Wizy oraz punktowy system migracyjny to najważniejsze zmiany, o których trzeba pamiętać przed wyjazdem do pracy w Wielkiej Brytanii – radzi portal europa.jobs
Od 1 stycznia tego roku Wielka Brytania nie jest już w Unii Europejskiej, ale do 1 października trwa tzw. okres przejściowy. W tym czasie mają zostać podjęte najważniejsze decyzje w sprawie ruchu granicznego. Już jednak widać, że Polaków zdecydowanych na emigrację zarobkową do Wielkiej Brytanii jest coraz mniej.
Wniosek o zasiedlenie
Ci, którzy wyjechali zanim zapadła decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, powinni złożyć specjalny wniosek o zasiedlenie się.
– Można to zrobić do końca czerwca tego roku – informuje serwis europa.jobs i wyjaśnia, że osoby, które mieszkają w Wielkiej Brytanii ponad pięć lat, dostają automatycznie status „settled”, który jest podstawą do ubiegania się o brytyjskie obywatelstwo. Z kolei Polacy, którzy mieszkają na Wyspach mniej niż 5 lat, mogą ubiegać się o status pre-settled.
To jedyne zmiany, o których powinni pamiętać mieszkający na Wyspach Polacy. Co istotne, nadal mogą podejmować pracę, na równi z obywatelami Wielkiej Brytanii.
Turystycznie i do pracy
W tzw. okresie przejściowym Polacy wciąż mogą wyjeżdżać do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych z dowodem osobistym. Natomiast po 1 października, potrzebny będzie już paszport.
Większe zmiany czekają tych, którzy chcą wyjechać w celach zarobkowych.
Od 1 stycznia trzeba ubiegać się o wizę. Jak informuje europa.jobs, jej koszt waha się od 610 do 1400 GBP (ok. 3100-7200 złotych), a uzyskanie zależy od zdobycia minimum 70 punktów migracyjnych (na punkty składa się znajomość języka, wykształcenie, doświadczenie, renoma pracodawcy). Szanse na wizę zwiększają kwalifikacje pracownika oraz zapotrzebowanie na rynku brytyjskim.
Największe zapotrzebowanie jest na wykwalifikowanych imigrantów, dlatego pracodawca musi sam zgłosić chęć zatrudnienia obcokrajowca i wydać mu odpowiednie zezwolenie na pracę.
Wnioski wizowe należy składać za pośrednictwem strony gov.uk. Do wniosku trzeba dołączyć zezwolenie od pracodawcy oraz certyfikat znajomości języka angielskiego. Wnioski są rozpatrywane w ciągu maksymalnie trzech tygodni. Po przejściu przez te procedury, można dostać prawo do pracy w Wielkiej Brytanii nawet na pięć lat. Następnie od razu może się ubiegać o status osiedleńca (settled).
Wizy i paczki
Do pracy sezonowej również jest potrzebna wiza: T5 – Temporary Worker – Seasonal Worker visa (wiza sezonowa), którą dostaje się na maksymalnie trzy miesiące. Aby się o nią ubiegać, trzeba mieć skończone 18 lat, a także zezwolenie od pracodawcy i środki wystarczające na pobyt w Wielkiej Brytanii w tym czasie (min. 1270 GBP czyli ok. 6000 zł).
Portal europa.jobs przypomina, że w związku z Brexitem trzeba się też liczyć z dodatkowymi opłatami przy np. wysyłkach paczki. Jeżeli koszt paczki przekracza 150 euro, trzeba dodatkowo zapłacić cło. Podatek VAT nalicza się od 22 euro. Dodatkowo, na terenie Wielkiej Brytanii nie będzie obowiązywał „roaming like at home” (koszt sms i połączenia identyczne jak w Polsce). Minuta połączenia z Polski będzie kosztować ok. 4 zł. Natomiast za samo odebranie telefonu z Polski trzeba będzie zapłacić prawie 3 zł. Firmy telekomunikacyjne w Polsce już zaczynają wprowadzać indywidualne oferty na połączenia z Wielką Brytanią.