Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Praca

22 lutego 2021 r.
7:26

Praca sezonowa po Brexicie. O czym trzeba pamiętać przed wyjazdem?

Autor: Zdjęcie autora kp
(fot. By Diego Delso, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35484310)

Wizy oraz punktowy system migracyjny to najważniejsze zmiany, o których trzeba pamiętać przed wyjazdem do pracy w Wielkiej Brytanii – radzi portal europa.jobs

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od 1 stycznia tego roku Wielka Brytania nie jest już w Unii Europejskiej, ale do 1 października trwa tzw. okres przejściowy. W tym czasie mają zostać podjęte najważniejsze decyzje w sprawie ruchu granicznego. Już jednak widać, że Polaków zdecydowanych na emigrację zarobkową do Wielkiej Brytanii jest coraz mniej.

Wniosek o zasiedlenie

Ci, którzy wyjechali zanim zapadła decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, powinni złożyć specjalny wniosek o zasiedlenie się.

– Można to zrobić do końca czerwca tego roku – informuje serwis europa.jobs i wyjaśnia, że osoby, które mieszkają w Wielkiej Brytanii ponad pięć lat, dostają automatycznie status „settled”, który jest podstawą do ubiegania się o brytyjskie obywatelstwo. Z kolei Polacy, którzy mieszkają na Wyspach mniej niż 5 lat, mogą ubiegać się o status pre-settled.

To jedyne zmiany, o których powinni pamiętać mieszkający na Wyspach Polacy. Co istotne, nadal mogą podejmować pracę, na równi z obywatelami Wielkiej Brytanii.

Turystycznie i do pracy

W tzw. okresie przejściowym Polacy wciąż mogą wyjeżdżać do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych z dowodem osobistym. Natomiast po 1 października, potrzebny będzie już paszport.

Większe zmiany czekają tych, którzy chcą wyjechać w celach zarobkowych.

Od 1 stycznia trzeba ubiegać się o wizę. Jak informuje europa.jobs, jej koszt waha się od 610 do 1400 GBP (ok. 3100-7200 złotych), a uzyskanie zależy od zdobycia minimum 70 punktów migracyjnych (na punkty składa się znajomość języka, wykształcenie, doświadczenie, renoma pracodawcy). Szanse na wizę zwiększają kwalifikacje pracownika oraz zapotrzebowanie na rynku brytyjskim.

Największe zapotrzebowanie jest na wykwalifikowanych imigrantów, dlatego pracodawca musi sam zgłosić chęć zatrudnienia obcokrajowca i wydać mu odpowiednie zezwolenie na pracę.

Wnioski wizowe należy składać za pośrednictwem strony gov.uk. Do wniosku trzeba dołączyć zezwolenie od pracodawcy oraz certyfikat znajomości języka angielskiego. Wnioski są rozpatrywane w ciągu maksymalnie trzech tygodni. Po przejściu przez te procedury, można dostać prawo do pracy w Wielkiej Brytanii nawet na pięć lat. Następnie od razu może się ubiegać o status osiedleńca (settled).

Wizy i paczki

Do pracy sezonowej również jest potrzebna wiza: T5 – Temporary Worker – Seasonal Worker visa (wiza sezonowa), którą dostaje się na maksymalnie trzy miesiące. Aby się o nią ubiegać, trzeba mieć skończone 18 lat, a także zezwolenie od pracodawcy i środki wystarczające na pobyt w Wielkiej Brytanii w tym czasie (min. 1270 GBP czyli ok. 6000 zł).

Portal europa.jobs przypomina, że w związku z Brexitem trzeba się też liczyć z dodatkowymi opłatami przy np. wysyłkach paczki. Jeżeli koszt paczki przekracza 150 euro, trzeba dodatkowo zapłacić cło. Podatek VAT nalicza się od 22 euro. Dodatkowo, na terenie Wielkiej Brytanii nie będzie obowiązywał „roaming like at home” (koszt sms i połączenia identyczne jak w Polsce). Minuta połączenia z Polski będzie kosztować ok. 4 zł. Natomiast za samo odebranie telefonu z Polski trzeba będzie zapłacić prawie 3 zł. Firmy telekomunikacyjne w Polsce już zaczynają wprowadzać indywidualne oferty na połączenia z Wielką Brytanią.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ronda muszą poczekać na patronów

Nowe ronda jednak bez patronów. Święty i błogosławiony muszą poczekać

Patroni dla nowych rond podzielili bialską radę. Na ostatniej sesji nadano tylko nazwy dla alei przy moście i ronda przy ulicy Armii Krajowej.

Huczwa Tyszowce pokonała w środę BKS Bodaczów i święta Wielkanocne spędzi w dobrych nastrojach

Zamojska klasa okręgowa. Huczwa Tyszowce wygrała po raz drugi z rzędu

W środę rozpoczęła się 21. kolejka zamojskiej klasy okręgowej. W Tyszowcach tamtejsze Huczwa pokonała BKS Bodaczów, a w meczu dwóch zespołów z dołu tabeli Kryształ Werbkowice podzielił się punktami z Olimpią Miączyn

Rozwijaj swój biznes instalatorski z DEFRO – postaw na zaawansowane systemy grzewcze

Rozwijaj swój biznes instalatorski z DEFRO – postaw na zaawansowane systemy grzewcze

Nowoczesne technologie grzewcze to dziś nie tylko wygoda i ekologia, ale również wyznacznik profesjonalizmu firm instalatorskich. Coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na efektywność energetyczną i koszty eksploatacji, szukając sprzętu, który będzie działał bezawaryjnie przez wiele lat. DEFRO, jako jeden z wiodących polskich producentów urządzeń grzewczych, wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Montowanie ich kotłów na pellet, kotłów gazowych, pomp ciepła czy rozwiązań hybrydowych to szansa dla instalatorów na wzmocnienie pozycji na lokalnym rynku i zbudowanie profesjonalnego wizerunku.

Zaginął mężczyzna. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach

Zaginął mężczyzna. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach

Policja z Biłgoraja prowadzi poszukiwania za 81-letnim mieszkańcem regionu.

Nadzór techniczny nad remontem mieszkania - kontrola jakości i ochrona interesów właścicieli

Nadzór techniczny nad remontem mieszkania - kontrola jakości i ochrona interesów właścicieli

Brak profesjonalnego nadzoru może prowadzić do znaczących błędów, wydłużenia czasu realizacji i dodatkowych kosztów finansowych. Aby uniknąć tych problemów, ważne jest, aby zaangażować wykwalifikowanego specjalistę, który zapewni nadzór nad wszystkimi etapami, od projektu do jego ukończenia.

Pierwszym przeciwnikiem Azotów Puławy w rywalizacji w grupie spadkowej będzie Zepter KPR Legionowo

Azoty Puławy zagrają z Zepter KPR Legionowo

Azoty Puławy rozpoczynają rywalizację w grupie spadkowej. Pierwszym rywalem podopiecznych Patryka Kuchczyńskiego będzie Zepter KPR Legionowo. Pierwszy gwizdek w puławskiej hali w czwartek o godzinie 20

Chciał uciec policjantom. Jazdę zakończył na słupie
WIDEO

Chciał uciec policjantom. Jazdę zakończył na słupie

43-letni mieszkaniec powiatu łukowskiego tak bardzo chciał uniknąć kontroli policyjnej, że ucieczkę przed radiowozem zakończył na słupie sygnalizacji świetlnej. Jak się okazało, miał powody do ucieczki.

W decydującym spotkaniu ćwierćfinałowym play-off w PLS 1. Lidze ChKS Chełm zagra z BKS Visłą Proline Bydgoszcz

ChKS Chełm powalczy o awans do półfinału play-off PLS 1. Ligi z BKS Visłą Proline Bydgoszcz

W trzecim spotkaniu ćwierćfinałowym play-off ChKS Chełm zmierzy się w czwartek o godzinie 18 z BKS Visłą Proline Bydgoszcz. Zwycięzca awansuje do najlepszej czwórki rozgrywek

Za dużo sałatki jarzynowej? Nie wyrzucaj, przynieś do Jadłodzielni

Za dużo sałatki jarzynowej? Nie wyrzucaj, przynieś do Jadłodzielni

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II przypomina, że na terenie uczelni działa jadłodzielnia, gdzie można przynieść nadwyżki jedzenia. I choć w święta kampus będzie nieczynny, to dostęp do lodówki będzie możliwy.

Od dziś nowe przepisy. Zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej bez zezwolenia

Od dziś nowe przepisy. Zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej bez zezwolenia

Od czwartku obowiązuje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej zakazujące fotografowania obiektów wojskowych oraz infrastruktury krytycznej bez wcześniejszego zezwolenia. Za złamanie zakazu grozi grzywna lub areszt.

Tragedia na drodze. Życia 63-latki nie udało się uratować
galeria

Tragedia na drodze. Życia 63-latki nie udało się uratować

W środowy wieczór doszło do tragicznego wypadku w powiecie łukowskim. Pomimo podjętych czynności życia jednej z uczestniczek wypadku nie udało się uratować.

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium