Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

28 kwietnia 2021 r.
21:07

Poczucie nierównego traktowania i "medialnie brzmi to pięknie". Lubelskie komentarze ws. luzowania obostrzeń

36 0 A A
Otwieranie ogródków kawiarnianych będzie możliwe od 15 maja. Na zdjęciu patio Mandragory
Otwieranie ogródków kawiarnianych będzie możliwe od 15 maja. Na zdjęciu patio Mandragory (fot. Maciej Kaczanowski)

Od soboty dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży dostępne będą baseny. Tuż po długim weekendzie otwarte zostaną galerie handlowe. W połowie miesiąca będziemy mogli usiąść w kawiarnianym ogródku, a wyjście do teatru to najwcześniej koniec maja. Rząd ogłosił plan luzowania pandemicznych obostrzeń.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dane dotyczące zakażeń pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrażaniem gospodarki. Dają one nam podstawy do ostrożnego optymizmu – ogłosił w środę premier Mateusz Morawiecki.

– Zdecydowaliśmy, żeby ten proces przebiegał w ujęciu ogólnopolskim, bez regionalizacji. To wynika przede wszystkim z faktu, że o ile w szczycie pandemii mieliśmy do czynienia z dość dużym zróżnicowaniem liczby zachorowań w poszczególnych województwach, to w ostatnim czasie nastąpiło zmniejszenie tego zróżnicowania – dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Majówka prawie bez zmian

Jak będzie przebiegać luzowanie obostrzeń? Na dobrą sprawę rozpocznie się ono po długim majowym weekendzie. Wyjątkiem będzie aktywność sportowa, która od 1 maja będzie możliwa na świeżym powietrzu w grupach do 50 osób. Tego dnia dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży zostaną otwarte także baseny i kryte obiekty sportowe, przy czym obowiązywać będzie maksymalnie 50-procentowe obłożenie.

Od poniedziałku, 4 maja, działać będą mogły galerie sztuki, muzea, sklepy budowlanemeblowe oraz galerie handlowe przy limicie jednej osoby na 15 mkw. Podobnie jest dziś w przypadku kościołów. 4 maja do nauki stacjonarnej powrócą także uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych, którzy od początku tego tygodnia uczą się w trybie hybrydowym.

„Medialnie brzmi to pięknie”

8 maja to ważna data dla właścicieli hoteli. W przyszły piątek będą mogli oni przyjąć pierwszych gości. – Telefony już się rozdzwoniły. Cieszymy się, choć cały czas cierpimy, bo to dalej nie jest to, co pozwoliłoby nam na normalne funkcjonowanie – mówi Beata Więckowska, prokurentka lubelskiego LubHotelu.

Hotelarze też muszą pamiętać o maksymalnie 50-procentowym obłożeniu i o tym, że wciąż nie będą mogli otworzyć hotelowych restauracji oraz stref welness&spa. – Będziemy działać na pół gwizdka. Medialnie rządowe hasło „otwieramy” brzmi pięknie, ale w pewnym sensie wciąż mamy związane ręce – dodaje Więckowska.

Bez maseczki i pod parasolem

W połowie maja będziemy mogli zdjąć maseczki, choć na razie jedynie w przestrzeni publicznej i pod warunkiem, że wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15. – I przy zachowaniu dystansu półtora metra – uczula minister zdrowia.

15 maja zniknie także kilka innych obostrzeń. Uczniowie starszych klas szkół podstawowych oraz ci ze szkół średnich rozpoczną wtedy naukę w trybie hybrydowym. Możliwe będzie także organizowanie imprez okolicznościowych jak wesela czy komunie, ale tylko na świeżym powietrzu i przy limicie 25 osób. Otwarte zostaną plenerowe kina i teatry, a dla części fanów sportu skończy się kibicowanie przed telewizorem, bo trybuny obiektów sportowych będą mogły wypełnić się w 25 procentach.

15 maja to wyczekiwany dzień dla wielu restauratorów, bo będą mogli wreszcie obsłużyć klientów, choć na razie jedynie w kawiarnianych ogródkach.

– To dobra wiadomość, choć wcześniej krążyły różne plotki i liczyliśmy, że będziemy mogli otworzyć się tuż po majówce – przyznaje Bartłomiej Czarnomski, właściciel lubelskich pubów U Fotografa i Wielokran. Na razie zamierza otworzyć pierwszy z tych lokali. – Zaczynamy przygotowania, bo przez ostatnie miesiące byliśmy zamknięci, zrezygnowaliśmy z przygotowywania posiłków na dowóz. Musimy też skompletować załogę, co może nie być łatwe. Wiele osób pracujących dotychczas w gastronomii zmieniło branżę.

Poczucie nierównego traktowania

Na możliwość zaproszenia klientów do lokali restauratorzy muszą poczekać do 29 maja. Podobnie jak właściciele siłowni, klubów fitnesssolariów, które obok branży gastronomicznej pozostają najdłużej zamknięte. Też dopiero 29 maja otwarte zostaną kinateatry.

– Odebrałam to ze smutkiem, bo mam poczucie nierównego traktowania różnych podmiotów. Wciąż nie mogę zrozumieć, dlaczego cały czas pozostawały otwarte kościoły, wkrótce do szkoły puści się wszystkie dzieci, a nadal nie można pójść do teatru, gdzie ściśle przestrzegaliśmy reżimu sanitarnego. Smuci mnie to tym bardziej, że pojawiały się zapowiedzi, że będziemy mogli wznowić działalność po długim weekendzie – mówi Karolina Rozwód, dyrektorka Teatru Starego w Lublinie. Instytucja niedawno ogłosiła repertuar na maj i rozpoczęła sprzedaż biletów. – Zainteresowanie było ogromne. Wejściówki na niektóre z wydarzeń wyprzedały się w jeden dzień, na inne pozostało po kilkanaście wolnych miejsc. Teraz musieliśmy przerwać sprzedaż i przekładamy imprezy na inne terminy – dodaje.

Pod koniec maja do szkół w komplecie powinni wrócić uczniowie. Rząd podkreśla jednak, że ogłoszone dzisiaj decyzje mogą ulec zmianie w zależności od sytuacji epidemicznej. – Wiemy, że wirus nie zniknie z dnia na dzień, że mamy do czynienia z bardzo groźną i nieliniowo zachowującą się epidemią – mówił premier Morawiecki. – Musimy zachować pewną elastyczność reagowania w sytuacji, gdyby się pogorszyła liczba zakażeń i musielibyśmy wracać do pewnych obostrzeń.

Kalendarium luzowania obostrzeń

Od 1 maja

- uprawianie sportu na świeżym powietrzu (do 50 osób)

- otwarcie krytych obiektów sportowych i basenów (dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, do 50 proc. obłożenia obiektu)

Od 4 maja

- otwarcie galerii sztuki i muzeów (limit 1 os. na 15 mkw., ścisły reżim sanitarny)

- otwarcie sklepów budowlanych i meblowych oraz galerii handlowych (limit 1 os. na 15 mkw., ścisły reżim sanitarny)

- powrót do nauki stacjonarnej w klasach 1-3 szkół podstawowych

Od 8 maja

- otwarcie hoteli (do 50 proc. obłożenia, hotelowe restauracje i strefy welness&spa pozostają zamknięte)

Od 15 maja

- warunkowe zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu (przy zachowaniu 1,5 m dystansu)

- otwarcie ogródków kawiarnianych

- otwarcie plenerowych kin i teatrów (do 50 proc. obłożenia, ścisły reżim sanitarny_

- możliwość organizowania wesel, komunii i innych imprez okolicznościowych na świeżym powietrzu (limit do 25 osób, ścisły reżim sanitarny)

- wprowadzenie nauki hybrydowej w klasach 4-8 szkół podstawowych i 1-4 szkół średnich

- otwarcie obiektów sportowych dla publiczności (maksymalnie 25 proc. obłożenia)

Od 29 maja

- otwarcie gastronomii wewnątrz lokali (do 50 proc. obłożenia, ścisły reżim sanitarny)

- zwiększenie limitu uczestników

- możliwość organizowania wesel, komunii i innych imprez okolicznościowych w lokalach (limit do 50 osób, ścisły reżim sanitarny)

- otwarcie kin i teatrów (do 50 proc. obłożenia, ścisły reżim sanitarny)

- otwarcie siłowni, klubów fitness i solariów (limit 1 os. na 15 mkw., ścisły reżim sanitarny)

- powrót do nauki stacjonarnej dla wszystkich uczniów w ścisłym reżimie sanitarnym

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT oferują bezpośrednie połączenia z wieloma ekscytującymi miejscami w Azji, umożliwiając podróżnym odkrywanie egzotycznych kultur, spektakularnych krajobrazów i unikalnej kuchni. Dzięki nowoczesnym samolotom Dreamliner, długie loty są wygodne i przyjemne, co czyni podróżowanie do dalekich krajów jeszcze bardziej dostępne. Przedstawiamy kraje, do których można się udać z PLL LOT, wraz z poradami dotyczącymi planowania podróży.

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium