Dziś podpisana została przedwstępna umowa sprzedaży ponad 75 ha górek czechowskich przez spółkę TBV Investment. Teren ma kupić miasto, cenę ustalono na 1,23 zł, a transakcja ma być zawarta do końca września. Obecny właściciel górek ma później na własny koszt urządzić tutaj park
Spółka zobowiązała się do sprzedaży części górek w zamian za zatwierdzenie przez Radę Miasta nowego studium przestrzennego, które wyznacza na innych częściach górek strefy zabudowy wielorodzinnej. Taką transakcję firma TBV Investment obiecała w umowie zawartej pod koniec czerwca z prezydentem Lublina. Zadeklarowała, że przedwstępna umowa sprzedaży będzie zawarta w siedem dni od uchwalenia studium, czyli do dzisiaj.
Po południu Ratusz potwierdził, że doszło do podpisania aktu notarialnego. – Jest pierwszym krokiem do przejęcia przez miasto terenu ok. 75 ha górek czechowskich, na którym obecny właściciel stworzy park naturalistyczny dostępny dla wszystkich mieszkańców – informuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. Podkreśla też, że w chwili zawarcia sprzedaży nieruchomość będzie musiała być wolna od obciążeń hipotecznych. Teraz nie jest.
Przyrzeczona dzisiaj transakcja ma opiewać na 1,23 zł. – Umowa sprzedaży ma być zawarta do dnia 30 września 2019 roku. Gmina wyrazi w niej zgodę na dysponowanie przez TBV Investment terenem na cele budowlane w związku ze zobowiązaniem spółki do urządzenia parku – dodaje Duma.
Przypomnijmy, że gdy teren będzie już własnością miasta, spółka będzie musiała urządzić na nim park naturalistyczny, ale będzie do tego zobowiązana pod warunkiem, że Rada Miasta uchwali plan zagospodarowania dla górek czechowskich. Plan ma doprecyzować takie szczegóły jak maksymalna wysokość bloków, czy też przebieg dróg w strefach zabudowy.
– Od chwili uchwalenia studium kontynuowane są prace nad szczegółowymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania dla terenu górek czechowskich. Najwcześniej pod koniec 2019 roku projekt planu trafi do uzgodnień i wyłożenia publicznego – zapowiada Duma.
Jeżeli radni uchwalą plan zagospodarowania, to spółka będzie zobowiązana również do sprzedania miastu za złotówkę terenu pod budowę szkoły przy Koncertowej, budowy dróg, wykonania ronda na ul Ducha i sygnalizacji na skrzyżowaniu Poligonowej z Relaksową. W pierwszym etapie swoich inwestycji budowlanych spółka musiałaby też zapewnić lokal na potrzeby przedszkola lub żłobka.