Za trzy lata w Celejowie (gm. Wąwolnica) ma powstać sześciohektarowy kompleks leczniczo-wypoczynkowy, największe SPA w regionie. Projekt budowy term dostał aż 66 775 633 złotych dofinansowania z UE
To największa kwota dofinansowania w rozstrzygniętym właśnie konkursie z programu Polska Wschodnia.
– Bardzo się cieszymy. Długo staraliśmy się o te pieniądze. Za pierwszym razem odrzucono nasz wniosek, ale w końcu się udało – cieszy się Witold Woliński, prezes lubelskiego oddziału Mak-Domu, przedstawiciel inwestora. – Chcemy teraz jak najszybciej ruszać z projektem wykonawczym i jeszcze w tym roku, za wszelką cenę, rozpisać przetargi. W poniedziałek mamy w tej sprawie naradę w firmie, będziemy rozdzielać zadania. Bardzo zależy nam na czasie.
– Czekałem na tę wiadomość trzy lata – przyznaje Marcin Łaguna, wójt gminy Wąwolnica. – To będzie potężne koło zamachowe dla całego regionu. A także podatki dla gminy i rozwój wszystkiego, co jest dookoła. Gdy powstaje tak duży podmiot, to również lokalne społeczeństwo na tym zyskuje – podkreśla.
Bazą dla budowy term w Celejowie było odkrycie aktywnych, geotermalnych źródeł ulokowanych na głębokości 1,2 km. Inwestor zamierza zbudować tam ogromny kompleks leczniczo-wypoczynkowy, który zajmie 6 hektarów. W jego centralnej części znajdzie się hotel z 80 pokojami dla gości, restauracją, salą konferencyjną, gabinetami medycznymi, podziemnym parkingiem oraz największym SPA w województwie lubelskim. Powierzchnia basenów przekroczy 1,5 tysiąca metrów kwadratowych. Obok tego: łaźnie, sauny, pokoje masażystów i fizjoterapeutów, pomieszczenia odnowy biologicznej, jacuzzi.
Ośrodek będzie korzystał z ekologicznych źródeł energii, m.in. pomp ciepła, urządzeń do podgrzewania wody bazujących na geotermii, paneli fotowoltaicznych i solarów. Będzie miał także własną, podziemną oczyszczalnię ścieków.
Jak szacują inicjatorzy projektu, kompleks będzie odwiedzać średnio dziennie około dwustu osób. Sto ma znaleźć w nim pracę. Całość ma kosztować 140 mln zł. Budowa prawdopodobnie rozpocznie się w przyszłym roku, a zakończy w 2021 r.
– Taka inwestycja to strzał w dziesiątkę. Możemy to potwierdzić bazując na naszym 10-letnim doświadczeniu. Coraz więcej osób korzysta z takich form wypoczynku, dba o siebie, docenia świadomy relaks. Jest na to moda, więc jest to bardzo opłacalne – mówi Anna Targosz z Term Szaflary na Podhalu, które powstały w 2008 roku jako pierwszy tego typu obiekt w Polsce. – Ogromną zaletą jest stuprocentowo naturalne źródło ogrzewania, które nie wymaga żadnych dodatkowych kosztów – dodaje.
– W tym momencie w naszej gminie wody geotermalne wykorzystywane są do dwóch celów: typowej rekreacji w postaci kompleksu basenów oraz ogrzewania, z którego mogą korzystać mieszkańcy – mówi Alina Garbacz, sekretarz gminy Szaflary. – Chodzi nam przede wszystkim o ekologię. Dzięki takiemu ogrzewaniu nie mamy smogu, a czyste powietrze to jeden z najważniejszych walorów, który przyciąga do nas turystów. Dostaliśmy też dofinansowanie na kolejny odwiert. Jeśli okaże się, że temperatura wody będzie odpowiednio wysoka, będziemy mogli myśleć o działaniach w kierunku produkcji energii elektrycznej.
Kalendarium
lipiec 2014 Ruszają odwierty, które mają potwierdzić, czy wód jest wystarczająco dużo, a ich temperatura odpowiednio wysoka.
luty 2015 Wiadomo już, że woda z pierwszego odwiertu na głębokości 3,5 kilometra ma bardzo wysoką temperaturę (blisko 100 stp. Celsjusza). Niestety, nie jest jej dużo, więc będzie można ją wykorzystać tylko do podgrzania obiektu. Znacznie więcej wody (o właściwościach leczniczych) jest w drugim źródle na głębokości 1,2 kilometra.
wrzesień 2015 Trwają badania laboratoryjne próbek wody geotermalnej oraz prace analityczne w celu ustalenia możliwości ich zastosowania.
wrzesień 2017 Termy Celejów otrzymują decyzję środowiskową, którą inwestorowi wydaje wójt gminy Wąwolnica. Tego samego dnia na zebraniu w Urzędzie Gminy mieszkańcy po raz pierwszy mają okazję obejrzeć wizualizację ośrodka.
październik 2017 Inwestor składa wniosek o dofinansowanie inwestycji do Ministerstwa Rozwoju. Dotacji nie dostaje.
kwiecień 2018 Przyznanie dofinansowania na budowę ośrodka w Celejowie w wysokości ponad 66 mln zł.