- Państwa członkowskie i władze państwowe muszą szanować unijne wartości i prawa podstawowe – zakomunikowała unijna komisarz do spraw równości. Wnioski sześciu polskich miast zostały odrzucone w programie współpracy UE. Wszystkie przyjęły tzw. uchwały anty-LGBT.
- Państwa członkowskie i władze państwowe muszą szanować unijne wartości i prawa podstawowe. Dlatego sześć wniosków o partnerstwo miast, w których składanie były zaangażowane polskie władze, które przyjęły rezolucje dotyczące „stref wolnych od LGBT" lub „praw rodzinnych", zostało odrzuconych" - napisała na Twitterze komisarz ds. równości Helena Dalli.
EU values and fundamental rights must be respected by Member States and state authorities.
— Helena Dalli (@helenadalli) July 28, 2020
This is why 6 town twinning applications invilving Polish authorities that adopted 'LGBTI free zones' or 'family rights' resolutions were rejected.#LGBTI #UnionOfEquality
Nie ujawniła, o które miasta chodzi, ale wiadomo, że na 147 organizacji i gmin z Polski, które starały się o środki z unijnego programu Partnerstwo Miast, tylko ośmiu przyznano fundusze.
W sumie Komisja Europejska przyjęła listę 127 projektów z całej Europy, na które zostanie wydane ponad 2,3 mln euro.
Oficjalnym powodem odrzucenia kilku polskich wniosków jest to, że owe samorządy przyjęły tzw. uchwały anty-LGBT. To stanowiska, z których radni gmin, powiatów i województw stawali w obronie szkoły i rodziny i nie zgadzali się na „rozprzestrzeniającą się ideologią sprzeczną z chrześcijańskimi wartościami" oraz wyrażali sprzeciw wobec „instalowaniu funkcjonariuszy politycznej poprawności w szkołach (tzw. latarników)".
Pierwszym polskim samorządem, który podjął taką uchwałę był powiat świdnicki. Porem stanowiska zaczęły przyjmować kolejne samorządu i zrobił to nawet sejmik województwa lubelskiego.
Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że uchwały są bezprawne i łamią konstytucję. W lipcu potwierdziły to sądy administracyjne w Gliwicach i Radomiu.
RPO zaskarżył do sądu także stanowisko lubelskiej gminy Serniki. Decyzji sądu jeszcze nie ma.
Stanowiska anty-LGBT w województwie lubelskim przyjęły:
- sejmik województwa lubelskiego
- powiat świdnicki
- powiat krasnostawski
- powiat kraśnicki
- powiat lubelski
- powiat łukowski
- powiat puławski
- powiat rycki
- powiat zamojski
- gmina Serniki
- gmina Trzebieszów
- gmina urzędów
- gmina Zakrzówek
- miasto Kraśnik.