Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

27 czerwca 2010 r.
22:07
Edytuj ten wpis

Debata kandydatów na prezydenta RP: Co mówili Kaczyński i Komorowski

Pytania kandydatom zadawały trzy dziennikarki: Joanna Lichocka z TVP, Monika Olejnik z TVN24 i Magda Sakowska z Polsatu News. Kandydaci zostali przepytani z polityki zagranicznej, bezpieczeństwa, polityki społecznej i spraw gospodarczych. Na odpowiedź mieli po dwie minuty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sprawy społeczne

Pierwsze pytanie Joanny Lichockiej dotyczyło wyrównywania szans Polski A i Polski B. Jarosław Kaczyński zaczął od przedstawienia rządowej koncepcji "lokomotyw" i koncepcji "zrównoważonego rozwoju". Tłumaczył, dlaczego popiera tę drugą. - Uważamy, że dobry rozwój Polski to jest rozwój zrównoważony i on jest w interesie wszystkich - powiedział kandydat PiS.

- Polska jest jedna i o całą Polskę trzeba dbać - stwierdził kandydat PO. Wyliczał, że biedniejsze województwa straciły na skutek decyzji rządu PiS. Mówił o zasługach rządu PO - podwyżkach dla nauczycieli, o budowie dróg lokalnych - "schetynówek", o "orlikach"

Kolejną poruszoną kwestią była legalizacja związków jednopłciowych. Komorowski stwierdził, że dla zapewnienia praw do dziedziczenia czy opieki nie potrzeba tworzyć nowych ustaw. - Pytanie o wprowadzenie adopcji dla par homoseksualnych jest natomiast wydumane - stwierdził.

Kaczyński stwierdził, że mówienie o małżeństwie w kontekście innym niż związek różnych płci jest łamaniem obowiązującego prawa. Przywołał konstytucję, która mówi o małżeństwie jako o związku kobiety i mężczyzny.

Monika Olejnik zadała ona pytanie o rozdział Kościoła od państwa w kontekście metody in vitro. - Kompromis jest do znalezienia - stwierdził Jarosław Kaczyński. - Sądzę, że powoli, choć nie bez trudności ta sprawa zostanie załatwiona - mówił oględnie. Dopytywany, co sądzi o in vitro, odparł: Jestem katolikiem, uważam, że zarodek jest człowiekiem.

- Jestem ostatnią osobą, która chciałaby pozbawić szczęścia posiadania dzieci. Nie wolno innym zabierać nadziei, każdy musi decydować we własnym sumieniu. Jestem zwolennikiem autonomii, poszanowania państwa przez Kościół i Kościoła przez państwo - odpowiedział Komorowski. I dodał, że w sprawie in vitro potrzebny jest kompromis, podobny do tego aborcyjnego. Domagał się też wytłumaczenia od szefa PiS, skąd pomysły karania za in vitro.

Kolejne pytanie dotyczyło wieku emerytalnego. "Nie ma potrzeby podnoszenia wieku emerytalnego, ale można stworzyć możliwość wyboru, łącznie z podwyższeniem emerytury - stwierdził kandydat PO. Komorowski podkreślił, że w Polsce udało się uratować wzrost gospodarczy. Dodał, że gdyby zrealizować propozycje PiS, Polska byłaby dzisiaj Grecją. .

Kaczyński tłumaczył, że gdyby zrealizowano pomysły PiS, wzrost gospodarczy byłby jeszcze wyższy. Apelował o to, by nie porównywać Polski do Grecji. Wytknął rządowi PO także słabe wykorzystanie środków unijnych. - Prawo Polek do wcześniejszej emerytury powinno być przestrzegane - dodał.

Następne pytanie dotyczyło likwidacji przywilejów emerytalnych w wojsku i policji.

- Będziemy ich bronić - stwierdził kandydat PiS. - Jestem jednym z twórców obowiązującego systemu emerytalnego. Przywileje emerytalne nazwał substytutem niskich pensji np. w armii.

Komorowski podkreślił, że jest jednym z twórców obecnego systemu emerytalnego w wojsku i opowiedział się za jego utrzymaniem. Pytany o doradcę, zaczął wyliczać swoje ostatnie decyzje: powołanie Marka Belki na szefa NBP i zaproszenie opozycji do RBN.

Zapytany o swoich przyszłych doradców ekonomicznych, Jarosław Kaczyński wskazał na Zytę Gilowską. Komorowski nie chciał wymienić jednego nazwiska.

Kolejna poruszona kwestia to umowa gazowa z Rosją. - Sprawą zasadniczą jest zadbanie o polskie interesy. Trzeba się będzie temu uważnie przyjrzeć, zwłaszcza w kontekście potencjalnego wydobycia gazu łupkowego - stwierdził kandydat Platformy. Zapewnił, że rząd zadba, by sprzedaż zgody na eksploatację gazu łupkowego była obwarowana prawnie.

Kaczyński stwierdził, że podpisywanie umów sięgających ponad 20 lat do przodu jest ryzykowne. - Jestem przeciwnikiem tak długoterminowych umów. Zróżnicowanie źródeł energii jest niezbędne, niezależnie od wyniku badania złóż łupkowych - odpowiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Kolejne pytanie dotyczyło rozwikłania zagadki katastrofy smoleńskiej. Kaczyński mówił, że od początku chciał przekazania śledztwa Polsce. - Nie chcę z tej sprawy czynić tematu kampanii, ale skoro ten temat poruszono, muszę powiedzieć, że śledztwo kuleje. Wyjaśnienie to sprawa polskiego honoru. Zwróciłbym się do rządu o podjęcie odpowiednich działań - stwierdził. Dodał, że sprawa ta jest kwestią polskiego honoru. Nie potrafił wskazać szefa BBN.

- Uważam, że państwo polskie zrobiło w tej kwestii wszystko, co powinno - odpowiedział Bronisław Komorowski. Podkreślił, że własne śledztwo prowadzi także polska prokuratura. Dodał, że sprawa ta jest cząstką relacji polsko-rosyjskich. Potwierdził, że generał Koziej pozostanie szefem BBN.

Na pytanie o sprawne wojsko Komorowski odpowiedział: - Jestem byłym ministrem obrony narodowej. Armia zawodowa to moje dziecko. Podkreślił, że nie da się zmodernizować armii skutecznie, jeśli będziemy realizować politykę ekspedycyjną. Przypomniał, że znaczna część budżetu armii idzie na misję w Afganistanie.

Kaczyński przyznał, że takie wydatki na armię trzeba utrzymać. Przyznał, że jest wiele sygnałów o złej sytuacji w armii. Stwierdził, że formacja rządząca jest nastawiona minimalistycznie. Podkreślił, że trzeba dążyć, by Polska była traktowana jak wielki naród.

Ostatnie poruszona kwestia dotyczyła stosunków z Białorusią. Kaczyński przyznał, że jest to trudny problem. - Z tego rodzaju reżimami rozmowa ma sens tylko wtedy, gdy dysponuje się argumentami typu naciskowego i różnymi zachętami - powiedział. Zdradził, że jego rząd prowadził nieoficjalne rozmowy tego typu. - Jeżeli będziemy mieli prezydenta Miedwiediewa, a ja będę prezydentem, to o tych sprawach będziemy rozmawiać - powiedział.

Pomysł ten bardzo skrytykował Bronisław Komorowski. - Tak się nie robi - powiedział. Stwierdził też , że Polska powinna wpływać na politykę Europy, by mocniejszym głosem rozmawiać z Aleksanderm Łukaszenką. Zaproponował też m.in. wspieranie białoruskich organizacji pozarządowych.

Na zakończenie debaty kandydaci mieli po dwie minuty na swobodną wypowiedź.

- Będę dbał o prawo do pracy, o ceny surowców rolnych. Będę bronił praw emerytalnych, będę zabiegał o mecenat nad polską kulturą i o nakłady na polską naukę. Będę zabiegał o to, aby Polska była narodem, społeczeństwem, a nie żeby obowiązywała zasada "kto silniejszy, ten lepszy" - podsumował Jarosław Kaczyński.

- Spieramy się, ale jeśli się chce można budować zgodę. Widzę możliwość współpracy z opozycją w obszarze przekształceń służby zdrowia. Czas przerwać te niepotrzebne wojny, zacząć pracować i budować. Pięć lat spokoju politycznego Polakom się należy - stwierdził Bronisław Komorowski.

Na zakończenie spotkania konkurenci uścisnęli sobie dłonie.






Pozostałe informacje

Bartosz Zmarzlik w piątek w Łodzi będzie głównym faworytem do zwycięstwa

MAXTO ITS Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Zmarzlik znów faworytem

W piątek wieczorem na łódzkiej Moto Arenie odbędzie się dwunasta edycja MAXTO ITS Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi imienia Zenona Plecha. W stawce znalazło się trzech żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin: Bartosz Zmarzlik, Dominik Kubera oraz Wiktor Przyjemski

rektor UM w Lublinie - prof. Wojciech Załuska
rozmowa

Poważne zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego. Rektor: sprawa będzie mieć finał w sądzie

W lokalnych mediach pojawiły się zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego i jego kierownictwa. Sprawa odbiła się szerokim echem. Postanowiliśmy zapytać rektora uczelni o to, jak odniesie się do oskarżeń.

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Na miejsce jadą saperzy

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Na miejsce jadą saperzy

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Urzędnicy czekają na przyjazd saperów.

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Taxi bryczka będzie wozić turystów po Janowie Podlaskim. Ale pomysłów jest więcej, bo gmina opracowuje swoją strategię rozwoju turystyki.

Święto muzyki alternatywnej
przegląd
9 kwietnia 2025, 18:00

Święto muzyki alternatywnej

W najbliższy weekend po raz piętnasty odbędzie się SPAM, czyli Studencki Przegląd Alternatywnej Muzyki. Jest to wydarzenie stawiające na pasję, pomysłowość i oryginalność w muzyce. Będzie to znakomita okazja posłuchać – być może – przyszłych gwiazd.

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont
tylko u nas
galeria

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont

Mieszkańcy ulicy Janowskiej od lat bezskutecznie domagają się remontu zniszczonej drogi, oświetlenia i uporządkowania terenu. Po pracach kanalizacyjnych ulica zamieniła się w dziurawe pobojowisko, a MPWiK odmówił naprawy – twierdzą. – Jest ciemno, niebezpiecznie i brudno. To nie jest życie, tylko walka o przetrwanie – mówią. Teraz szykują wniosek do budżetu obywatelskiego, bo na pomoc miasta przestali liczyć.

Star Trek: Nieznane nowe światy
film

Star Trek: Nieznane nowe światy: Zwiastun trzeciego sezonu już jest (wideo)

Tuż przed Dniem Pierwszego Kontaktu pojawił się zwiastun trzeciego sezonu serialu Star Trek: Nieznane nowe światy. Premiera jeszcze w tym roku.

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek rano na lubelskim osiedlu. Na miejscu pracuje policja pod nadzorem prokuratora.

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

47-letni mieszkaniec Chełma odpowie za kierowanie gróźb karalnych. Jego celem była posłanka na Sejm RP.

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

Piękna, młodzieńcza skóra to marzenie wielu kobiet. Z upływem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a kontur twarzy ulega zmianie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom estetycznym, można skutecznie zatrzymać czas i przywrócić twarzy jej naturalne piękno. Klinika FullFace stworzyła unikalny kompleks zabiegów FullFace, który zapewnia kompleksowe odmłodzenie i harmonizację rysów twarzy.

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium