Uczniowie ze szkół w Łęcznej i Ostrowa Lubelskiego zasilą kadry Bogdanki. List intencyjny o kontynuacji współpracy podpisali prezesi LW Bogdanka, RG Bogdanka oraz dyrektorzy Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej i Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim
– Rozwój zawodowy osób pracujących w Bogdance oraz sukcesywne pozyskiwanie młodych, ambitnych i utalentowanych pracowników to w naszej opinii klucz to utrzymania wysokiej kultury technicznej naszej kadry i umocnienia pozycji Bogdanki, jako najbardziej efektywnej kopalni w Polsce – mówi Artur Wasil, prezes LW Bogdanka.
Celem projektu jest wyłonienie spośród absolwentów szkół partnerskich trzech laureatów, którzy otrzymają „Przepustkę do pracy w Bogdance” oraz wyróżnienie siedmiu kolejnych osób, które zostaną zatrudnione w RG Bogdanka (spółka świadczy usługi z zakresu wykonywania prac górniczych, budowlanych, realizowania dostaw).
W wyścigu po prace w kopalni lub RG Bogdanka będą się liczyć wyniki w nauce. Pod uwagę będą brani absolwenci o średniej ocen z przedmiotów technicznych nie niższej niż 4,50 oraz progu punktowego z egzaminu zawodowego powyżej 70 proc. z części pisemnej oraz 80 proc. z części praktycznej.
– Cieszymy się, że mamy możliwość korzystania z programu i współpracy. Dla mnie to przede wszystkim motywacja do dalszej nauki – mówi Gracjana Dziadko, uczennica III kl. ZS w Ostrowie Lubelskim.
– Pieniądze są ważne, choć mnie interesuje program „przepustka do pracy”. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to łatwa praca, ale to moje marzenie. Stypendium przeznaczam na rozwój, chce studiować i kształcić się dalej, a później pracować w Bogdance – tłumaczy Hubert Kaczmarczyk, uczeń III kl. ZS w Ostrowie Lubelskim.
Najlepsi absolwenci mogą liczyć na zatrudnienie w Bogdance, a w trakcie nauki uczniowie mogą ubiegać się o stypendium w wysokości 1000 zł na semestr. W sumie wypłaconych będzie 20 stypendiów: 16 przez LWB i 4 przez RG Bogdanka.
Oprócz tego osoby wyróżnione przez RG Bogdanka będą miały możliwość otrzymania bonu szkoleniowego – uczniowie wyróżnieni w sytuacji nie wykorzystania stypendium w wysokości 1000 zł w formie pieniężnej otrzymają dodatkowe 25 proc. do wartości stypendium, które później będą mogli wykorzystać na wybrane przez siebie szkolenie techniczne lub zawodowe.
Program realizowany będzie przez 3 lata, do 31 sierpnia 2024. To już druga edycja. W pierwszej, od 2017 do 2020, dzięki „przepustce do pracy” zatrudniono 57 osób, a stypendium naukowe fundowane przez LWB otrzymało 192 osoby.