Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

31 marca 2022 r.
8:53

Jak jest ze zdrowiem mieszkańców powiatu lubelskiego? Raport sanepidu

Autor: Zdjęcie autora oprac. agdy
32 0 A A
(fot. Jacek Szydłowski / archiwum)

Mniej zachorowań na grypę, całkowity brak chorych na odrę, różyczkę i rzeżączkę. Lokale gastronomiczne i producenci żywności coraz lepiej dbają o czystość. Wiewiórki i nietoperze mniej gryzą. Oprócz dobrych wieści są też złe. Coraz więcej ludzi uchyla się od szczepień ochronnych. Przybyło nowych przypadków zakażeniem HIV, nadal groźna jest gruźlica.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Inspektorzy sanitarni podsumowali zeszły rok w powiecie lubelskim a dane zestawili ze statystykami z lat poprzednich. Dokument mówiący o stanie bezpieczeństwa sanitarnego trafił do radnych powiatowych, którzy w czwartek zajmą się nim na sesji.

Oczywiście sporą część raportu zawierają dane i oceny sytuacji związanej z występowaniem koronawirusa SARS-CoV-2. Jak czytamy w raporcie, u mieszkańców powiatu lubelskiego do końca zeszłego roku wykryto cztery jego warianty: Alfa (brytyjski), Gamma (brazylijski), Delta (indyjski) i Omikron. Tylko w zeszłym roku inspektorzy przeprowadzili niemal 29 tysięcy wywiadów i dochodzeń epidemiologicznych.

Grypa lepiej, gruźlica gorzej

O ile grypa była w czasie trwania pandemii Covid-19 mniej groźna i mniej osób na nią zachorowało, to z zachorowalnością na gruźlicę jest problem. W Polsce statystyki mówią z mniejszej liczbie przypadków, ale to dane uśrednione. Tymczasem od lat są obserwowane różnice między województwami. Niestety nasze jest w gronie tych, gdzie w 2020 przypadków było najwięcej. Podobnie jest w świętokrzyskim, mazowieckim i lubuskim. Na dodatek w zeszłym roku na terenie powiatu lubelskiego wystąpił wzrost zachorowań na gruźlicę w odniesieniu do danych z 2020. Wśród postaci klinicznych najczęściej występowała gruźlica płuc.

Jeśli chodzi o zarejestrowane przypadki zakażonych HIV i chorych na AIDS sytuacja się od lat nie zmienia. Zwykle to kilka przypadków. W 2020 w powiecie zarejestrowano dwóch zakażonych HIV i jednego chorego na AIDS, w zeszłym chorych nie zarejestrowano w ogóle ale za to wiadomo o pięciu zakażonych osobach.

Dzieci kontra zarazki

Ze statystyk wynika, że w powiecie mieszkają zdrowe dzieci. Izolacja związana z pandemią i większe zwracanie uwagi na higienę, to zdaniem inspektorów sanepidu powody braki zachorowań na odrę (ani 2020, ani w 2021). Podobnie jest ze statystykami zachorowań na różyczkę. W zeszłym roku żadne dziecko nie miało świnki, a w 2020 zaledwie trójka na cały powiat. Mniej też było małych pacjentów, którzy mieli ospę wietrzną. Dla porównania w 2020 – 403 przypadki a już w zeszłym roku - 173.

Ale ta sytuacja nie cieszy służb sanitarnych, bo rodzice zwłaszcza starszych dzieci zaniedbują obowiązek szczepień.

– Zaobserwowano trend związany ze zwiększeniem się liczby osób uchylających się od szczepień ochronnych. W związku z tym będą prowadzone działania mające na celu wyegzekwowanie poprawy stanu uodpornienia populacji na nadzorowanym terenie – zapowiadają autorzy raportu.

W zeszłym roku odnotowali spadek stanu zaszczepienia w stosunku do roku poprzedniego w przypadku szczepienia ochronnego przeciwko odrze, śwince i różyczce u dzieci w 2 i 10 roku życia.

Milsze wiewiórki

W raporcie są też dane dotyczące osób zakwalifikowanych do szczepień przeciwko wściekliźnie. Zostały one pokąsane lub miały kontakt ze zwierzęciem nieznanego pochodzenia podejrzanym o wściekliznę W zeszłym roku było ich więcej niż w 2020. W większości to ofiary psów, kotów i lisa. W 2020 roku na liście zwierząt były też nietoperze, kuna, wiewiórki, myszy, kuna a nawet królik.

Truskawki są zdrowe

Inspektorzy wyliczają, że przeprowadzili 156 kontroli jeśli chodzi warunki produkcji pierwotnej żywności i 14 kontroli warunków skupu owoców, warzyw i zbóż. Z raportu wynika, że są zadowoleni.

Na przykład badając piętnaście próbek żywności, jakie pobrali u producentów, nie stwierdzili przekroczenia badanych parametrów. Sprawdzali truskawki i czarne porzeczki, czy nie ma na nich pozostałości pestycydów; kiełki spożywcze czy nie ma na nich Salmonelli oraz sałatę, by skontrolować zawartość azotanów.

Obecność śladów bytowania gryzoni, zły stan techniczny pomieszczeń zakładu, brak etykiet produktów spożywczych czy nieodpowiednie warunki magazynowania to najczęstsze uchybienia jakie wskazywali inspektorzy, którzy kontrolowali zakłady żywnościowo-żywieniowe. Byli w 310, a na terenie powiatu działa ich blisko 4300. Dwa z nich zamknęli. Powód? Wspominane ślady po gryzoniach i zły stan techniczny pomieszczeń zakładu.

Woda i higiena

Raport mówi też o stanie wody, którą mamy w wodociągach. Kontrola jest ważna, bo występowały skażenia mikrobiologiczne (bakterie grupy coli). Zdaniem autorów raportu konieczny jest również stały nadzór sanitarny nad jakością wody na pływalniach – a tych w powiecie jest kilka - oraz monitorowanie obecności bakterii z rodzaju Legionella w instalacjach ciepłej wody m.in. w placówkach oświatowych i ochrony zdrowia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Klaudyna Sadowska i Krzysztof Kot
PODCAST DLA WAS
film

DLA WAS – to już 5 odcinek podcastu!

O 18.00 na kanale YouTube Dziennika Wschodniego kolejny, piąty już odcinek psychologicznego podcastu DLA WAS. Co tydzień autorzy dostarczają wielu wskazówek dotyczących naszego życia i radzenia sobie z różnymi problemami.

Piotr Ceglarz w tym sezonie zdobył aż 12 goli

Piotr Ceglarz (Motor Lublin): Cała kolejka ułożyła się tak, że nie mogło być lepiej

Rozmowa z Piotrem Ceglarzem, piłkarzem Motoru Lublin

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Mijają 33 lata od powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. To największy oddział SG w kraju. Strzeże nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Pogranicznicy w czwartek (23 maja) świętować będą urodziny swojej placówki.

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych
WAKACJE

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych

Darmowy wikt i opierunek plus 6000 złotych żołdu – to tylko niektóre z bonusów przygotowanych przez armię dla uczestników programu „Wakacje z wojskiem”. Chętnych w naszym województwie jest dużo, a liczba miejsc ograniczona.

ulica Armii Krajowej
BIAŁA PODLASKA
galeria

Pasy namalowane, drzewka posadzone. Ulica Armii Krajowej stroi się na otwarcie

Drogowcy dopieszczają ulicę Armii Krajowej. Nowym odcinkiem pojedziemy już na początku czerwca.

Podczas dni otwartych będzie także możliwość, by zajrzeć do Zakładu Biofizyki i m.in. zrobić sobie zdjęcie termowizyjne
foto/wideo
galeria
film

Anatomia w praktyce. Tak uczą na Uniwersytecie Medycznym

Każdy przyszły lekarz musi mieć to w małym palcu. Tuż przed dniami otwartymi zajrzeliśmy do Collegium Anatomicum.

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie
galeria

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie

Awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało 64 funkcjonariuszy. Na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbył się apel z okazji „Dnia Strażaka 2024”.

Tak wyglądało święto Dzielnicy Czuby Południowe w 2022 roku.
29 maja 2024, 16:00

Piknik, zabawa i koncerty. Czuby Południowe mają swoje święto

W środę 29 maja w Parku im. Jana Pawła II odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Czuby Południowe. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Rodzina Duttonów w komplecie, czyli czas na finał serialu Yellowstone
SERIALE

Yellowstone: ruszyły zdjęcia do finału. Premiera w listopadzie

Ekipa serialu właśnie weszła na plan zdjęciowy w stanie Montana. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, efekt ich pracy, czyli sezon 5B serialu Yellowstone zobaczymy już w listopadzie.

Kamil Zawislak „Wishlake” to wokalista, producent i pianista w nagradzanym międzynarodowym zespole Quantum Trio. Pochodzi ze Śląska, a muzyczne szlify otrzymał w konserwatorium Codarts w Rotterdamie
LUBLIN

Beksiński.Live 2024: Muzyka, obrazy i Sztuczna Inteligencja

Już jutro (22 maja) w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak „Wishlake”. Z Kamilem Zawiślakiem rozmawiamy o Zdzisławie Beksińskim i muzyce.

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Przeniesienie maszyn z jednego miejsca do drugiego może być skomplikowanym zadaniem, wymagającym precyzyjnego planowania, ścisłej kontroli i skrupulatnej organizacji. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom efektywnej relokacji maszyn, które stanowią fundament sukcesu w nowym środowisku.

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład
galeria

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład

Ustępujący członkowie otrzymali podziękowania, a nowi odebrali nominacje. Z radnymi seniorami spotkała się Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

Na szczęście w budynku, w który uderzyło auto, nikt nie mieszka

Pijany nie zapanował nad samochodem. Wjechał jeepem w dom

Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Więc nic dziwnego, ze nie zapanował nad samochodem, wypadł z drogi, pokonał ogrodzenie i zatrzymał jeepa na ścianie drewnianego domu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium