W malowniczo położonym parku przy zamkowych ruinach w niedzielę odbyły się dożynki powiatu puławskiego. Konkursy wieńców wygrały gospodynie z Zabłocia i Żyrzyna. Na scenie wystąpiły ludowe zespoły i kabarety. Wieczorem publiczność śpiewała z Andrzejem Krzywym.
W janowieckim parku pojawiły się stoiska reprezentujące poszczególne gminy i koła gospodyń z całego powiatu. Stoły niemal uginały się od lokalnych specjałów. Nie brakowało również ludowych akcentów i nawiązań do historii polskiej wsi. Co można było zjeść?
- Same pyszne rzeczy, najróżniejsze pierogi, paszteciki, ciasta, a nawet racuchy. No i nalewki, po których jesteśmy w bardzo rozrywkowym nastroju - wymienia Janina Wójcik z koła gospodyń w Baranowie. Na pieczoną świnię, golonki w piwie, żeberka w winie, pierogi w każdej postaci i chleb ze smalcem zapraszała natomiast Monika Łucjanek z Grupy Aktywnych Kobiet w Oblasach w gminie Janowiec.
Na powiatowych dożynkach ziemi puławskiej nie mogło zabraknąć także tzw. bocianów, czyli tradycyjnych pierogów znanych w całym regionie. - Wszystkie zeszły - przyznaje Nina Szczepańska z KGW we Wronowie w gminie Końskowola. Gospodynie oferowały także gulasz, cygański kociołek, fasolkę, leczo i bigos. Wianków nie wiły. Zamiast tego na konkurs zgłosiły makramę w kształcie sowy - stawiamy na nowoczesność - przyznają Renata Lipnicka i Małgorzata Sołyga. Z kolei Barbara Figiel z KGW w Karmanowicach, zachęcała do spróbowania domowych wyrobów z ciasta francuskiego ze szpinakiem i pieczarkami, chleba z ziołami i warzywnej tarty.
Konkurs na najładniejsze stoisko wygrała Gmina Puławy. Kategorię wieńców tradycyjnych wygrało KGW w Żyrzynie, a tych nowoczesnych KGW Zabłocie w gminie Markuszów. Najlepsze chleby upiekły natomiast gospodynie z Karmanowic, Gminy Baranów i Klementowic w Gminie Kurów. W konkursach artystycznego rękodzieła dominowali reprezentacji Kazimierza Dolnego i miasta Puławy.
Na scenie wystąpiły zespoły ludowe z całego powiatu, m.in. Promienie, Rosa, Pokolenie, Kalina, Polanki, Chór Ziemi Baranowskiej, czy też Śpiewające Kobiety z Pasją. Pojawili się także młodzi artyści z ZPiT Biały Kurów z Kurowa. Poza piosenką i tańcem publiczność miała okazję obejrzeć także kilka scenek ludowego kabaretu. Wieczorem wystąpił zespół De Mono. Zgromadzona publiczność chętnie śpiewała z Andrzejem Krzywym największe hity grupy działającej na polskim rynku od 1984 roku.
Zwycięzcy dożynkowych konkursów:
Chleb zwykły - KGW Karmanowice, Gmina Wąwolnica/Barbara Matraszek-Figiel
Chleb razowy - Gmina Baranów/Krystyna Furtak
Chleb z z dodatkami - KGW Kobiety Razem Klementowice, Gmina Kurów/Aleksandra Dymecka
Najładniejsze stoisko - Gmina Puławy
Wieniec tradycyjny - KGW Żyrzyn
Wieniec nowoczesny - KGW Zabłocie, Gmina Markuszów
Rzeźbiarstwo - Gmina Kazimierz Dolny/Ryszard Wrótniak
Tkanina - Klub Twórców Ludowych w Puławach/Barbara Jemioł
Plecionki i wiklina - Gmina Kazimierz Dolny/Magdalena Wrótniak