(fot. Maciej Kaczanowski)
Wiadomo już kto zbuduje nową drogę łączącą ul. Kunickiego z Wrotkowską. Ratusz rozstrzygnął przetarg na budowę trasy będącej przedłużeniem ul. Dywizjonu 303. Ma być ona gotowa na wiosnę 2019 r., a jej budowa będzie kosztować 46 mln złotych
Nowa droga będzie dokończeniem przelotowej trasy łączącej kilka dzielnic i kilka ważnych arterii, zwanej nieraz „miejską obwodnicą”. Trasa umożliwi przejazd od al. Witosa przez Krańcową, Dywizjonu 303, Wrotkowską, Diamentową i Krochmalną aż do ul. Jana Pawła II.
Teraz brakuje jeszcze odcinka między Kunickiego a Wrotkowską, ale to ma się zmienić w połowie kwietnia 2019 r., bo do tego czasu powinno powstać przedłużenie ul. Dywizjonu 303.
Droga będzie mieć dwie jezdnie, na każdej po dwa pasy ruchu. Wyznaczonych zostanie siedem przystanków komunikacji miejskiej, wzdłuż jezdni będą biegły ścieżki rowerowe, a na skrzyżowaniach z Inżynierską, Smoluchowskiego i Wojenną mają powstać sygnalizacje świetlne.
Bocznica kolejowa zostanie przykryta przepustem z blachy, jezdnia będzie prowadzona górą, nad torem. Rozbudowana do czterech pasów ruchu będzie ul. Smoluchowskiego. – Istotną zmianą jest też rozbudowa skrzyżowania z ul. Dunikowskiego i Wojenną – informuje Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.
W piątek wybrano firmę, która ma to wszystko zbudować. Miejski przetarg wygrała firma Skanska, której oferta była najtańsza: opiewała na 46 mln zł.
Cena okazała się tutaj decydująca. Co prawda wybierając wykonawcę miasto miało uwzględniać także oferowany okres gwarancji i deklarowany termin zakończenia robót, ale pod tym względem oferty niczym się nie różniły. W każdej było pięć lat gwarancji i zakończenie prac do 17 kwietnia 2019 r. Dlatego ostatecznie liczyła się wyłącznie cena.
O zlecenie starał się również pruszkowski Strabag oraz konsorcjum firm PRD Lubartów. Przegrane firmy mogą się jeszcze odwołać od rozstrzygnięcia przetargu. Jeśli tego nie zrobią, komplet dokumentów trafi do Urzędu Zamówień Publicznych, który prześwietlić przetarg ze względu na jego dużą wartość. Dopiero pomyślny wynik tej kontroli da władzom miasta prawo do zawarcia umowy z wykonawcą robót.
Niezależnie od czasu trwania tych procedur, zwycięska firma będzie musiała wykonać pracę w zadeklarowanym terminie. W ostatnim czasie Skanska była w Lublinie generalnym wykonawcą przebudowy skrzyżowania al. Solidarności z al. Sikorskiego oraz ul. Ducha.