Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

28 sierpnia 2023 r.
12:36

Powiatowe święto plonów. Janowiec bawił się z De Mono [zdjęcia, wideo]

Autor: Zdjęcie autora rs

W malowniczo położonym parku przy zamkowych ruinach w niedzielę odbyły się dożynki powiatu puławskiego. Konkursy wieńców wygrały gospodynie z Zabłocia i Żyrzyna. Na scenie wystąpiły ludowe zespoły i kabarety. Wieczorem publiczność śpiewała z Andrzejem Krzywym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W janowieckim parku pojawiły się stoiska reprezentujące poszczególne gminy i koła gospodyń z całego powiatu. Stoły niemal uginały się od lokalnych specjałów. Nie brakowało również ludowych akcentów i nawiązań do historii polskiej wsi. Co można było zjeść?

- Same pyszne rzeczy, najróżniejsze pierogi, paszteciki, ciasta, a nawet racuchy. No i nalewki, po których jesteśmy w bardzo rozrywkowym nastroju - wymienia Janina Wójcik z koła gospodyń w Baranowie. Na pieczoną świnię, golonki w piwie, żeberka w winie, pierogi w każdej postaci i chleb ze smalcem zapraszała natomiast Monika Łucjanek z Grupy Aktywnych Kobiet w Oblasach w gminie Janowiec.

Na powiatowych dożynkach ziemi puławskiej nie mogło zabraknąć także tzw. bocianów, czyli tradycyjnych pierogów znanych w całym regionie. - Wszystkie zeszły - przyznaje Nina Szczepańska z KGW we Wronowie w gminie Końskowola. Gospodynie oferowały także gulasz, cygański kociołek, fasolkę, leczo i bigos. Wianków nie wiły. Zamiast tego na konkurs zgłosiły makramę w kształcie sowy - stawiamy na nowoczesność - przyznają Renata Lipnicka i Małgorzata Sołyga. Z kolei Barbara Figiel z KGW w Karmanowicach, zachęcała do spróbowania domowych wyrobów z ciasta francuskiego ze szpinakiem i pieczarkami, chleba z ziołami i warzywnej tarty.

Konkurs na najładniejsze stoisko wygrała Gmina Puławy. Kategorię wieńców tradycyjnych wygrało KGW w Żyrzynie, a tych nowoczesnych KGW Zabłocie w gminie Markuszów. Najlepsze chleby upiekły natomiast gospodynie z Karmanowic, Gminy Baranów i Klementowic w Gminie Kurów. W konkursach artystycznego rękodzieła dominowali reprezentacji Kazimierza Dolnego i miasta Puławy.

Na scenie wystąpiły zespoły ludowe z całego powiatu, m.in. Promienie, Rosa, Pokolenie, Kalina, Polanki, Chór Ziemi Baranowskiej, czy też Śpiewające Kobiety z Pasją. Pojawili się także młodzi artyści z ZPiT Biały Kurów z Kurowa. Poza piosenką i tańcem publiczność miała okazję obejrzeć także kilka scenek ludowego kabaretu. Wieczorem wystąpił zespół De Mono. Zgromadzona publiczność chętnie śpiewała z Andrzejem Krzywym największe hity grupy działającej na polskim rynku od 1984 roku.

Zwycięzcy dożynkowych konkursów:

Chleb zwykły - KGW Karmanowice, Gmina Wąwolnica/Barbara Matraszek-Figiel
Chleb razowy - Gmina Baranów/Krystyna Furtak
Chleb z z dodatkami - KGW Kobiety Razem Klementowice, Gmina Kurów/Aleksandra Dymecka
Najładniejsze stoisko - Gmina Puławy
Wieniec tradycyjny - KGW Żyrzyn
Wieniec nowoczesny - KGW Zabłocie, Gmina Markuszów
Rzeźbiarstwo - Gmina Kazimierz Dolny/Ryszard Wrótniak
Tkanina - Klub Twórców Ludowych w Puławach/Barbara Jemioł
Plecionki i wiklina - Gmina Kazimierz Dolny/Magdalena Wrótniak

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Piłkarze Motoru po wygranej ze Stalą Mielec chcą pójść za ciosem we Wrocławiu

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać

Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium