W tych wyborach bardzo liczy się frekwencja. Im więcej osób pójdzie z naszego regionu głosować, tym więcej mandatów zdobędą kandydaci z Lubelszczyzny.
Jak pracują komisje wyborcze?
Jeśli mamy wątpliwości, gdzie ma siedzibę nasza komisja wyborcza, możemy to sprawdzić na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej: http://www.pkw.gov.pl
Jak głosować?
Głos będzie nieważny, jeśli:
• do urny wrzucimy pustą kartę,
• oddamy głos na kandydatów z różnych list
• lub postawimy krzyżyk poza kratką.
Trzeba również sprawdzić czy na karcie do głosowania jest pieczątka obwodowej komisji wyborczej.
Jak będą liczone głosy?
Po wyborach 2004 roku z Lubelskiego pojechało do PE czterech deputowanych. Do ostatniej chwili ważyło się, czy czwarty poseł będzie z naszego regionu czy z Mazowsza.
Nasz głos pomoże również komitetowi, który wybraliśmy. Państwowa Komisja Wyborcza najpierw oblicza, które komitety przekroczyły 5-procentowy próg. Później zlicza, ile głosów otrzymały konkretne komitety i przyznaje im liczbę mandatów w skali kraju. Wreszcie oblicza, ile mandatów dostaną w poszczególnych okręgach wyborczych. Posłem zostanie osoba, które zdobyła najwięcej głosów na liście.
Teoretycznie może się okazać, że w danym okręgu będzie fatalna frekwencja i nie dostanie on żadnego mandatu. Wtedy nasz głos zwiększy pulę głosów oddanych na komitet w innym regionie.
Do podziału jest 50 mandatów na całą Polskę.