Władze gminy Baranów jako pierwsze w naszym województwie przygotowały projekt uchwały krajobrazowej. Nowe przepisy mają poprawić estetykę przestrzeni publicznej, w szczególności szyldów, reklam i ogrodzeń. Niesubordynacja będzie karana.
Ustawa krajobrazowa obowiązuje od roku, ale jak dotąd niewiele samorządów w naszym kraju zdecydowało się na skorzystanie z narzędzi, jakie daje im w walce z reklamowych chaosem. W związku z jej zaskarżeniem do Trybunału Konstytucyjnego, większość gmin postanowiło poczekać na rozwój sytuacji. Tak zrobiły m.in. Puławy, które ograniczyły się do przyjęcia uchwały intencyjnej. Czekać nie chcą natomiast władze gminy Baranów w powiecie puławskim, które jako pierwsze w województwie przygotowały projekt własnej uchwały krajobrazowej.
– Zamiast czekać na postanowienie TK, wzięliśmy się do roboty. Uważam, że skoro ustawodawca dał nam takie możliwości, powinniśmy z nich korzystać – mówi Robert Litwinek, sekretarz gminy Baranów, autor projektu.
Według nowych zapisów, reklamy na budynkach nie będą mogły przykrywać więcej niż jedną dziesiątą powierzchni ich elewacji, a wielkość tablic na ogrodzeniach obiektów zabytkowych czy użyteczności publicznej nie będzie mogła przekroczyć metra kwadratowego. Takie samo ograniczenie ma dotyczyć wszelkich tablic i urządzeń przenośnych.
Gmina chce także oddalić reklamy od skrzyżowań i znaków drogowych (o min. 20 metrów) oraz dróg (min. 3 metry od krawędzi jezdni), a ich montaż na wiatach przystanków zostanie zabroniony.
Nowe regulacje dotkną także szyldów. Ich wielkość nie będzie mogła być większa niż 50 na 50 cm, a każdy podmiot prowadzący działalność w budynku będzie miał prawo do umieszczenia na nim tylko jednej takiej informacji. Umieszczanie szyldów na obiektach zabytkowych zostanie zabronione. Właściciele reklam i szyldów na dostosowanie się do nowych przepisów dostaną 1,5 roku. Jeśli nie zdążą, wójt będzie miał prawo nałożyć na nich kary finansowe.
Projekt uchwały ma także regulować wygląd nowych ogrodzeń, które będą musiały komponować się z otoczeniem i trzymać linię zabudowy wyznaczoną przez miejscowy plan. Z zasady mają być ażurowe, o maksymalnej wysokości 1,5 metra. Co ważne, zapisy te nie będą dotyczyły już istniejących obiektów.
Teraz z treścią nowych przepisów zapoznają się mieszkańcy. Uchwała zostanie wyłożona do wglądu 23 maja, a czas na składanie uwag minie 17 czerwca. Jesienią nowe prawo trafi pod głosowanie radnych.