Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

6 grudnia 2021 r.
16:40

Lubelskie. Jest tolerancja, będą pieniądze z Unii Europejskiej. Chodzi o 112 mln złotych

Anna Brzyska i Jarosław Stawiarski
Anna Brzyska i Jarosław Stawiarski (fot. Piotr Michalski)

Komisja Europejska wznowiła negocjacje w sprawie 26 mln euro dla województwa lubelskiego na walkę ze skutkami pandemii. To efekt uchylenia przez radnych sejmiku tzw. „uchwały anty-LGBT”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o unijne środki z programu REACT EU, dotyczącego wychodzenia gospodarki i ochrony zdrowia z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. W przypadku województwa lubelskiego to 26 mln euro, czyli według aktualnych kursów ponad 112 mln zł.

„Wartość najwyższa”

To, czy te pieniądze trafią do naszego regionu, przez długi czas stało pod znakiem zapytania. Poszło o zastrzeżenia Komisji Europejskiej do przyjętego przez sejmik w kwietniu 2019 roku stanowiska sprzeciwu wobec „wprowadzania ideologii LGBT do wspólnot samorządowych”. Zdaniem unijnych urzędników dokument naruszał zapisy Kart Podstawowych UE, dotyczące zapobiegania wszelkiej dyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek czy orientację seksualną.

We wrześniu, w obawie o utratę unijnych milionów, sejmik skorygował wspomnianą uchwałę. W jej nowej wersji nie pada już określenie „LGBT”, jest za to opowiedzenie się za „ochroną podstawowych praw i wolności”. W ślad za decyzją radnych, na początku listopada, poszła dodatkowa uchwała zarządu województwa, w której marszałkowie zobowiązali się do stania na straży wolności i tolerancji.

– Byliśmy zobligowani przez Komisję Europejską do doprecyzowania naszego stanowiska, co uczyniliśmy. Artykuł 10. Karty Praw Podstawowych nas obowiązuje i uważamy, że niedyskryminowanie jakiejkolwiek osoby pod jakimkolwiek względem jest dla nas wartością najwyższą. Udowodniliśmy i dlatego Komisja potwierdziła, że jesteśmy regionem, który nie ma nic wspólnego z tym, co się nazywa dyskryminacją – mówi marszałek Jarosław Stawiarski informując o wznowieniu negocjacji w sprawie programu REACT EU.

Te informacje potwierdzają urzędnicy z Brukseli, którzy działania samorządu województwa uznała za „zadowalające”. – Jak zawsze, Komisja będzie nadal monitorować przestrzeganie zasady niedyskryminacji – zaznacza rzeczniczka KE, Vivian Loonela.

Na co pójdą pieniądze?

Pod koniec ubiegłego tygodnia do Brukseli został wysłany szczegółowy harmonogram dotyczący wydania pieniędzy z programu REACT EU.

– Teraz oczekujemy na wydanie decyzji. Mam nadzieję, że nastąpi to niebawem, ponieważ maksymalny termin to 15 dni roboczych. Po zatwierdzeniu programu przez Komisję Europejską będzie możliwe ogłoszenie konkursu dla przedsiębiorców – mówi Anna Brzyska, dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w Urzędzie Marszałkowskim. I dodaje, że konkurs najprawdopodobniej zostanie ogłoszony w styczniu, a nabór wniosków wystartuje w lutym przyszłego roku.

78 proc. z 26 mln euro ma trafić do mikro, małych i średnich przedsiębiorców z branż najmocniej dotkniętych przez pandemię: turystycznej, hotelarskiej, gastronomicznej czy kulturalnej. Pieniądze będą mogły być przeznaczone na tzw. cele klimatyczne, związane z odnawialnymi źródłami energii czy termomodernizacją budynków.

Na zadania związane z ochroną zdrowia zostanie przeznaczone 22 proc. ze środków, jakie Lubelskie otrzyma w ramach REACT EU. W tym przypadku zostaną one przekazane w trybie pozakonkursowym Wojewódzkiemu Ośrodkowi Medycyny Pracy w Lublinie. Chodzi o zwiększenie dostępu do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz podstawowej opieki zdrowotnej.

– Z naciskiem na poradnie i pracownie związane z leczeniem i rehabilitacją postcovidową oraz tak ważnym aspektem, jak przeniesienie ciężaru opieki ze szpitali na ambulatoryjną opiekę zdrowotną. Dzięki realizacji tego projektu usługi będą świadczone także w domach pacjentów – dodaje Brzyska.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium