nad Wisłą będą koncentrować swoją uwagę. Chociaż trzeba podkreślić, że telewizor warto włączyć przy okazji slalomu równoległego kobiet, gdzie wystartuje Aleksandra Król, która niedawno wygrała swoje pierwsze w karierze zawody Pucharu Świata, co pozwoliło jej dołączyć do szerokiego grona kandydatek do medali.

Niezależnie od tego jednak uwaga fanów będzie koncentrować się na skokach narciarskich. Michal Doleżal zabrał do Chin Kamila Stocha, Piotra Żyłę, Dawida Kubackiego, Pawła Wąska i Stefana Hulę.

Jeszcze rok temu moglibyśmy zastanawiać się, czy Biało-Czerwoni przypadkiem nie opanują całego podium w zawodach indywidualnych. Ten sezon to jednak pasmo nieszczęść polskiej kadry, a dobrych wyników praktycznie nie ma. Kamil Stoch raz szczęśliwie stanął na podium Pucharu Świata, ale później przyszło załamanie formy. W efekcie jest na 20 miejscu w klasyfikacji generalnej tego cyklu, co raczej nie pozwala patrzeć z optymizmem na jego występ w Chinach.

– Mam jeszcze w sobie siły i optymizm. Nie jest to łatwe, bo cały czas się czuję, jakby ktoś albo coś rzucało mi kłody pod nogi albo stawiało ściany. Mury nie do skruszenia. Po prostu walę w te mury z całej siły ile się da, ale mam w sobie tyle optymizmu i sportowej złości, by pokazać, że jednak potrafię. Najbardziej samemu sobie. Wierzę, że czas na igrzyskach i kilka skoków treningowych pozwoli poczuć mi pewność, a także radość. Chcę poczuć się sobą. Skoczkiem narciarskim, który zapracował na pozycję, którą ma. Jak to się mówi, „do odważnych świat należy”. Teraz już się z tego nie wycofam, idę dalej. Postaram się zrobić wszystko co w mojej mocy. Mam jeszcze na tyle siły, aby móc podjąć walkę i zrobię co się da, żeby skakać tak jak potrafię najlepiej. Na ile to wystarczy? Nie wiem – mówi portalowi skijumping.pl Kamil Stoch.

Trudne trasy

Niepoprawni optymiści liczą, że medal wywalczy specjalizująca się w narciarskim slalomie gigancie Maryna Gąsienica-Daniel. Zakopianka w tym sezonie regularnie melduje się w najlepszej dziesiątce zawodów Pucharu Świata, co jest wynikiem niespotykanym w polskim narciarstwie od wielu lat.

Czy jednak jest to już poziom medalowy?

Ostateczny wynik będzie zależał nie tylko od umiejętności, ale również od tego, kto będzie ustawiał oba przejazdy.

– Trasy są dosyć trudne, nawet te treningowe. Treningowa gigantowa jest prawie równoległa do tej startowej. Zaczyna się stromym odcinkiem i w sumie to jest najtrudniejsze, że pod koniec odcinka zwęża się do wąskiej przecinki. To robi największe utrudnienie, że nie można poluzować się ze stromego, rozpędzić, poczuć fajną jazdę i wolność, tylko trzeba cały czas pilnować się z jazdą, więc to jest dość trudne. Trasy są jednak świetnie przygotowane – powiedziała portalowi sport.tvp.pl Maryna Gąsienica-Daniel.

Sport i pandemia

Dość nieoczekiwanie jednak największą polską nadzieją na medal jest Natalia Maliszewska. Specjalistka od short tracku to rzeczywiście jedna z najlepszych zawodniczek w biegu na 500 m na świecie. I jeszcze kilka dni temu moglibyśmy rzeczywiście liczyć w jej wykonaniu na miejsce na podium. Pochodząca z Białegostoku zawodniczka trafiła na izolację, bo uzyskała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Czas spędza więc w hotelowym pokoju i nie ma okazji przygotowywać się do startu w najważniejszej imprezie w jej karierze. Co więcej, na razie nie wiadomo, czy w ogóle w niej wystartuje. Aby wydostać się z zamknięcia musi uzyskać dwa negatywne wyniki testów. W środę otrzymała pierwszy, więc jest prawdopodobne, że jednak zdoła stanąć na starcie sobotnich kwalifikacji w jej koronnej konkurencji. Nie wiadomo jednak, jak przymusowa przerwa w treningach odbije się na jej formie.

I właśnie takie to będą Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Rywalizacji sportowej zawsze przyświeca hasło „Niech wygra najlepszy”. W Pekinie powinno ono zostać zastąpione przez hasło „Niech wygra najzdrowszy”. Aby stanąć na najwyższym stopniu podium trzeba bowiem mieć masę szczęścia. I niekoniecznie jest ono przydatne na arenach sportowych. Dużo bardziej potrzebne jest podczas wszechobecnych testów na obecność koronawirusa.

Ściąga dla kibica

  • 4 lutego – godz. 12: ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Pekinie
  • 5 lutego – godz. 8.45: biegi narciarskie, skiathlon kobiet; godz. 14.18: finał short track, sztafeta mikst
  • 6 lutego – godz. 12: skoki narciarskie, konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni normalnej; godz. 14.15: 4 ślizg jedynek mężczyzn w saneczkarstwie
  • 7 lutego – godz. 10: biathlon, bieg indywidualny kobiet; godz. 13.41: finał short track, 500 m kobiet
  • 8 lutego – godz. 11.30: łyżwiarstwo szybkie, 1500 m mężczyzn; godz. 12.25: biegi narciarskie, finał sprintu kobiet
  • 9 lutego – godz. 6.45: narciarstwo alpejskie, 2 przejazd slalomu kobiet; godz. 9: kombinacja norweska, skocznia normalna
  • 10 lutego – godz. 8: biegi narciarskie, 10 km kobiet stylem klasycznym; godz. 14.30: finał saneczkarskich sztafet
  • 11 lutego – godz. 4: narciarstwo alpejskie, supergigant kobiet; godz. 13.27: finał short track, 1000 m kobiet
  • 12 lutego – godz. 8: biegi narciarskie, sztafeta kobiet; godz. 12: skoki narciarskie, konkurs mężczyzn na dużej skoczni
  • 13 lutego – godz. 3.15: narciarstwo alpejskie, slalom gigant mężczyzn; godz. 8: biegi narciarskie, sztafeta mężczyzn
  • 14 lutego – godz. 2.22: łyżwiarstwo figurowe, taniec dowolny par tanecznych; godz. 12: skoki narciarskie, konkurs drużynowy
  • 15 lutego – godz. 11.08: łyżwiarstwo figurowe, program krótki solistek; godz. 12: kombinacja norweska
  • 16 lutego – godz. 3.15: narciarstwo alpejskie, slalom mężczyzn; godz. 10: biegi narciarskie, sprint drużynowy kobiet
  • 17 lutego – godz. 9.30: łyżwiarstwo szybkie, 1000 m kobiet; godz. 11.08: łyżwiarstwo figurowe, program dowolny solistek
  • 18 lutego – godz. 9.30: łyżwiarstwo szybkie, 1000 m mężczyzn; godz. 10: biathlon, bieg masowy kobiet
  • 19 lutego – godz. 8: łyżwiarstwo szybkie, bieg masowy mężczyzn; godz. 8.45: łyżwiarstwo szybkie, bieg masowy kobiet
  • 20 lutego – godz. 5.10: mecz finałowy w hokeju mężczyzn; godz. 7.30: biegi narciarskie, bieg na 30 km stylem dowolnym kobiet; godz. 12: ceremonia zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Pekinie

Transmisje z Igrzysk przeprowadzi Eurosport oraz TVP

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium