Blisko 97 ha – wyniesie powierzchnia akwenu, 2,30 m – to średnia głębokość, zaś długość brzegu naturalnego – to ponad 4 tysiące metrów. Ma powstać też pięć sztucznych wysp. Urząd Miejski w Piaskach zaprezentował koncepcję i wizualizacje zalewu – zbiornika przeciwpowodziowego "Piaski" i czeka na opinię mieszkańców.
O planach budowy zbiornika retencyjnego na gruntach w miejscowościach Piaski, Gardzienice Drugie a także Giełczew władze gminy mówiły już kilka lat temu, zaś sama idea jest jeszcze starsza. Teraz te plany nabierają realnych kształtów. Urzędnicy z Piask zaprezentowali wizualizacje projektowanego zalewu wraz z opisem inwestycji, ale sama realizacja będzie uzależniona od pozyskania przez gminę środków zewnętrznych.
– Plaża i część rekreacyjna akwenu nie jest podstawową funkcją zbiornika – zwraca uwagę Bartosz Dąbrowski, inspektor ds. inwestycji w Urzędzie Miejskim Piaski. – Akwen ma przede wszystkim przeciwdziałać suszy i zbierać odpowiednią ilość wody na wypadek zagrożenia suszowego, które w Polsce pojawiają się niestety coraz częściej. Dlatego też nasz zbiornik już został zgłoszony do ogólnopolskiego programu Wód Polskich „Stop suszy”. Drugą bardzo ważną funkcją akwenu będzie funkcja retencyjna, czyli przeciwdziałanie ewentualnym powodziom.
Dla porównania piasecki zalew będzie niemal trzy razy mniejszy od Zalewu Zembrzyckiego (który ma blisko 280 ha powierzchni). – W przeciwieństwie do zalewu w Lublinie będzie mieć zbiornik filtrująco – sedymentacyjny. Znajdzie się na rzecze Giełczwi, przed głównym akwenem. Do tego zbiornika filtrującego będzie wpływać woda i będzie on zbierać różnego rodzaju zanieczyszczenia spływające rzeką m.in. z pól – wyjaśnia Dąbrowski.
Zbiornik wstępny ma mieć powierzchnię 11,20 ha zaś główny 85,65 ha. „Akweny oddzielać będzie grobla wyposażona w budowlę wpustową, przez którą przepływać będzie woda pomiędzy akwenami z akwenu filtracyjno-sedymentacyjnego do akwenu głównego” – czytamy w dokumentacji zamieszczonych na stronie internetowej Urzędu Miejskiego Piaski. „Poziom zwierciadła wody w obydwu akwenach będzie taki sam. Akwen główny będzie posiadał większe głębokości (około 1,5-3m) i otwarte lustro wody z pasem roślinności brzegowej zlokalizowanym od strony odwodnej na ławce zapory bocznej. Brzeg zachodni zbiornika będzie "opierał się" o istniejący teren. W części położonej bliżej zapory czołowej będzie on formowany w sposób sztuczny.”
Projektowany zalew znajdzie się ok. 1 km od znanego Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice. – Dojazd do akwenu – do części rekreacyjnej będzie możliwy od strony drogi wojewódzkiej nr 837, którą z Piask jedzie się właśnie w kierunku Gardzienic. Zbiornik będzie usytuowany na lewo od tej drogi – opisuje Bartosz Dąbrowski.
Obszar, na którym ma powstać zalew w większości zajmują obecnie tereny zalewowe jak też łąki i pola. Są to tereny prywatne, dlatego konieczny będzie wykup gruntów. – Procedura będzie podobna do tzw. ZRID-u (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej-red.), która jest przeprowadzana na mocy specustawy – wyjaśnia Bartosz Dąbrowski. – W przypadku zbiornika retencyjnego „Piaski” nie będzie to oczywiście inwestycja drogowa, tylko budowa zalewu. Właściciele gruntów pod inwestycję zostaną wywłaszczani, oczywiście otrzymają odpowiednie odszkodowanie. Wykup gruntów poprzedzi przeprowadzona przez rzeczoznawcę wycena.
Obecnie są prowadzone konsultacje społeczne. „Wszelkie uwagi i opinie związane z koncepcją prosimy przesyłać na adres mailowy: zalew@piaski.pl (do 2 października - red.), z zastrzeżeniem, że wiadomości anonimowe nie będą brane pod uwagę – zastrzegają urzędnicy z Piask.
Wstępny kosztorys budowy zalewu to nieco ponad 34 mln zł. Kwota ta nie uwzględnia wykupu gruntów pod inwestycję. Władze gminy Piaski będą się stać o zewnętrzne dofinansowanie, głównie ze środków unijnych.
Zbiornik w liczbach
* 4 190 m - długość linii brzegowej (brzegu naturalnego)
* 11,20 ha - powierzchnia akwenu filtrująco - sedymentacyjnego zbiornika
* 85,65 ha - powierzchnia akwenu głównego zbiornika
* 3 430 m – długość zbiornika
* 2,30 m - średnia głębokość akwenu głównego zbiornika
* 840,16 tys. m sześciennych - całkowita rezerwa powodziowa
* 4,63 ha - łączna powierzchnia 5 sztucznych wysp