Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

20 marca 2022 r.
19:35

Przy S17 zebrali się miejscowi i zatrzymują autokary z uchodźcami. I bardzo dobrze

338 1 A A

MOP Markuszów Północ. Ciepłe, słoneczne popołudnie, dzień jak co dzień. Do niedawna był tylko szpilką w mapach Google. Od niedawna to przystań wypełniona życzliwością i ciepłem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To miejsce przepełnione jest magią – mówi pani Monika, obsługująca kuchenkę z dwoma garnkami gorącej zupy, blincziki - naleśniki z serem oraz butterbrody czyli kanapki. – Tu nigdy się nic nie kończy. Zanim tu, na punkcie pomyślimy, że trzeba by dowieźć np. zupę, w jakiś magiczny sposób pojawiają się wolontariusze z dostawą. Jakby czytali w myślach – dodaje z uśmiechem.

Pan Remek uzupełnia: - Z tyłu, za namiotem jest kolejka garnków z zupą. Świeże dostawy lądują na jej końcu. Teraz jest ich ze dwanaście. Wszystko tu mamy przemyślane i zorganizowane tak, że nic się nie marnuje.

 – Stąd nikt nie wyjedzie głodny – wtrąca pani Monika. – Tu nie chodzi dawanie szczęścia, czy czegoś więcej. Staramy się po prostu zdjąć tym ludziom chociażby jeden problem z głowy.

Miejsce Obsługi Podróżnych

Patrząc na MOP Markuszów można odnieść wrażenie, że pracujący tam wolontariusze zdejmują znacznie więcej problemów z głów naszym gościom z Ukrainy. Od kłopotów z komunikacją począwszy, na problemach medycznych skończywszy. A dla najmłodszych są słodycze, zabawki i poduszki, bo przecież długa droga przed nimi.

Siostra Stefania ze Zgromadzenia Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryji z Kalisza spędza urlop u rodziny w Markuszowie. Miejscem jej wypoczynku stał się namiot z poduszkami i zabawkami. Siostra Stefania czuje wielką radość, że może dawać dzieciom zabawki i poduszeczki, które szyje razem  z siostrą. Wszystkich obdarza uśmiechem, podkreślając, że pracuje na najwdzięczniejszym odcinku. W prawdzie zdarza się jej pomylić Króla Lwa z Tygryskiem z Kubusia Puchatka, jednak jeżyka rozpoznaje bezbłędnie.

Oksana z córką Tamiłą przyjechały z Zaporoża. Uciekają przed rosyjskimi bombami. Oksana ma w uchu kolczyk w kształcie serduszka wypełnionego niebiesko-żółtą emalią oraz koszulkę z napisem bardzo dosadnie wyrażającym jej opinię o prezydencie z Kremla.

– Na razie chcemy się dostać do Warszawy, a potem do Wilna. Tam mamy znajomych – Mówi Oksana.

Wie, że w Polsce jest już bardzo dużo Ukraińców. Dziękuje nam za gościnę, ma świadomość, jak wiele dla nich robimy i jednak nie chce być dodatkowym ciężarem. – Kierunek: Wilno – kończy rozmowę.

– Każdy z mojego pokolenia musiał się uczyć języka rosyjskiego – mówi pan Wiesław, udzielający się jako tłumacz. – Ponieważ w dużej mierze jest to ludność dwujęzyczna, więc dogadujemy się dosyć dobrze – dodaje.

Pan Wiesław przełamuje nie tylko bariery językowe. Bez problemu zainstaluje nową kartę sim w telefonie, albo wypcha dziecięce kieszenie słodyczami.

Panią Natalię dobrze słychać. Chodzi z dużym, biało-czerwonym megafonem. Gdy podjeżdża autokar, głośno udziela podróżnym wszelkich cennych informacji. – Jestem ze Lwowa. Jestem przewodniczką, a mieszkam w Polsce już dwa lata – opowiada w przerwie między kolejnymi autokarami.

– Przepraszam, mam takie pytanie – wtrąca się starsza kobieta. – Czy może pani wie, czy my z Warszawy mamy jakieś połączenie z Bratysławą?

Pani Natalia przepraszająco odsyła podróżne po takie informacje do warszawskich wolontariuszy, może najlepiej na Dworcu Centralnym, bo jak mówi: – Tu nie sposób wszystkiego wiedzieć. Co czytam, to opowiadam. Staram się ludziom pomóc najlepiej, jak to możliwe.

Można odnieść wrażenie, że cały Markuszów i jego okolice zebrały się w MOP, aby dać z siebie wszystko. Na przykład pani Ola jest szefową magazynu spożywczego. To ważne, aby doprecyzować, o jaki magazyn chodzi, bowiem są jeszcze dwa inne: odzieżowy i z chemią. – Tak się składa, że dobrze się odnajduję w magazynie spożywczym – uśmiecha się pani Ola. – Segreguję, układam, wydaję, przyjmuję – to moja praca. Określam, czego potrzeba, ale nie muszę zamawiać, bo wszystko jest dostarczane przez, i tu proszę to bardzo wyraźnie podkreślić, ludzi dobrej woli. To dzięki nim zapasów jest na mniej więcej tydzień. To oczywiście szacunkowe dane, bowiem wszystko jest bardzo płynne.

Podział zadań

Markuszowski punkt pomocy podróżnym zachwyca pomysłową organizacją. Na przykład w namiocie medycznym rzuca się w oczy tabela z tłumaczeniami podstawowych przypadłości, jakie mogą się przydarzyć uchodźcom. Pracujące tam wolontariuszki mają też wersję obrazkową. – To dla dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać – śmieją się panie, jakby to było takie oczywiste.

– Dziekuju. Bardzo wam dziekuju – mówi Kristina, mama czteroletniej Katii. Przed dosłownie chwilą wysiadła z kolejnego, chyba już szóstego autokaru, który zaparkował tu w przeciągu ostatniej godziny. Jej dotychczas blada twarz coraz bardziej nabiera kolorów, a oczy szklą się coraz niebezpieczniej. W końcu wybucha płaczem.

Wtula się w ramię wolontariuszki. Ktoś od razu przynosi paczkę chusteczek higienicznych, a pan Wiesław w tym czasie wypycha słodyczami kieszenie małej Katii.

Tymczasem strażak z OSP Zosin, niczym lotniskowy „FOLLOW ME” kieruje kolejny autokar na jego miejsce w przystani. Przystani MOP Markuszów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wojsko otrzyma nowe wozy i haubice. Umowa warta 17 miliardów podpisana
Kraj

Wojsko otrzyma nowe wozy i haubice. Umowa warta 17 miliardów podpisana

Dzisiaj w Stalowej Woli zawarta została umowa na zakup 250 wozów towarzyszących do samobieżnych haubic K9 oraz 96 haubic Krab wraz z wozami towarzyszącymi. Do tego dochodzi pakiet szkoleniowy i logistyczny. - To historyczny moment, inwestycja w bezpieczeństwo - ocenił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zmiany na rondzie przy zamku potrzebne? Lubelski radny ma propozycję

Zmiany na rondzie przy zamku potrzebne? Lubelski radny ma propozycję

Radny miejski Konrad Wcisło zwrócił się do prezydenta Lublina z prośbą o zmianę organizacji ruchu na ul. Podzamcze. W odpowiedzi zastępca prezydenta Tomasz Fulara poinformował, że miasto nie planuje wprowadzenia proponowanych modyfikacji.

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Podejrzany za kratkami spędzi całą zimę. Mieszkaniec Kraśnika został aresztowany na trzy miesiące po tym, jak znieważył policjantkę, straszył wysadzeniem komisariatu i groził śmiercią innemu z funkcjonariuszy. Wcześniej używał przemocy wobec bliskiej osoby.

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa lubelskiego.

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium