W przyszłym roku gotowa ma być koncepcja Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej. Porozumienie w tej sprawie zawarły dziś władze województwa i spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, które po połowie mają się zrzucić na sfinansowanie wartej ok. 400 tys. zł koncepcji.
– LKA ma umożliwiać szybki i sprawny dojazd do stolicy województwa m.in. z Puław, Parczewa, Chełma i Kraśnika – poinformowała dziś Magdalena Janus z Polskich Linii Kolejowych. – Przeanalizowana zostanie możliwość budowy nowych linii kolejowych z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraja oraz z Lublina do Łęcznej. Rozważona zostanie też elektryfikacja odcinka Lublin - Łuków, a także budowa nowej łącznicy do Lotniska Lublin od Chełma, co zagwarantuje lepszą integrację transportu kolejowego i lotniczego.
W sobotę spółka PKP PLK i władze województwa podpisały porozumienie w sprawie stworzenia "koncepcji programowo-przestrzennej" kolei aglomeracyjnej.
– Dokument pozwoli opracować kierunki rozbudowy sieci linii kolejowych na terenie aglomeracji lubelskiej – informuje Janus. – Opracowanie koncepcji planowane jest w latach 2020-2021. Jej koszt szacowany jest na ok. 400 tys. zł. Województwo lubelskie zobowiązało się pokryć połowę kosztów opracowania, a pozostałą część sfinansują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., które zajmą się też m.in. przeprowadzeniem przetargu na wybór wykonawcy koncepcji oraz będą sprawowały nadzór nad jej przygotowaniem. Powstanie koncepcji umożliwi opracowanie studium wykonalności, które określi szczegółowy zakres prac.
To nie pierwszy raz, gdy kolej wywołuje temat LKA (jej koncepcja powstała już w 2011 r.) i nie pierwszy, gdy zbiega się to w czasie z jakąś kampanią wyborczą. W lipcu 2018 r. podobne deklaracje padały w obecności posła Sylwestra Tułajewa, który ubiegał się wówczas o fotel prezydenta Lublina i obiecywał, że miasto przystąpi do projektu. Potem temat odżył podczas zeszłorocznej kampanii wyborczej do parlamentu.