Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

14 stycznia 2019 r.
10:02

Kazimierz Dolny. Nowy zastępca burmistrza: Jest wiele do zrobienia

0 7 A A

- Miasto ma na pewno problem komunikacyjny - mówi Dariusz Wróbel, były burmistrz Opola Lubelskiego, a obecnie zastępca burmistrza Kazimierza Dolnego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozmowa z Dariuszem Wróblem, zastępcą burmistrza Kazimierza Dolnego

  • Jak zareagował pan na propozycję objęcia stanowiska zastępcy burmistrza w Kazimierzu Dolnym?

- Przyznam, że po ostatnich wyborach samorządowych, w których nie udało mi się wygrać i przez kolejną kadencję pełnić funkcji burmistrza Opola Lubelskiego, byłem zniechęcony i miałem zamiar wrócić do swojego wyuczonego zawodu czyli inżyniera budownictwa. Mam wszelkie uprawnienia projektowe i wykonawcze niezbędne do pracy w tej branży. Są jednak zawodowe propozycje, których się po prostu nie odrzuca. I tak było w przypadku propozycji, którą złożył mi burmistrz Kazimierza Dolnego. To miasto z ciekawą historią, tradycjami, które jest jednym z symboli naszego województwa. Ma ogromny potencjał inwestycyjny, kulturalny, turystyczny, który może być szerzej wykorzystany. Na tym polu jest wiele do zrobienia.

  • Co na przykład?

- Miasto ma na pewno problem komunikacyjny. Mam na myśli nie tylko konieczne inwestycje drogowe, ale też parkingi. Brakuje miejsc parkingowych i nie było dotychczas pomysłu jak wygospodarować miejsce, gdzie dodatkowe parkingi mogłyby powstać. Ten problem powinien rozwiązać w jakimś stopniu projekt Smart City, który chcemy realizować z T-Mobile. Zakłada on wiele nowatorskich technologicznie rozwiązań opartych na szybkim internecie, w tym m.in. inteligentne parkingi, które będą informować o dostępności miejsc parkingowych.

  • Czy umowa z T-Mobile została już podpisana?

- Jeszcze nie, ale intensywnie nad tym pracujemy. W poniedziałek mamy kolejne spotkanie z naszym partnerem, na którym doprecyzujemy prawa i obowiązki obu stron i inne szczegóły dotyczące realizacji projektu. W założeniu Kazimierz Dolny miałby się stać się wzorcowym “mądrym miastem”, na którego przykładzie opierałyby się podobne projekty w kolejnych miastach.

  • Jak ocenia pan poziom kultury w Kazimierzu Dolnym w kontekście pojawiających się coraz częściej krytycznych opinii, że miasteczko zmierza w stronę “cepelii” i nie przyciąga ciekawych artystów?

- Na pewno można bardziej wykorzystać kulturalny potencjał miasteczka. Daleki jestem jednak od jednoznacznych negatywnych opinii na ten temat. Festiwal Dwa Brzegi, który przyciąga twórców i widzów nie tylko z kraju ale i z zagranicy pełni ogromną rolę w promocji Kazimierza, jest też coraz więcej wydarzeń np. na Zamku. Jestem zwolennikiem mechanizmu, jaki z powodzeniem funkcjonuje w krajach skandynawskich np. w Szwecji. Tam jednostka kulturalna, np. ośrodek czy centrum kultury ma umożliwić realizację ciekawych projektów, ale to artyści, pasjonaci sami przychodzą ze swoimi pomysłami. Rolą samorządu jest wsparcie i stworzenie warunków do realizacji artystycznych projektów.

  • Tak będzie w Kazimierzu Dolnym?

- Dajemy “zielone światło” artystom, którzy chcieliby zrobić coś nowego i ciekawego w Kazimierzu. Jesteśmy otwarci na współpracę. Przekonałem się jeszcze jako burmistrz Opola Lubelskiego, że to działa. Na takiej zasadzie powstały dwa duże festiwale w Opolu Lubelskim - kina niezależnego Filmoffo i hiphopowy Chonabibe. Oba radzą sobie świetnie i są teraz imprezami ogólnopolskimi.

