Senatorowie wyrazili zgodę na powołanie Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich. Głosowało 98 senatorów, za było 93, nikt nie był przeciw, pięć osób wstrzymało się od głosu.
– Jest to dla mnie ogromny zaszczyt, że poparli państwo moją kandydaturę na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich – zwrócił się do senatorek i senatorów.
– Jednocześnie traktuję to jako ogromne zobowiązanie i z tego miejsca zobowiązuję się do tego, że moim credo przez najbliższe pięć lat, będę pełnił ten zaszczytny urząd, będzie ochrona godności człowieka – oświadczył.
Na początku lipca Sejm większością głosów wybrał prawnika Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich - kandydaturę poparło 380 posłów ze wszystkich klubów i kół sejmowych. Przeciw zagłosowało troje posłów (jedna posłanka z PiS i dwóch z Konfederacji), a 43 wstrzymało się od głosu (40 z PiS i trzech z Konfederacji).
W poniedziałek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że jeśli Senat zatwierdzi wybór Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich na początku posiedzenia, to nie widzi przeszkód, aby jego ślubowanie odbyło się na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu.
Do czasu wykonania wyroku TSUE Izba Dyscyplinarna SN powinna zawiesić swoją działalność
– Moim zdaniem, i to deklarowałem też podczas posiedzenia Senatu, należy podjąć pilne kroki w celu wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 lipca. Do czasu wykonania tego wyroku, w celu zapewnienia bezpieczeństwa prawnego, uważam, że Izba Dyscyplinarna powinna zawiesić swoją działalność – oświadczył profesor Marcin Wiącek po wybraniu go przez Senat na Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak dodał, w sprawie Sądu Najwyższego powinno się dążyć do kompromisu.