Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 listopada 2024 r.
8:27

Plaza ciągle bez akademików. Miasto znów mówi inwestorowi "nie"

(fot. Archiwum/wizualizacja)

Spór między inwestorem a miastem zaczyna przypominać telenowelę. Pierwszy wniosek o wydanie decyzji o ustaleniu warunków zabudowy lubelski Ratusz odrzucił, a SKO tę decyzję podtrzymało. Sprawa trafiła do sądu, który skierował ją znowu do Ratusza. Miasto ponownie odmówiło. Akademików w Plazie nie będzie. Ale czy na pewno?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zacznijmy od początku. Pierwotne plany zakładały, że Lublin Plaza będzie galerią handlową z biurowcem i hotelem. Budowa dwóch wież miała ruszyć do końca 2010 roku. Jednak po otwarciu galerii zmienił się jej właściciel i plany na kolejne etapy inwestycji. Spółka Klepierre ostatecznie zrezygnowała z budowy biur i hotelu, płacąc 6 mln zł kary.

Później plany znowu się zmieniły. Zarządzające centrum handlowym KLP Lublin planowało budowę akademików z 700 pokojami dla studentów w centrum miasta. I rozpoczął się spór między samorządem a spółką.

Nowy pomysł na Plazę przewiduje dwie wieże: ośmiokondygnacyjną przy skrzyżowaniu ulic Lipowej i Obrońców Pokoju oraz piętnastokondygnacyjną obok budynku sądu. Oprócz pokoi w akademiku zaplanowano strefę wypoczynku, jadalnię i sale konferencyjne.

Na plany inwestora w kwietniu ubiegłego roku nie zgodził się urząd miasta. Urzędnicy wskazali m.in. na niespełnienie tzw. zasady dobrego sąsiedztwa. Kolejnym argumentem przeciw rozbudowie było położenie galerii w strefie ochrony sanitarnej cmentarza przy ul. Lipowej, co wyklucza budowę mieszkań.

Inwestor zaskarżył tę decyzję, twierdząc, że urzędnicy błędnie zinterpretowali funkcję, jaką miałby pełnić budynek po rozbudowie, co doprowadziło do nieprawidłowego ustalenia minimalnej odległości od cmentarza.

Przepisy mówią, że w odległości 150 metrów od cmentarzy nie można stawiać np. budynków mieszkalnych. W niektórych przypadkach odległość ta może być skrócona do 50 metrów, jeśli budynek jest podłączony do wodociągu.

Skargą inwestora zajęli się członkowie Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Przyznali rację miejskim urzędnikom. Ponownie powołano się na zasadę dobrego sąsiedztwa i nie dopatrzono analogii między projektem, a znajdującymi się w okolicy budynkami.

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten przyznał rację inwestorowi i nakazał ponowne rozpatrzenie wniosku o ustalenie warunków zabudowy.

30 października Urząd Miasta Lublin wydał kolejną decyzję, ponownie odmawiającą ustalenia warunków zabudowy dla rozbudowy i nadbudowy galerii handlowej CH Plaza Lublin o dom studencki. Teraz inicjatywa znów należy do inwestora, który może ponownie odwołać się od tej decyzji do SKO.

Zapytaliśmy w Ratuszu, jakie były powody odmowy oraz czy pojawiły się w tej sprawie nowe okoliczności, które miały wpływ na taką decyzję.

Joanna Stryczewska z lubelskiego Ratusza przekazała Dziennikowi Wschodniemu, że dodatkowa analiza uwarunkowań planowanej inwestycji, przeprowadzona w odniesieniu do wytycznych z wyroku WSA z kwietnia 2024 r., wykazała zasadność utrzymania odmowy ustalenia warunków zabudowy dla nadbudowy Centrum Handlowego Plaza o dom studencki. Dodała, że decyzja w tej sprawie została wydana i wysłana do stron postępowania.

Urzędnicy ponownie powołują się na te same normy i zapisy, które przywoływali poprzednio.

– Planowana inwestycja nie znajduje analogii w zagospodarowaniu analizowanego obszaru sąsiedniego i nie spełnia ustawowego wymogu dla ustalenia warunków zabudowy, a dodatkowo część terenu inwestycji znajduje się w strefie ochrony sanitarnej zespołu cmentarzy przy ul. Lipowej. Warunki sąsiedztwa zabudowy wokół cmentarza reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej – dodaje Stryczewska.

Z prośbą o komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do zarządcy CH Plaza w Lublinie. Zapewnia nas, że nie zamierza porzucić swoich planów budowy akademików. – Temat pozostaje aktualny, a prace są w toku – mówi Dziennikowi Wschodniemu Elżbieta Górecka-Wysocka z CH Plaza.

Jak nas zapewniono, jeśli pojawią się nowe szczegóły, którymi spółka będzie się mogła podzielić, zostaniemy o tym poinformowani.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Po dwóch kolejnych porażkach ChKS Chełm pokonał CUK Anioły Toruń 3:2

ChKS Chełm wrócił na zwycięską ścieżkę. Pokonał CUK Anioły Toruń

W meczu kończącym w weekend 26. kolejkę ChKS Chełm pokonał CUK Anioły Toruń 3:2. MVP wybrany został rozgrywający gospodarzy Jay Blankenau

107 nowych Kleeberczyków
galeria

107 nowych Kleeberczyków

W Chełmie i Lublinie 107 żołnierzy wypowiedziało w sobotę słowa przysięgi wojskowej. Nowi żołnierze zasili szeregi 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej i 19 Chełmskiego Batalionu Zmechanizowanego. Zobaczcie, jak nowi wojskowi świętowali wstąpienie w szeregi Wojska Polskiego. Słowa roty wypowiedzieli w dniu 8 marca.

Minister Radosław Sikorski

Rubio do Sikorskiego: Podziękuj za Starlinki, bo bez tego Rosja byłaby u granic Polski

Powiedz dziękuję, bo bez Starlinków Ukraina dawno przegrałaby tę wojnę, a Rosja byłaby teraz u granic Polski - oznajmił sekretarz stanu USA Marco Rubio we wpisie skierowanym do szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Elon Musk powiedział tymczasem ministrowi, by "był cicho".

Po wypadku na rowerze pan Andrzej przeszedł skomplikowaną operację. Ślad po niej ma do dzisiaj

Jechał na rowerze bez kasku. Dziś tego żałuje

Dla 48-latka z Lublina mogła to być ostatnia w życiu rowerowa wycieczka. Nie chciało mu się zakładać kasku. Samą kraksę pamięta jak przez mgłę. Ale skutki upadku odczuwa do dzisiaj. Ruszył sezon rowerowy, a ten tekst może uratować zdrowie, a nawet życie.

Dodatki motywacyjne w Chełmie budzą pytania

Dodatki motywacyjne w Chełmie budzą pytania

W Chełmie przyznano dodatki motywacyjne na kolejne trzy miesiące dla dyrektorów placówek oświatowych - jednak nie dla wszystkich. Aż 11 dyrektorów nie otrzymało żadnego wsparcia finansowego, a kolejnym dwóm obniżono kwoty dodatków. Nieoficjalnie mówi się, że decyzja ta może być powiązana z ich brakiem poparcia dla miejskich planów reorganizacji szkół i przedszkoli.

Stela Johnson (z piłką) rozegrała dobry mecz

Polski Cukier AZS UMCS Lublin przegrał po dwóch dogrywkach z VBW Gdynia

Mecz nad Bałtykiem był wspaniałą zapowiedzią tego, co czeka nas w fazie play-off. Wprawdzie obie ekipy mogą spotkać się dopiero w finale, to jednak niedzielny mecz stał już na poziomie tej rywalizacji. Było w nim wszystko – od zwrotów akcji, po dwie dogrywki i dramatyczne rzuty.

Motocyklista nie żyje. Wypadek w Kocudzy
Aktualizacja

Motocyklista nie żyje. Wypadek w Kocudzy

Już jest drożna droga krajowa nr 74 w miejscowości Kocudza Trzecia (Lubelskie), gdzie motocyklista zginął w wypadku. Statystyki z ostatnich trzech lat pokazują, że przybywa wypadków z udziałem motocyklistów.

Ostatki w rytmie latino
foto
galeria

Ostatki w rytmie latino

Ostatki w El Cubano, dla wielu były niezapomnianą imprezą, dzięki której mogli poczuć klimat Ameryki Łacińskiej. Gorące rytmy salsy oraz zumby spowodowały, że parkiet zapłonął od emocji. Zapraszamy do naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Osłabione kadrowo Azoty Puławy walczyły w Piotrkowie Trybunalskim, ale ostatecznie zeszły z boiska pokonane 33:38

Azoty Puławy przegrały z Piotrkowianinem Piotrków Trybunalski

Osłabione kadrowo Azoty Puławy przegrały z Piotrkowianinem Piotrków Trybunalski 33:38

Zdjęcie ilustyracyjne
Świdnik

Strażacy wejdą po drabinie nawet na 11 piętro

Dotychczasowy wóz był wyposażony w drabinę sięgającą 25 m. Nowy ma umożliwić pracę na minimum 40 m wysokości, czyli do 11 piętra. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku otrzyma nowy samochód z drabiną mechaniczną.

Artur Bożyk został trenerem piłkarek Górnika Łęczna

Górnik Łęczna pokonał AP Orlen Gdańsk

Ten tydzień był w Górniku Łęczna okresem dużych zmian. W piątek ogłoszono, że działacze znaleźli nowego trenera. Został nim Artur Bożyk. To były piłkarz takich klubów jak Gwardia Chełm, Hetman Zamość, Górnik Łęczna, Motor Lublin czy Podbeskidzie Bielsko-Biała. Jako trener prowadził natomiast przez wiele lat trzecioligową Chełmiankę.

Branislav Pindroch protestował, że przy golu dla Wisły był faulowany, ale sędzia był innego zdania

Górnik Łęczna zmarnował wielką szansę na pokonanie Wisły Kraków

Około 40 minut gry w liczebnej przewadze nie wystarczyło, żeby Górnik Łęczna wywalczył w Krakowie choćby punkt. Wisła długo męczyła się z drużyną trenera Pavola Stano, ale jednak zrobiła swoje i wygrała niedzielne spotkanie 1:0.

Ulica Włodawska po remoncie

Co dalej z największa inwestycją w Chełmie?

W grudniu ubiegłego roku, główny wykonawca remontu 11 kilometrów dróg w Chełmie, firma Sarinż, wypowiedział miastu umowę. Chełmski ratusz uznał jednak, że wypowiedzenie jest bezskuteczne i podjął działania mediacyjne. Spór budzi niepokój wśród radnych, którzy obawiają się o przyszłość finansowania projektu. Mimo to władze miasta uspokajają i zapewniają, że realizacja inwestycji może zostać przedłużona nawet do 2028 roku.

Rannego żołnierza trzeba było wydostać ze zdruzgotanego samochodu

Lotnicy i żołnierze z Dęblina żegnają kolegę

Wczoraj nad ranem w wypadku samochodowym zginął żołnierz z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego. Szeregowego Mariusza Olszaka żegna Dęblin.

Zdjęcie ilustracyjne

ZOL w Świdniku urośnie prawie dwukrotnie

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Świdniku zwiększy liczbę łóżek z 38 do 70. To efekt dofinansowania  z Krajowego Planu Odbudowy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

159,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty