Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

31 października 2024 r.
10:30

Pokoleniowe sadzenie drzew w Świdniku

Autor: Zdjęcie autora A. J.
0 A A
Starsi i najmłodsi chętnie włączyli się w sadzenie drzew w Świdniku. W ten sposób wyrazili troskę o przyszłe pokolenia oraz upamiętnili jubileusz istnienia województwa.
Starsi i najmłodsi chętnie włączyli się w sadzenie drzew w Świdniku. W ten sposób wyrazili troskę o przyszłe pokolenia oraz upamiętnili jubileusz istnienia województwa. (fot. nadesłane/ Aneta Ptaszyńska)

Jabłonie rajskie, lipy, klony i grusze – łącznie 60 drzew zostało wspólnie zasadzonych przez mieszkańców w centrum Świdnika. Inicjatywa jest symbolicznym gestem upamiętnienia 550-lecie województwa lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W wydarzeniu na skwerze przy kinie LOT wzięli udział świdniczanie w różnym wieku - zarówno młodsi, jak i starsi, a także pracownicy lokalnych urzędów. Inicjatywa ta, jak zauważają organizatorzy, symbolizuje „ciągłość pokoleń”.

- Dla nas jest to coś pięknego i mamy nadzieję, że te drzewa będzie można oglądać w następną rocznicę - powiedziała Aneta Ptaszyńska, prezes Fundacji Pszczoły i Drzewa.

Wydarzenie miało także wymiar edukacyjny. Uczestnicy mogli skorzystać z warsztatów ekologicznych. Jedne z nich, zatytułowane „Drzewa w wierzeniach słowiańskich”, poświęcone były drzewoterapii oraz symbolice drzew w kontekście dawnych wierzeń słowiańskich. Warsztaty prowadzone przez Błażeja Maciorowskiego, byłego pracownika Ogrodu Botanicznego UMCS, przyciągnęły dorosłych, w tym seniorów z Klubu Seniora, działającego przy Centrum Usług Społecznych, oraz słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W warsztatach zatytułowanych „Nasze zielone drzewo rodowe” uczestniczyły dzieci z Przedszkola nr 4 w Świdniku. Maluchy z wielkim zainteresowaniem słuchały Aleksandry Wołodzko, doświadczonej animatorki, która opowiadała o gatunkach drzew występujących w mieście. Na zakończenie warsztatów dzieci stworzyły swoje „drzewo rodowe” z zebranych liści.

Choć nasadzenia drzew zazwyczaj kojarzą się z wiosną, prezes fundacji podkreśla, że jesień również jest odpowiednim czasem do tego typu akcji. Wystarczy zdążyć przed pierwszymi mrozami. Posadzone drzewa to gatunki rodzime i miododajne, co dodatkowo nawiązuje do 550. rocznicy powstania województwa lubelskiego.

Piątkowe wydarzenie w Świdniku, zorganizowane przez Fundację Pszczoły i Drzewa pod hasłem „Zazieleńmy nasze miasto”, było częścią projektu Urzędu Marszałkowskiego pn. „ZasadźMY 550 drzew”. Do obchodów jubileuszu włączyły się także inne miasta regionu, takie jak Krasnystaw, Kraśnik, Lubartów i Włodawa, gdzie akcje były przeprowadzane przez inne organizacje.

Województwo Lubelskie zostało utworzone w 1474 roku z inicjatywy króla Kazimierza Jagiellończyka. Podczas styczniowego briefingu prasowego Mieczysław Ryba, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego, podkreślił znaczenie regionu, mówiąc, że „Lublin i Lubelszczyzna były bramą Zachodu na Wschód.”

(fot. nadesłane/ Aneta Ptaszyńska)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ojciec kontra system: 10 lat walki o ukochaną córkę
REPORTAŻ

Ojciec kontra system: 10 lat walki o ukochaną córkę

Czasami rozwód to nie tylko rozstanie się dwóch osób. Często w tle pojawiają się spory, konflikty, a także walka. O majątek, winę, a w najgorszych przypadkach: o dziecko. A jeśli jest walka pomiędzy rodzicami, to ono jest najbardziej pokrzywdzone

Otwarcie mostu

"Doszło do haniebnego obrażenia katolików". Podczas otwarcia mostu jedno przemówienie wywołało burzę

Wyczekiwany w Białej Podlaskiej most na Krznie już otwarty. Ale to nie ogromna inwestycja budzi teraz emocje, tylko słowa Kamila Haidara wypowiedziane podczas piątkowej uroczystości. - Święty Kuncewicz wsławił się jedynie mordowaniem prawosławnych - stwierdził syn zmarłego w ubiegłym roku lekarza i posła.

Mateusz Stolarski podpisał nowy kontrakt z Motorem Lublin

Mateusz Stolarski podpisał nowy kontrakt. „Będziemy pracować, aby Motor pędził dalej”

Motor Lublin przygotował dla swoich kibiców prezent na święta. Już w sobotę beniaminek PKO BP Ekstraklasy ogłosił, że trener Mateusz Stolarski podpisał nową umowę z klubem, która będzie obowiązywała do 30 czerwca 2027 roku, a może i dłużej. W kontrakcie znalazła się opcja przedłużenia o kolejne 12 miesięcy.

Szedł złą stroną bez odblasków. Śmiertelne potrącenie w radzyńskim

Szedł złą stroną bez odblasków. Śmiertelne potrącenie w radzyńskim

W piątek wieczorem w Domaszewnicy Kolonia w powiecie radzyńskim zginął 44-letni mieszkaniec Łukowa. Mężczyznę potrącił samochód. Jego kierowca nie zdążył zareagować.

Impas w Puławach. Prognoza odrzucona, noworoczny budżet zdjęty z porządku

Impas w Puławach. Prognoza odrzucona, noworoczny budżet zdjęty z porządku

Miasto Puławy pozostaje bez uchwały budżetowej na rok 2025. Głosowanie na jej projektem będzie musiało zostać przesunięte na inny termin. To skutek odrzucenia wieloletniej prognozy finansowej z powodu brakującego jednego głosu w wyniku nieobecności radnej koalicji.

Dwa uniwersytety, jeden cel. Rozwój medycyny dzięki sztucznej inteligencji

Dwa uniwersytety, jeden cel. Rozwój medycyny dzięki sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja, biologia molekularna i symulacje w badaniach medycznych. Uniwersytet Medyczny w Lublinie rozpoczął współpracę z Uniwersytetem Warszawskim.

Dawna huta szkła nadal żywa w pamięci lubartowian. Pokazali archiwalne zdjęcia

Dawna huta szkła nadal żywa w pamięci lubartowian. Pokazali archiwalne zdjęcia

W tym tygodniu otwarta została wystawa poświęcona historii jednego z pierwszych, większych zakładów przemysłowych w Lubartowie - huty szkła. Zdjęcia, archiwalne materiały prasowe i wspomnienia hutników zebrał lubartowianin, Paweł Talma, który sam pochodzi z wielopokoleniowej, hutniczej rodziny.

Świąteczny klimat dotarł na Stare Miasto. Trwa świąteczny jarmark
ZDJĘCIA
galeria

Świąteczny klimat dotarł na Stare Miasto. Trwa świąteczny jarmark

Tradycyjne potrawy, miody, wina, a także piękne rękodzieło - w sercu Starego Miasta trwa świąteczny jarmark.

Na zdjęciu część towaru znalezionego w mieszkaniu podejrzanego oraz policyjny pies, który pomógł w jego wykryciu

Drobny błąd młodego rowerzysty ściągnął na niego duże kłopoty

Gdy policjanci zauważyli 22-latka, nie spodziewali się, że ta historia zakończy się w ten sposób. Mundurowi mieli zamiar ukarać go mandatem za rozmawianie przez komórkę w trakcie jazdy rowerem. Szybko okazało się, że na swoim koncie ma poważniejsze przewinienia. Grozi mu więzienie.

Fluo Party
foto
galeria

Fluo Party

Fluo Party w klubie Helium, to jedna z waszych ulubionych imprez. Tej nocy wszyscy świecą jeszcze bardziej w rytm największych muzycznych hitów ostatnich lat. Zobaczcie naszą fotogalerię i przekonajcie się dlaczego Fluo Party cieszy się popularnością.

Michał Stachyra zaprasza na trzecią już wigilię dla wszystkich samotnych, ubogich, wykluczonych, bezdomnych, bez wyjątków

Samotni i wykluczeni mile widziani na dworcu. We wtorek wigilia na PKS

Mimo niepewności związanej z wyprowadzką fundacji KZMRZ z ul. Centralnej w Puławach, trzecia już "Wigilia dla samotnych" odbędzie się - ale już nie w Tasiemcu tylko w dawnej poczekalni autobusowej przy ul. Lubelskiej. Wstęp wolny.

Koziołki opanowują Lublin! Powstał nowy szlak koziołkowy
ZDJĘCIA
galeria

Koziołki opanowują Lublin! Powstał nowy szlak koziołkowy

Wiktoria, Kryspin i Felicja - to pierwsze trzy koziołki, które w sposób łatwy i przystępny będą opowiadać lubelskie legendy. To kolejna realizacja budżetu obywatelskiego.

CJ Williams wydaje się być tym obcokrajowcem, którego w Starcie byłoby najłatwiej zastąpić

Czy Start Lublin powinien wydać olbrzymie pieniądze na szóstego obcokrajowca?

Czwartkowy mecz z Dzikami Warszawa bardzo mocno zabolał kibiców Startu Lublin. Oglądanie tak nieporadnej drużyny było dla nich dużym rozczarowaniem i zaskoczeniem. Przecież do tego spotkania „czerwono-czarni” przystępowali będąc w trakcie serii 4 zwycięstw z rzędu. Tymczasem w stolicy  miejscowe Dziki, zdziesiątkowane kontuzjami i chorobami, dały lublinianom lekcję koszykówki.

Ksiądz zbiera narty, by je oddać uboższym

Ksiądz zbiera narty, by je oddać uboższym

Narty carvingowe, szczególnie dziecięce, snowboardy, kijki i buty, używane, ale w dobrym stanie - zbiera ks. Jan Byrt z parafii luterańskiej w Szczyrku. Ofiarowuje je za darmo tym, których nie stać na zakup, a chcą jeździć. Jak powiedział, pierwsze pary już zostały rozdane.

Paweł Tetelewski zaliczył już debiut na ławce trenerskiej MKS FunFloor Lublin

Nowy trener MKS FunFloor poznaje zespół, lublinianki przegrały sparing z Piotrcovią

Paweł Tetelewski już spotkał się ze swoimi podopiecznymi, a po jednym dniu wspólnych treningów rozegrał sparing z Piotrcovią Piotrków Trybunalski

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium