Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

28 lutego 2024 r.
8:14

Po 25. latach żegna się z urzędem. Wiemy, kogo Waldemar Jakson widzi w fotelu burmistrza Świdnika

0 0 A A
(fot. FB Marcin Dmowski)

O tym, że rządzący Świdnikiem od 1998 roku burmistrz Waldemar Jakson w najbliższych wyborach nie będzie ubiegał się o kolejną kadencję na łamach Dziennika Wschodniego już informowaliśmy. We wtorek włodarz miasta sam już oficjalnie o tym otwarcie powiedział. Podsumował także 25-lecie swojej pracy na najważniejszym stanowisku w Świdniku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Stanowisko burmistrza piastuję od 25, czyli już szóstą kadencję. W każdej wybierany byłem w pierwszej turze. Sądzę, że przyszedł już czas, żeby, trawestując słowa wielkiego polskiego, muzycznego klasyka, zejść z ringu niepokonanym – Waldemar Jakson mówił podczas konferencji w Miejskim Ośrodku Kultury. - Przez całe minione ćwierćwiecze w centrum mojej zawodowej uwagi było dobro miasta. Jest to zupełnie zrozumiałe, ponieważ tu się urodziłem, wychowałem i pewnie pozostanę do końca życia. Zawsze starałem się porozumieć ze wszystkimi mieszkańcami, niezależnie od ich poglądów politycznych, pytając, co dobrego możemy jeszcze zrobić dla Świdnika. W czasie tych 25 lat byłem świadkiem różnych sytuacji, czasem dramatycznych, jak lata, kiedy zagrożone było istnienie PZL-Świdnik. Wszystkie siły mieszkańców kierowaliśmy wtedy na jego ratowanie, w szczególności na ratowanie ludzi, którzy tracili pracę. Natomiast ostatnie lata stały pod znakiem bardzo dynamicznego rozwoju miasta – podkreślił W. Jakson.

Zdaniem burmistrza w licznych rankingach oceniających różne sfery życia lokalnych społeczności Świdnik plasuje się dziś na czołowych miejscach w regionie. Do tego znacznie przyczynił się do jego zastępca, Marcin Dmowski., któremu jak wyznał „można już przekazać ster kierowania miastem”.

- Jest w wieku mojego syna i w toku naszej współpracy właśnie on przypomniał mi znaczenie pojęcia „sztafeta pokoleń”. Pomyślałem, że czas, żeby odpowiedzialność za przyszłe losy miasta przejęli dzisiejsi czterdziestolatkowie. Każdy kto odchodzi na odpoczynek, chciałby pozostawić po sobie godnego następcę. Marcin Dmowski, który wraz ze mną realizował program nakreślony z udziałem mieszkańców, program radnych, mój, z którym również się utożsamiał, zasługuje na zaufanie świdniczan. Członkowie Platformy Obywatelskiej określają go jako trochę zbyt pisowskiego, zwolennicy PiS mówią, że jest za bardzo jak z Platformy Obywatelskiej. Moim zdaniem wskazuje to, że jest w stanie pogodzić obie postawy polityczne. Każda debata wyborcza nieuchronnie zawiera pierwiastek populizmu polegający na składaniu obietnic – mówił Waldemar Jakson. Jego zdaniem Dmowski ma nad swoimi konkurentami tę przewagę, że z doświadczeniem kilkuletniej pracy w samorządzie, jako zastępca odpowiedzialny za rozwój miasta, świadomy wizji, ale i konkretnych planów na kolejne lata, dokładnie wie, o czym mówi.

Dmowski podczas konferencji podziękował Jaksonowi za poparcie.

– Żyję w tym mieście już prawie czterdzieści lat. Od początku świadomego etapu życia pamiętam, że burmistrzem Świdnika jest Waldemar Jakson. Ostatnie pięć i pół roku pozwoliło mi dokładniej poznać go jako burmistrza, samorządowca i człowieka – mówił Marcin Dmowski, -  Rozwiązując problemy miasta staramy się konsekwentnie działać ponad podziałami. Nie trzeba zaglądać do rankingowych tabel. Wystarczy rozejrzeć się, by gołym okiem  zauważyć rozkwit Świdnika. Burmistrz wspominał o dramatycznym etapie historii PZL-Świdnik. Pamiętając o nim staramy się budować drugą nogę ekonomicznych podstaw funkcjonowania miasta – podkreślił M. Dmowski. Jest nią Strefa Aktywności Gospodarczej, w której ulokowały się w niej już pierwsze firmy, a za chwile pojawią się kolejne.

- Twierdzę, że program wyborczy burmistrza Waldemara Jaksona z 2018 roku został w pełni zrealizowany. W rzeczywistości był to pogram całej naszej społeczności, również tej jej części, która popierała opozycję. Słowo opozycja jest w tym przypadku, moim zdaniem, terminem umownym, bo chociaż nawet podczas spotkań rodzinnych mamy na pewne sprawy różne poglądy, to przecież obiektywnie potrzeby te same. Przytoczę kilka przykładów dowodzących, że realizacja programu wyborczego Waldemara Jaksona dobrze przysłużyła się miastu. Był to program zrównoważony, co oznacza, że w sposób racjonalny i proporcjonalny dzieliliśmy nakłady na różne obszary aktywności miasta: inwestycje, oświatę, kulturę, opiekę zdrowotną i społeczną, komunikację, a także ekologię. Z konkretów wymienię najważniejsze: program modernizacji dróg lokalnych, budowę al. NSZZ „Solidarność”, ulicy Kusocińskiego, dworca przesiadkowego, remonty szkół wraz z modernizacją ich infrastruktury sportowej, budowę nowego szpitalnego oddziału położniczego, Ekożłobek miejski, rozwój bazy MKS Avia zapewniający optymalne warunki do treningu jej zawodników i młodzieży coraz liczniej biorącej udział w zajęciach Akademii Avii, a także młodzieżowych grup innych dyscyplin. Wróciliśmy do organizacji wielkich wydarzeń kulturalnych, jak Świdnik AirFestival i Jarmark Bożonarodzeniowy. Stworzyliśmy Centrum Usług Społecznych, które nie jest już tylko instytucją zajmująca się rozdzielaniem zasiłków, ale organizuje wydarzenia integrujące lokalną społeczność. Z 1,5 do 5 mln zł zwiększyliśmy nakłady na komunikację, w tym uruchomienie kolejnych kursów ze Świdnika do Lublina. Celem na przyszłość jest reorganizacja komunikacji miejskiej z wykorzystaniem zeroemisyjnych środków transportu. Wreszcie ekologia. Zarzuca się nam czasem, że Świdnik jest zabetonowany, ale wszystkie badania i opinie ludzi odwiedzających nasze miasto wskazują na coś zupełnie odwrotnego. Zbudowaliśmy nowy kolektor deszczowy zamykając problem zalewania niektórych ulic po ulewnych opadach. Wszystkie latarnie zamieniliśmy na energooszczędne. Przed nami kolejne wielkie projekty i liczę, że burmistrz Waldemar Jakson pomoże nam je realizować służąc swoją radą i doświadczeniem. W najbliższym czasie ogłoszę powstanie komitetu wyborczego Marcina Dmowskiego – Porozumienie Samorządowe, który wystawi swoje listy kandydatów na radnych. Będą to listy naprawdę ponadpartyjne – zakończył obecny wiceprezydent.

 

W poniedziałek start w wyborach na urząd burmistrza ogłosiła Edyta Lipniowiecka, od 10 laty radna, najpierw w mieście, a obecnie w powiecie, która reprezentować będzie KKW "Koalicja 15 Października”. Lipniowiecka jest pierwszą kobietą, która zdecydowała się kandydować na ten urząd i jednocześnie pierwszą kandydatką, która reprezentuje komitet, w którym znaleźli się przedstawiciele dotychczasowej opozycji w mieście i w powiecie z ugrupowań: lokalnego Świdnik Wspólna Sprawa, Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Polski 2050 Szymona Hołowni.

Kto jeszcze wystartuje w wyborach na burmistrza Świdnika?

W poniedziałek Marcin Dmowski poinformował nas, że w wyborach startować będzie nie jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości, ale z poparciem PiS oraz Solidarności i KWW Projekt Świdnik. Ten ostatni komitet nie będzie jednak wspierał Dmowskiego!

- Jako pełnomocnik wyborczy KWW Projekt Świdnik oświadczam, iż Pan Dmowski nie uzyskał poparcia komitetu. Jednocześnie informuję, iż KWW Projekt Świdnik wystawi własnego kandydata na stanowisko burmistrza miasta Świdnik. Konferencja prasowa w tej sprawie odbędzie się 28 lutego 2024 r. - poinformowała nas we wtorek Angelika Magier, pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego.

Nie jest tajemnicą, że dzisiaj strat w wyborach ogłosi Marcin Magier, radny Rady Miasta w Świdniku, którego komitet miał pierwotnie poprzeć kandydaturę Dmowskiego, ale nie za darmo. Ponoć żądania okazały się zbyt wygórowane (fotel wiceburmistrza i kilka eksponowanych posad w mieście) i kandydaci się nie dogadali.

Niewykluczone, że kandydata na burmistrza zgłosi też komitet wyborczy posła Bartłomieja Pejo.

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia. W przypadku startu czterech kandydatów na burmistrza Świdnika niemal pewna wydaje się pierwszy raz w historii tego miasta druga tura, zaplanowana na 14 kwietnia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Przygotowanie ładunku do przewozu jest tylko jednym z kilku czynności, które należy wykonać. Czeka Cię jeszcze zapewnienie pełnej dokumentacji, wybór firmy transportowej i określenie sposobu przewozu towaru. Sięgnij po kompletny poradnik, który pomoże Co zlecić transport ładunku do Austrii w 5. krokach!

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

Rafał Zwolak

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

O około 300 złotych niższe pobory będzie otrzymywał Rafał Zwolak w porównaniu z Andrzejem Wnukiem, swoim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Zamościa.

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami maszyn rolniczych i budowlanych. Skradziony sprzęt legalizowali metodą na tzw. klona

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce
MAGAZYN
galeria

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce

Najważniejsze jest odnalezienie swojego miejsca, akceptacja tego miejsca i akceptacja siebie takim, jakim człowiek jest. Porządek z samym sobą. To nas zabezpiecza przed różnymi przeciwnościami losu – ROZMOWA z Markiem Danielkiewiczem, poetą, prozaikiem i malarzem, który 18 maja o godz. 16 będzie miał benefis w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski
Zamość

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach

W kwietniowych wyborach mandatów nie zdobyli, ale do Rady Miasta Zamość weszli, bo zajęli miejsca zwolnione przez dwójkę nowych wiceprezydentów. Na ostatniej sesji Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski złożyli ślubowanie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium