Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

13 października 2022 r.
21:19

Po pandemii trafiają się chorzy z zaćmą już w ogóle nie widzący. Nauka zdalna zaszkodziła oczom dzieci

Prof. Robert Rejdak podczas operacji
Prof. Robert Rejdak podczas operacji (fot. Archiwum prywatne)

Pandemia odizolowała nas od systemu ochrony zdrowia. Zdarzają się pacjenci z zaćmą tak zaawansowaną, że już w ogóle nie widzą – mówi prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK 1 w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• 13 października obchodzimy Światowy Dzień Wzroku. Jak jest ze wzrokiem Polaków?

– Mamy w tej chwili dług zdrowotny. To jest widoczne po pandemii koronawirusa, kiedy byliśmy odizolowani od kontaktów również z systemem ochrony zdrowia. Pacjenci, którzy się do nas zgłaszają często mają już dojrzałą zaćmę, nie widzą na jedno oko, a czasami nawet zdarzają się tacy, którzy z powodu zaćmy całkowicie przestali widzieć. Pamiętam obrazki z początku mojej kariery, grubo ponad 20 lat temu, kiedy wiele technik operacyjnych jeszcze nie było tak rozwiniętych, dostępność do okulistów była mniejsza. To teraz w pewnym stopniu ta sytuacja wróciła.

• Jakie jeszcze problemy mają pacjenci?

– Osoby, które się leczą na cukrzycę często zapominają, że w ich przypadku zagrożony jest również narząd wzroku, ponieważ ta choroba pociąga za sobą poważne komplikacje i powikłania okulistyczne takie jak zaćma, ale przede wszystkim retinopatia cukrzycowa. Takim bezpośrednim zagrożeniem, wiążącym się z nieodwracalną ślepotą jest cukrzycowy obrzęk plamki. W Polsce ocenia się, że są trzy miliony osób chorujących na cukrzycę. To jest duży problem społeczny. Dlatego mam nadzieję, że już w styczniu ruszy nasz program badań przesiewowych Okobus. Taki pojazd będzie jeździł do praktyk lekarza rodzinnego w małych miejscowościach, gdzie będą diagnozowani pacjenci. Mamy nadzieję, że to skróci czas oczekiwania i zwiększy dostępność dla tych osób, które wymagają szybkiej terapii.

• Problemy z oczami częściej dotykają także dzieci.

– Zauważamy zwiększony odsetek występowania wad refrakcji u dzieci w wieku szkolnym. Przyczyniła się do tego także nauka zdalna. Długie okresy zamknięcia w domu spowodowały, że podwoiła się liczba takich przypadków. Nasze badania przesiewowe w tym zakresie, które rozpoczęliśmy zostały docenione w Szwajcarii i w Niemczech, gdzie pokazywaliśmy wyniki i byliśmy nagradzani. Wiem, że Ministerstwo Zdrowia chce kontynuować te badania na dużej populacji. Czekamy na decyzje.

• W przypadku dzieci wiele zależy zapewne od rodziców.

– Tu jest wiele do zrobienia, przede wszystkim właśnie jeśli chodzi o budowanie świadomości rodziców. Muszę powiedzieć, że mieliśmy przypadki dzieci, u których zdiagnozowaliśmy problem, zaprosiliśmy na bezpłatną wizytę, a i tak nie wszyscy rodzice z nich skorzystali. A jeśli odpowiednio szybko nie zaczniemy leczenia to dziecku grozi niedowidzenie, które może zostać na całe życie. Pamiętajmy, że u dzieci dwie, trzy godziny poza domem w świetle naturalnym to najlepsza profilaktyka przed rozwojem krótkowzroczności. Ruch, ale co ważne, w świetle naturalnym.

• W klinice przy Chmielnej w Lublinie przyjmujecie też pacjentów z urazami.

– Takich przypadków jest bardzo dużo. W naszym Ponadregionalnym Centrum Leczenia Urazów Narządu Wzroku mamy codziennie ofiary urazów powstałych w wyniku wykonywania prac przydomowych. Codziennie wieczorami odbywają się operacje osób młodych, sprawnych i aktywnych zawodowo, które kują, piłują, szlifują bez okularów ochronnych. Gdybyśmy przestrzegali zasad bezpieczeństwa w tym zakresie, takich niebezpiecznych urazów można by uniknąć.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lucjan Kotwica

Były starosta radzyński wraca do podstawówki. Ale w innej roli

Były starosta pokieruje szkołą podstawową w Radzyniu Podlaskim. Wcześniej Lucjan Kotwica był już nauczycielem w radzyńskich placówkach.

Prognoza na świąteczny weekend: Ciepło, słońce i bez opadów
film

Prognoza na świąteczny weekend: Ciepło, słońce i bez opadów

Przed nami cztery dni z wyraźną przewagą słońca i wysokich temperatur. Będzie ciepło, pogodnie i prawdziwie wiosennie – w sam raz na świąteczny weekend i mokry Śmigus-Dyngus!

Dyrektorka szkoły z zarzutami. Żądała przeprosin dla pani wójt

Dyrektorka szkoły z zarzutami. Żądała przeprosin dla pani wójt

Pełniąca obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej w Trzeszczanach usłyszała przed świętami prokuratorskie zarzuty. Śledczy uważają, że żądając od jednej z nauczycielek przeprosin dla pani wójt i od tego uzależniając zatrudnienie, przekroczyła swoje uprawnienia.

Courtney Ramey w Zielonej Górze zaprezentował gorszą formę

PGE Start Lublin - Dziki Warszawa, czyli okazja do rehabilitacji

PGE Start Lublin w sobotę o godz. 17.30 podejmie Dziki Warszawa. Po porażce czerwono-czarnych w Zielonej Górze w ich obozie zrobiło się trochę nerwowo. Transmisję zapowiada Polsat Sport.

Paczki z więzienia dla bohaterów. Funkcjonariusze pamiętali

Paczki z więzienia dla bohaterów. Funkcjonariusze pamiętali

W przedświątecznej atmosferze funkcjonariusze Zakładu Karnego w Chełmie po raz kolejny pokazali, że pamięć o bohaterach nie przemija. W ramach IX edycji ogólnopolskiej akcji „Wielkanocna Paczka dla Bohatera” odwiedzili kombatantów mieszkających w Chełmie i okolicach, m.in byłych żołnierzy AK, uczestników Powstania Warszawskiego, a także więźniów obozów koncentracyjnych.

Nowa era zakupów motoryzacyjnych: w Europie powstał sklep, który łączy oryginalne i zamienne części samochodowe

Nowa era zakupów motoryzacyjnych: w Europie powstał sklep, który łączy oryginalne i zamienne części samochodowe

Rynek motoryzacyjny w Europie dynamicznie się rozwija, a wraz z nim rosną oczekiwania klientów. Kierowcy, właściciele warsztatów i pasjonaci motoryzacji coraz częściej poszukują wygodnych i szybkich sposobów na zakup części samochodowych. Dotychczas znalezienie w jednym miejscu zarówno oryginalnych, jak i wysokiej jakości zamienników było nie lada wyzwaniem. To właśnie zmienia się dziś za sprawą nowej platformy e-commerce, która już teraz przyciąga uwagę klientów z całego kontynentu.

Jak zbudować długofalową strategię SEO z wykorzystaniem artykułów sponsorowanych?

Jak zbudować długofalową strategię SEO z wykorzystaniem artykułów sponsorowanych?

Artykuły sponsorowane to płatne publikacje przygotowane w celach marketingowych (promocji produktu lub usługi), zazwyczaj umieszczane na zewnętrznych serwisach. Stanowią one subtelną formę reklamy oraz sposób na budowanie autorytetu, oraz pozyskiwanie linków zwrotnych w strategii SEO. W tym artykule przyjrzymy się, jak zintegrować je z długofalowym planem SEO, aby zwiększyć widoczność strony, przyciągnąć więcej użytkowników i budować świadomość marki.

Czarcia Łapa wpada w nowe ręce. To właściciele kilku restauracji w mieście

Czarcia Łapa wpada w nowe ręce. To właściciele kilku restauracji w mieście

Ostatnie lata nie były najłatwiejsze dla Czarciej Łapy na lubelskiej starówce. Już niedługo rozgości się tam nowy lokal na restauracyjnej mapie miasta. Konkurs na wynajem powierzchni od Lubelskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej wygrał właściciel kilku punktów gastronomicznych w mieście.

Eurofolk 2024
galeria

Międzynarodowy festiwal po raz 22. Przyjadą goście z całego świata

Serce Zamościa zabije w rytmie muzyki, śpiewu i tańca z najdalszych zakątków świata - zapowiadają organizatorzy i już teraz zapraszają na 22. edycję międzynarodowej imprezy. Podali datę tegorocznego Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Eurofolk oraz listę zespołów, które zawitają do Zamościa.

W ciągu tygodnia lublinianie zmierzą się z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem już po raz drugi

Znowu mecz z mistrzem. Bogdanka LUK Lublin zmierzy się z JSW Jastrzębskim Węglem

W pierwszym meczu półfinałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z obrońcą trofeum JSW Jastrzębskim Węglem. Pierwszy gwizdek piątkowego spotkania o godzinie 20.30. Transmisja na Polsacie Sport 1.

50 milionów złotych w LAWP na badania i innowacje dla firm z Lubelszczyzny

50 milionów złotych w LAWP na badania i innowacje dla firm z Lubelszczyzny

Jeśli prowadzisz firmę w województwie lubelskim i planujesz wprowadzić nowy produkt, usprawnić procesy w firmie lub rozpocząć działalność na nowych rynkach, masz szansę na wsparcie z Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027. Działanie 1.3, skierowane do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw to konkretna pomoc na wdrożenie innowacji oraz B+R. Do podziału jest prawie 50 milionów złotych. Warto się pospieszyć, bo termin składania wniosków upływa już wkrótce.

Marek Marciniak otrzymał powołanie do reprezentacji Polski na mecze eliminacji mistrzostw Europy z Izraelem i Rumunią

Z Azotów Puławy do reprezentacji Polski

Dwaj zawodnicy Azotów Puławy powołani przez nowego selekcjonera reprezentacji Polski

Pierwsza łopata na placu budowy została wbita w pierwszej połowie kwietnia. Prace najpewniej zakończą się w maju. Odbiory nie powinny potrwać dłużej niż do końca czerwca.

Powstaje nowy zbiornik w Lubelskiem. „Przyjazna przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców”

Daleko mu będzie do największych, popularnych zalewów, ale lepszy mały, niż żaden. W Szczebrzeszynie ruszyła budowa zbiornika retencyjnego, nad którym wypoczywać będą też mogli mieszkańcy i goście.

Powrót do Z5: Lublin stawia na modernizację żużlowego stadionu przy Alejach Zygmuntowskich
DZIEŃ WSCHODZI
film

Powrót do Z5: Lublin stawia na modernizację żużlowego stadionu przy Alejach Zygmuntowskich

Miasto rezygnuje z budowy nowego stadionu żużlowego i wraca do pomysłu modernizacji obecnego obiektu przy Alejach Zygmuntowskich. Prezydent Tomasz Fulara zapowiada etapową renowację stadionu Z5, tak aby zachować możliwość rozgrywania meczów i dostosować obiekt do wymogów Ekstraligi.

Po kapitalnej inauguracji nowego sezonu wszyscy w Lublinie mają powody do radości

Czas na pierwszy mecz u siebie. Orlen Oil Motor kontra Krono-Plast Włókniarz

Po efektownym zwycięstwie na inaugurację nowego sezonu Orlen Oil Motor szykuje się na pierwszy domowy mecz w 2025 roku. W sobotę o godz. 18 „Koziołki” zmierzą się na stadionie przy Al. Zygmuntowskich z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa. Transmisja w Eleven Sports 2, a na naszym portalu relacja na żywo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium