Spacerując po Puławach, dzięki bezpłatnej aplikacji w telefonie, będziemy mogli wirtualnie cofnąć się w czasie i obejrzeć, jak te same miejsca wyglądały w przeszłości. Projekt "Re-konstrukcje" Biblioteki Miejskiej uwieczni zmiany, jakie zaszły w mieście w ciągu ostatnich 115 lat.
Miasto Puławy w przyszłym roku będzie obchodzić 115-lecie nadania praw miejskich. Od 1906 roku miejska przestrzeń przeszła wiele zmian, które zachowały się na archiwalnych fotografiach. Biblioteka Miejska chce do nich dotrzeć i wykorzystać do stworzenia mobilnego przewodnika.
Dzięki niemu, dla przykładu, gdy znajdziemy się w pobliżu pomnika ks. J. Popiełuszki, na ekranie telefonu (z zainstalowaną, bezpłatną aplikacją) zobaczymy fotografie tego samego miejsca w przeszłości, a więc nieistniejącą już instalację z oryginalnym odrzutowcem "Iskra". Na tej samej zasadzie, idąc ul. Wojska Polskiego będziemy mogli zobaczyć jak w przeszłości wyglądał tętniący życiem dworzec autobusowy, a na Placu Chopina ujrzymy fotografie Domu Chemika sprzed przebudowy. Poza zdjęciami, przeczytamy również opisy pokazywanych miejsc oraz łączące się z nimi historie.
Żeby ten komórkowy przewodnik bazujący na lokalizacji GPS mógł powstać, konieczna będzie pomoc mieszkańców Puław. O włączenie się w akcję "Re-konstrukcje" proszą jej organizatorki, pracownice Biblioteki Miejskiej w Puławach.
- Tworząc wirtualną mapę miasta, mieszkańcy pamiętający i uczestniczący w przemianach Puław będą mogli dzielić się swoją wiedzą i opowieściami, natomiast młode pokolenie, które tych przemian nie pamięta, pozna lokalną historię i odkryje ją na nowo. Dlatego zachęcamy do przejrzenia domowych archiwów i poszukania starych zdjęć Puław. Być może wiąże się z nimi jakaś ciekawa historia, którą warto się podzielić z innymi i umieścić ją w przewodniku - pisze Agata Bedynek-Chodoła, koordynator projektu.
Żeby pomóc, wystarczy przynieść archiwalne zdjęcia miasta do siedziby biblioteki przy ul. Głębokiej 7A w Puławach (po zeskanowaniu, będzie można je odebrać). Zeskanować interesujące zdjęcia można również osobiście, wysyłając je w formie cyfrowej na rekonstrukcje.biblioteka@gmail.com. Więcej informacji można uzyskać pod nr 81 45 11 903. To również numer, na który można dzwonić, by podzielić się wspomnienami związanymi z historią miasta.
Na archiwalne materiały z lat 1906-2020 biblioteka czeka do końca stycznia przyszłego roku. Na jej stronie uruchomiono już formularze dla osób, które chcą podpowiedzieć autorom przewodnika, jakie miejsca warto w nim umieścić. Osobny formularz przygotowano dla młodzieży, która chciałaby uczestniczyć w tworzeniu mobilnej aplikacji opartej na oprogramowaniu Action Track (zapisy do 21 grudnia).
Cyfrowy przewodnik po Puławach powinien być gotowy na przełomie kwietnia i maja przyszłego roku. Za jego sfinansowanie odpowiada fundacja Orlen w ramach programu "Moje miejsce na ziemi".