  • Jakich inwestycji potrzebuje Kazimierz Dolny i jakie są szanse na pozyskanie na to środków zewnętrznych np. unijnych?

- Na pewno w zakresie infrastruktury, inwestycji drogowych, co przekłada się też na turystykę. Ważne jest inwestowanie w odnawialne źródła energii przy rosnących kosztach energii konwencjonalnej. Musimy jednak pamiętać, że pieniądze unijne z aktualnej puli albo już się skończyły albo za chwilę skończą, w zależności od projektów. Musimy więc już zacząć przygotowania do kolejnego rozdania, żeby przygotować jak najlepsze wnioski. Mam w tym bardzo duże doświadczenie i będę się w to na pewno angażował.

  • Skoro wspomniał pan o infrastrukturze, pomysł budowy mostu łączącego Kazimierz Dolny z Janowcem ma sens?

- Podstawowy problem w tym temacie to warunki środowiskowe, które zdecydowanie utrudniają jeśli nie uniemożliwiają budowę mostu na tym odcinku. Kolejne utrudnienie to brak istniejących ciągów komunikacyjnych w tym rejonie np. dróg wojewódzkich, które stanowiłyby drogi dojazdowe do projektowanej przeprawy mostowej. Tu jednak takiej potrzeby nie ma, nie ma więc też uzasadnienia dla budowy mostu. Inaczej było np. w przypadku mostu w Kamieniu, który był niezbędny, bo chodziło o najdłuższy odcinek bez mostu od Annopola do Puław. Most w Kamieniu spełnił swoją rolę komunikacyjną w stu procentach. Budowa kolejnych w tym momencie nie ma sensu.

Pozostałe informacje

Gorzej trafić się nie dało

Gorzej trafić się nie dało

Zespoły z województwa lubelskiego w 1/8 finału Orlen Puchar Polski spotkają się najtrudniejszymi z możliwych przeciwników

Studniówki 2025: Bal XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówki 2025: Bal XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie

Dzisiaj na studniówce bawią się uczniowie XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania przy ul. Poniatowskiego w Lublinie. Bal zorganizowali w lubelskim hotelu Luxor & Atelia.

Herve Matthys od piątku jest nowym piłkarzem Motoru Lublin

Motor Lublin pozyskał obrońcę z Belgii

O tym transferze plotkowało się od dłuższego czasu. W piątek dostaliśmy potwierdzenie. Motor pozyskał czwartego piłkarza podczas zimowego okienka transferowego. Tym razem do drużyny Mateusza Stolarskiego dołączył obrońca z Belgii Herve Matthys.

Arkadiusz Moryto w akcji

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska i Czechy na remis

W drugim meczu na mistrzostwach świata reprezentacja Polski mężczyzn zremisowała z Czechami 19:19. W niedzielę Biało-Czerwoni zagrają ze Szwajcarią, stawką będzie awans do kolejnej rundy (godzina 15.30).

Potrącenie pieszego na drodze krajowej nr 76. Wyznaczono objazdy

Potrącenie pieszego na drodze krajowej nr 76. Wyznaczono objazdy

Na drodze krajowej 76 pomiędzy Łukowem i Stoczkiem Łukowskim doszło do wypadku z udziałem pieszego. Droga jest zablokowana w obydwu kierunkach. Policja kieruje na objazdy przez wioski Szyszki i Aleksandrówkę.

Puławy chcą wyjść ze związku miast. "Zabrakło istotnych korzyści"

Puławy chcą wyjść ze związku miast. "Zabrakło istotnych korzyści"

Podczas najbliższej sesji radni miasta Puławy zdecydują o wystąpieniu ze Związku Miast Nadwiślańskich, do którego stolica powiatu puławskiego należy od 27 lat. Mimo wielu lat członkostwa korzyści z tego wynikających "nie odnotowano".

Imprezy klubowe w Lublinie (17 –18 stycznia)
imprezy
17 stycznia 2025, 20:30

Imprezy klubowe w Lublinie (17 –18 stycznia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy.

Więcej nawozów na Ukrainę. Do ogromnego agroholdingu

Więcej nawozów na Ukrainę. Do ogromnego agroholdingu

Agroprosperis, jeden z ukraińskich agroholdingów, będzie kupował nawozy Grupy Azoty. Umowa z największym producentem i eksporterem płodów rolnych na Ukrainie została już podpisana. To firma, której gospodarstwa liczą 300 tys. hektarów. Agro-gigant posiada nawet własny bank.

Porzuć kanapę i wskocz w mundur, czyli „Ferie z WOT”

Porzuć kanapę i wskocz w mundur, czyli „Ferie z WOT”

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej już po raz siódmy przygotowuje się do projektu „Ferie z WOT”. Jest on skierowany przede wszystkim do pełnoletnich uczniów szkół średnich, studentów i nauczycieli, którzy zimową przerwę w nauce chcą spędzić aktywnie. Szkolenia podstawowe i wyrównawcze rozpoczną się już 14 lutego br.

Kino, basen, roboty, sport. Miliony na świetlice dla dzieci i młodzieży

Kino, basen, roboty, sport. Miliony na świetlice dla dzieci i młodzieży

Lubelski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża otrzyma ponad 4,6 mln zł z funduszy unijnych na organizację świetlic opiekuńczo-wychowawczych w miastach województwa lubelskiego. Umowa na to zadanie zostala już podpisana.

Piotr Błażewicz pozostanie na stanowisku dyrektora pogotowia w Zamościu

Błażewicz zostaje w pogotowiu. Wygrał konkurs na dyrektora

Piotr Błażewicz, przewodniczący Rady Miasta Zamość i szef miejskich struktur PiS wygrał konkurs na dyrektora Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu. Nie ma natomiast jeszcze decyzji władz województwa co do stanowiska dyrektora szpitala w Radecznicy.

Przemysław Czarnek poleci do USA. Kogo jeszcze zobaczymy na zaprzysiężeniu Trumpa?

Przemysław Czarnek poleci do USA. Kogo jeszcze zobaczymy na zaprzysiężeniu Trumpa?

Były minister edukacji w rządzie Zjednoczonej Prawicy, obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości, Przemysław Czarnek, potwierdził, że wybiera się do USA. Polityk weźmie udział w poniedziałkowym zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na urząd 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Motor zremisował w sparingu z MTK Budapeszt

Motor zremisował w sparingu z MTK Budapeszt

Piłkarze Motoru mają za sobą pierwszy sparing podczas obozu w Turcji, a drugi przy okazji zimowych przygotowań. Podopieczni trenera Mateusza Stolarskiego w piątek zremisowali z węgierskim MTK Budapeszt 1:1. Na boisku w ogóle nie pojawili się: Samuel Mraz i Kaan Caliskaner.

Dewastacja Ściany Pamięci w Biłgoraju. Sprawca usłyszał zarzuty

Dewastacja Ściany Pamięci w Biłgoraju. Sprawca usłyszał zarzuty

Policjanci zatrzymali 42-letniego mężczyznę podejrzanego o zniszczenie Ściany Pamięci przy dawnym cmentarzu żydowskim w Biłgoraju. Sprawcy grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności.

Kiedy wojskowe śmigłowce na lubelskim lotnisku?

Kiedy wojskowe śmigłowce na lubelskim lotnisku?

Budowa Stałej Bazy Lotnictwa Wojskowego w Lublinie, pomimo wcześniejszych trudności, pozostaje w planach Ministerstwa Obrony Narodowej (MON). Jak poinformował prezes Portu Lotniczego Lublin trwają już przygotowania do podpisania umów cywilnoprawnych i operacyjnych między lotniskiem a wojskiem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium