Z okazji 40-lecia Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” w puławskim Ratuszu odbyła się uroczysta sesja poświęcona historycznym wydarzeniom.
Odznaki za Zasługi dla Puław przyznano Andrzejowi Świderskiemu oraz pośmiertnie Kazimierze Górskiej. Kazimiera Górska była jedną z założycielek „Solidarności” w puławskich Zakładach Azotowych. W czasie stanu wojennego kierowała komitetem zajmującym się udzielaniem pomocy dla represjonowanych pracowników, popierających demokratyczne zmiany w kraju. Wielokrotnie przesłuchiwana przez komunistyczne służby, nigdy nie wyrzekła się swoich ideałów. Po transformacji ustrojowej zasiadała w radzie miasta II i V kadencji. Była jedną z inicjatorek budowy pomnika Jana Pawła II w centralnej części miasta. W jej imieniu, podczas uroczystej, poniedziałkowej sesji, Odznakę Honorową za Zasługi dla Puław, odebrała jej córka, Aneta Górska-Kot.
Taką samą odznakę z rąk przewodniczącej rady miasta i prezydenta otrzymał Andrzej Świderski. To jeden z pierwszych działaczy NSZZ „Solidarność” w puławskich Azotach. W związku działał aktywnie od roku 1980 do 2012, czyli końca swojej pracy zawodowej. Dzień po wprowadzeniu stanu wojennego, przyłączył się do strajku. W następnych latach pełnił rolę jednego ze skarbników zakładowej "S", organizował fundusze na jej działalność. Dziesięć lat temu otrzymał Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski z rąk ówczesnego prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego.
Podczas sesji radni odczytali laudację na cześć obydwu uhonorowanych postaci. Przygotowano również stanowisko RM w sprawie upamiętnienia jubileuszu. Podczas obrad premierę miała także książka „Powstanie Solidarności i stan wojenny, wspomnienia działaczy NSZZ Solidarność Z.A. Puławy 1980-1985”. Publikacja została wydana w 3 tys. egzemplarzy. Przygotowywało ją wielu byłych i obecnych pracowników chemicznego kombinatu. W pierwszej kolejności ma trafić do członków związku zawodowego. Otrzymają ją również lokalne biblioteki.