4 marca, w godzinach wieczornych, odeszła prof. dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska, dyrektorka i inicjatorka Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Świętego Jana z Dukli w Lublinie.
Elżbieta Starosławska urodziła się w 17 sierpnia 1952 roku w Jarosławiu. Studiowała na Akademii Medycznej w Lublinie. W 2013 roku uzyskała tytuł profesora. Smutną informację o śmierci wybitnej profesor jako pierwsi przekazali ojcowie Bernardyni. Informację potwierdził rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego województwa lubelskiego, które sprawuje pieczę nad Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.
Prof. Starosławska od 2006 do 2016 roku kierowała Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie. Odeszła z powodu konfliktów z ówczesnymi władzami województwa. Od 2019 roku ponownie objęła stery tej lecznicy. W grudniu 2011 weszła w skład Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia. W latach 2002-2015 z przerwami i od 2017 była konsultantką wojewódzką w dziedzinie onkologii klinicznej.
To z jej inicjatywy powstało Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Świętego Jana z Dukli w Lublinie. Starosławska zasłynęła w dziedzinie medycyny i na Lubelszczyźnie. To między innymi:
- 2007 – Lublinianka Roku
- 2011 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie nauk medycznych, za osiągnięcia w działalności organizacyjnej”
- 2012 – Medal Prezydenta Lublina
- 2012 – Medal Wojewody Lubelskiego
- 2015 – honorowe obywatelstwo Jarosławia
- 2021 – Ambasador Województwa Lubelskiego
- 2023 – Złoty Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”
- Order Świętego Sylwestra
- https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/jubileusz-lubelskiej-onkologii-zabraklo-dyrektor-cozl-byl-za-to-o-tadeusz-rydzyk,n,1000333775.html
Znana jest data pogrzebu lekarki. Ostatnie pożegnanie twórczyni COZL odbędzie się w sobotę (9 marca) w Archikatedrze Lubelskiej, a po mszy świętej Starosławska zostanie pochowana na cmentarzu przy ulicy Lipowej. Wybitną onkolog i dyrektor żegnają politycy i osobistości z Lubelszczyzny.
- Marzeniem Pani Profesor było utworzenie pełnoprofilowego ośrodka, w którym chorzy mają zapewnioną profesjonalną opiekę oraz leczenie. To marzenie się ziściło. Dzięki zaangażowaniu i determinacji prof. Starosławska zbudowała zespół znakomitych specjalistów. Wysokospecjalistyczny COZL jest dziś placówką osiągającą światowe wyniki w leczeniu klinicznym - napisał na swoim facebooku marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.
- Pani Profesor była nie tylko wybitnym onkologiem, ale także osobą niezwykle otwartą na potrzeby ludzi chorych, którym starała się służyć swoją pracą i prowadzonymi badaniami. Z jej wiedzy, dobroci i talentu korzystali nie tylko pacjenci z Lubelszczyzny, ale z całej Polski - napisał rektor KUL ks.. porf. Mirosław Kalinowski.
- Człowiek o potężnym sercu i miłości dla bliźniego. To ogromna strata dla Lublina, Lubelszczyzny i całej Polski. Pani Profesor, Bóg zapłać za wszelkie dobro. Dziękujemy. Odpoczywaj w pokoju wiecznym - dodał Przemysław Czarnek.