Od soboty dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży dostępne będą baseny. Tuż po długim weekendzie otwarte zostaną galerie handlowe. W połowie miesiąca będziemy mogli usiąść w kawiarnianym ogródku, a wyjście do teatru to najwcześniej koniec maja. Rząd ogłosił plan luzowania pandemicznych obostrzeń.
– Dane dotyczące zakażeń pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrażaniem gospodarki. Dają one nam podstawy do ostrożnego optymizmu – ogłosił w środę premier Mateusz Morawiecki.
– Zdecydowaliśmy, żeby ten proces przebiegał w ujęciu ogólnopolskim, bez regionalizacji. To wynika przede wszystkim z faktu, że o ile w szczycie pandemii mieliśmy do czynienia z dość dużym zróżnicowaniem liczby zachorowań w poszczególnych województwach, to w ostatnim czasie nastąpiło zmniejszenie tego zróżnicowania – dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.
Majówka prawie bez zmian
Jak będzie przebiegać luzowanie obostrzeń? Na dobrą sprawę rozpocznie się ono po długim majowym weekendzie. Wyjątkiem będzie aktywność sportowa, która od 1 maja będzie możliwa na świeżym powietrzu w grupach do 50 osób. Tego dnia dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży zostaną otwarte także baseny i kryte obiekty sportowe, przy czym obowiązywać będzie maksymalnie 50-procentowe obłożenie.
Od poniedziałku, 4 maja, działać będą mogły galerie sztuki, muzea, sklepy budowlane i meblowe oraz galerie handlowe przy limicie jednej osoby na 15 mkw. Podobnie jest dziś w przypadku kościołów. 4 maja do nauki stacjonarnej powrócą także uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych, którzy od początku tego tygodnia uczą się w trybie hybrydowym.
„Medialnie brzmi to pięknie”
8 maja to ważna data dla właścicieli hoteli. W przyszły piątek będą mogli oni przyjąć pierwszych gości. – Telefony już się rozdzwoniły. Cieszymy się, choć cały czas cierpimy, bo to dalej nie jest to, co pozwoliłoby nam na normalne funkcjonowanie – mówi Beata Więckowska, prokurentka lubelskiego LubHotelu.
Hotelarze też muszą pamiętać o maksymalnie 50-procentowym obłożeniu i o tym, że wciąż nie będą mogli otworzyć hotelowych restauracji oraz stref welness&spa. – Będziemy działać na pół gwizdka. Medialnie rządowe hasło „otwieramy” brzmi pięknie, ale w pewnym sensie wciąż mamy związane ręce – dodaje Więckowska.
Bez maseczki i pod parasolem
W połowie maja będziemy mogli zdjąć maseczki, choć na razie jedynie w przestrzeni publicznej i pod warunkiem, że wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15. – I przy zachowaniu dystansu półtora metra – uczula minister zdrowia.
15 maja zniknie także kilka innych obostrzeń. Uczniowie starszych klas szkół podstawowych oraz ci ze szkół średnich rozpoczną wtedy naukę w trybie hybrydowym. Możliwe będzie także organizowanie imprez okolicznościowych jak wesela czy komunie, ale tylko na świeżym powietrzu i przy limicie 25 osób. Otwarte zostaną plenerowe kina i teatry, a dla części fanów sportu skończy się kibicowanie przed telewizorem, bo trybuny obiektów sportowych będą mogły wypełnić się w 25 procentach.
15 maja to wyczekiwany dzień dla wielu restauratorów, bo będą mogli wreszcie obsłużyć klientów, choć na razie jedynie w kawiarnianych ogródkach.
– To dobra wiadomość, choć wcześniej krążyły różne plotki i liczyliśmy, że będziemy mogli otworzyć się tuż po majówce – przyznaje Bartłomiej Czarnomski, właściciel lubelskich pubów U Fotografa i Wielokran. Na razie zamierza otworzyć pierwszy z tych lokali. – Zaczynamy przygotowania, bo przez ostatnie miesiące byliśmy zamknięci, zrezygnowaliśmy z przygotowywania posiłków na dowóz. Musimy też skompletować załogę, co może nie być łatwe. Wiele osób pracujących dotychczas w gastronomii zmieniło branżę.
Poczucie nierównego traktowania
Na możliwość zaproszenia klientów do lokali restauratorzy muszą poczekać do 29 maja. Podobnie jak właściciele siłowni, klubów fitness i solariów, które obok branży gastronomicznej pozostają najdłużej zamknięte. Też dopiero 29 maja otwarte zostaną kina i teatry.
– Odebrałam to ze smutkiem, bo mam poczucie nierównego traktowania różnych podmiotów. Wciąż nie mogę zrozumieć, dlaczego cały czas pozostawały otwarte kościoły, wkrótce do szkoły puści się wszystkie dzieci, a nadal nie można pójść do teatru, gdzie ściśle przestrzegaliśmy reżimu sanitarnego. Smuci mnie to tym bardziej, że pojawiały się zapowiedzi, że będziemy mogli wznowić działalność po długim weekendzie – mówi Karolina Rozwód, dyrektorka Teatru Starego w Lublinie. Instytucja niedawno ogłosiła repertuar na maj i rozpoczęła sprzedaż biletów. – Zainteresowanie było ogromne. Wejściówki na niektóre z wydarzeń wyprzedały się w jeden dzień, na inne pozostało po kilkanaście wolnych miejsc. Teraz musieliśmy przerwać sprzedaż i przekładamy imprezy na inne terminy – dodaje.
Pod koniec maja do szkół w komplecie powinni wrócić uczniowie. Rząd podkreśla jednak, że ogłoszone dzisiaj decyzje mogą ulec zmianie w zależności od sytuacji epidemicznej. – Wiemy, że wirus nie zniknie z dnia na dzień, że mamy do czynienia z bardzo groźną i nieliniowo zachowującą się epidemią – mówił premier Morawiecki. – Musimy zachować pewną elastyczność reagowania w sytuacji, gdyby się pogorszyła liczba zakażeń i musielibyśmy wracać do pewnych obostrzeń.
Kalendarium luzowania obostrzeń
Od 1 maja
- uprawianie sportu na świeżym powietrzu (do 50 osób)
- otwarcie krytych obiektów sportowych i basenów (dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, do 50 proc. obłożenia obiektu)
Od 4 maja
- otwarcie galerii sztuki i muzeów (limit 1 os. na 15 mkw., ścisły reżim sanitarny)
- otwarcie sklepów budowlanych i meblowych oraz galerii handlowych (limit 1 os. na 15 mkw., ścisły reżim sanitarny)
- powrót do nauki stacjonarnej w klasach 1-3 szkół podstawowych
Od 8 maja
- otwarcie hoteli (do 50 proc. obłożenia, hotelowe restauracje i strefy welness&spa pozostają zamknięte)
Od 15 maja
- warunkowe zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu (przy zachowaniu 1,5 m dystansu)
- otwarcie ogródków kawiarnianych
- otwarcie plenerowych kin i teatrów (do 50 proc. obłożenia, ścisły reżim sanitarny_
- możliwość organizowania wesel, komunii i innych imprez okolicznościowych na świeżym powietrzu (limit do 25 osób, ścisły reżim sanitarny)
- wprowadzenie nauki hybrydowej w klasach 4-8 szkół podstawowych i 1-4 szkół średnich
- otwarcie obiektów sportowych dla publiczności (maksymalnie 25 proc. obłożenia)
Od 29 maja
- otwarcie gastronomii wewnątrz lokali (do 50 proc. obłożenia, ścisły reżim sanitarny)
- zwiększenie limitu uczestników
- możliwość organizowania wesel, komunii i innych imprez okolicznościowych w lokalach (limit do 50 osób, ścisły reżim sanitarny)
- otwarcie kin i teatrów (do 50 proc. obłożenia, ścisły reżim sanitarny)
- otwarcie siłowni, klubów fitness i solariów (limit 1 os. na 15 mkw., ścisły reżim sanitarny)
- powrót do nauki stacjonarnej dla wszystkich uczniów w ścisłym reżimie sanitarnym