Zgodnie z decyzją resortu rolnictwa, powstał Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Jego oddziałem stała się dotychczasowa Centralna Biblioteka Rolnicza działająca w pałacu przy ul. Czartoryskich w Puławach. Placówka kończy już formalności związane ze zmianą nazwy.
Instytut powstał na mocy zarządzenia ministra rolnictwa z 17 października. W jego skład weszła CBR im. Michała Oczapowskiego, którego filia od lat działa w Puławach. Po zmianach, placówka funkcjonująca w Pałacu Czartoryskich otrzymała nową nazwę i stała się jedynym oddziałem (poza stolicą) nowego Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Instytucja, jak informuje resort rolnictwa, ma dokumentować historię, kulturę i dziedzictwo polskiej wsi, wspierać przemiany kulturalno–społeczne obszarów wiejskich oraz dbać o "zachowanie tożsamości kulturowej i dziedzictwa narodowego".
Co ta zmiana przyniesie oddziałowi w Puławach? Tego jeszcze nie wiemy. Według zapowiedzi, z pewnością obecna działalność, czyli gromadzenie rolniczej i regionalnej literatury, będzie kontynuowana. Pracownicy biblioteki spodziewają się jednak, że w związku z reorganizacją, zakres zadań może zostać rozszerzony.
– To leży w gestii dyrektora instytutu. My skupiamy się na własnych zadaniach i jesteśmy gotowi na nowe. Obecnie kończymy formalności związane ze zmianą nazwy, rachunków bankowych – mówi Agnieszka Bartuzi, kierownik oddziału. Zakupiono m.in. nowe pieczątki.
Biblioteka rolnicza posiada 108 tys. woluminów książek oraz ponad 68 tys. czasopism. Oprócz ich wypożyczania oraz cyfrowego udostępniania swoich zasobów, opiekuje się Salą Pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego, wspiera organizację lokalnych obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej, wystaw tematycznych oraz innych wydarzeń kulturalnych.