Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

14 listopada 2022 r.
21:51

Dwóch uczniów to już cała klasa

0 3 A A
Coraz mniej liczne klasy w najmniejszych szkołach to jeden z problemów, z którymi boryka się oświata gminy Puławy. Małe i słabiej wyposażone placówki często przegrywają konkurencję ze szkołami miejskimi
Coraz mniej liczne klasy w najmniejszych szkołach to jeden z problemów, z którymi boryka się oświata gminy Puławy. Małe i słabiej wyposażone placówki często przegrywają konkurencję ze szkołami miejskimi (fot. rs)

Na terenie wiejskiej gminy działa 7 szkół podstawowych. Większość z nich przegrywa rywalizację z lepiej wyposażonymi miejskimi placówkami. W efekcie coraz częściej zdarzają się klasy, do których chodzi po 2 – 3 uczniów. To oznacza łączenie klas.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mimo że liczba mieszkańców Gminy Puławy wynosi ponad 12 tysięcy, jej najmniejsze szkoły coraz bardziej świecą pustkami. Część rodziców wozi swoje dzieci do miejskich placówek w Puławach lub największych placówek w gminie – w Górze Puławskiej i w Gołębiu.

W efekcie nauka w tych małych zaczyna przypominać tryb indywidualny. Do ośmioklasowych szkół w Borowej, Bronowicach, Leokadiowie i Opatkowicach uczęszcza średnio po 40 dzieci, co oznacza zaledwie kilkuosobowe klasy. Najmniejsze oddziały liczą po 2-3 uczniów.

– W tym roku po raz pierwszy zdarzyła nam się klasa, w której mamy dwóch uczniów. To jest dla nas pewien problem, bo część zajęć w tej sytuacji musi być łączona. Chodzi o lekcje wychowania fizycznego, godziny wychowawcze, muzykę, czy plastykę – mówi Elżbieta Gawidziel, dyrektor SP w Bronowicach. Łączone są także wyjazdy, ogniska, czy szkolne dyskoteki. Najważniejsze przedmioty, jak polski, czy matematyka, prowadzone są jednak oddzielnie, zgodnie z programem.

Co jeśli jedno z dzieci nie przyszłoby na lekcję? – Wtedy nauczyciel musiałby poprowadzić ją dla jednego ucznia, ale takiej sytuacji jeszcze nie mieliśmy – przyznaje dyrektor.

Niestety, prognozy dotyczące liczebności kolejnych roczników nie są optymistyczne. O ile w 2016 r. na świat w gminie przyszło 149 dzieci, to już dwa lata później tylko 122. Przy czym najprawdopodobniej nie wszystkie z nich trafią do miejscowych placówek oświatowych.

Staramy się robić wszystko, żeby przekonać rodziców do naszej szkoły, ale nadal wielu z nich wybiera Puławy. Moim zdaniem, gdyby nie ten fakt, mielibyśmy nawet dwa razy więcej uczniów – ocenia Elżbieta Gawidziel.

Mimo wysokich kosztów, jakie generuje utrzymanie małych szkół, lokalne władze ich wygaszania nie planują.

– Nie mamy obecnie żadnego harmonogramu zamykania szkół, ani listy placówek, którym groziłby koniec działalności. Zdajemy sobie sprawę z demograficznych problemów, znamy dane, ale staramy się robić wszystko, żeby szkoły w naszej gminie funkcjonowały jak najdłużej – mówi Kamil Lewandowski, wójt Gminy Puławy.

Problem w tym, że rozwój dzieci mikro-klasach, zdaniem specjalistów, nie jest optymalny. – Małe szkoły zapewniają dzieciom poczucie bezpieczeństwa i gwarantują uwagę ze strony nauczycieli, ale ich wadą jest niewielka ilość relacji rówieśniczych. A te są bardzo ważne, bo uczą dzieci radzenia sobie w różnych sytuacjach, przygotowując je do dorosłego życia – zwraca uwagę Dariusz Perszko, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Puławach. – Mimo to ja bym tych szkół nie zamykał. Jeśli gmina jest w stanie je utrzymać, powinny działać. To taki azyl dla uczniów i nauczycieli – dodaje nasz rozmówca.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte
galeria

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przy ulicy Poturzyńskiej 1 jest nową miejską placówką z zakresu pomocy społecznej. Inwestycja została dofinansowana kwotą 3,15 mln zł w ramach Programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Całość kosztów to niemal 4 mln zł.

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa
Lubycza Królewska

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa

Miał w domu mefedron, susz roślinny i próbował przekupić policjantów. Może trafić za kratki na kilka lat.

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.

Wiktora Kawka wraca do Zamościa

Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego

Rodzinny dom dziecka przy ulicy Kolejowej

Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni

Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.

Dziś rusza kampania wyborcza

Dziś rusza kampania wyborcza

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium