Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

6 września 2018 r.
16:44

Apartamentowiec popsuje krajobraz miasteczka? Kłopoty z przebudową „Rotacyjnego”

Czy pięciopiętrowy apartamentowiec stawiany przy ul. Doły 4 popsuje krajobraz miasteczka? Przeciwnicy tej inwestycji nazwali go „wieżowcem” i zarzucają inwestorowi naruszenie obszaru chronionego. Ten zapewnia, że budowa przebiega zgodnie z prawem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rotacyjny” to budynek z 1982 r. zarządzany przez lokalną wspólnotę mieszkaniową, w której oprócz mieszkań własnościowych są też te znajdujące się w zasobie komunalnym gminy. W ostatnich latach obiekt popadał w ruinę. Nieszczelny dach i brak ocieplenia dla mieszkańców oznaczał ciągłą walkę z wilgocią i grzybem. Przeprowadzenie kapitalnego remontu z powodów finansowych nie wchodziło w grę.

W 2015 r. do akcji wkroczył prywatny inwestor - firma Biopolinex. Jej właściciele zwietrzyli potencjał w działce wystawionej w publicznym przetargu (za „Rotacyjnym”), gdzie można postawić obiekt do obsługi ruchu turystycznego. Przedsiębiorcy z Lublina dogadali się ze wspólnotą mieszkaniową, która wyraziła zgodę zarówno na dołączenie do ich budynku nowej, wyższej, bo pięciopiętrowej części, a także na podwyższenie starej. W zamian, Biopolinex wymienił dach, instalację CO, elektrykę i balustrady na balkonach. Powstał również nowy parking, a w planach jest także wybrukowanie całego placu przed budynkiem oraz nowa elewacja. Koszt tych prac to milion złotych.

Nie da się żyć

Niestety, budowa przedłuża się, a cierpliwość mieszkańców „Rotacyjnego” powoli się kończy. Ludzie narzekają na hałasy, odpadające tynki, pękające ściany itp. Najgorzej było po zerwaniu starego, nieszczelnego dachu, gdy z powodu deszczu, woda zalewała mieszkania.

– Musiałam gipsować ściany, bo popękały w kuchni i pokojach. Na balkon mi się leje, bo dachu nad moim jeszcze nie dokończyli. Całe dnie, od godz. 6 rano słychać stukanie. Naprawdę nie mogę się już doczekać zakończenia tej budowy. Żeby był już spokój – mówi pani Krystyna, emerytka.

Podobnego zdania jest Teresa Szczypa, inna mieszkanka „Rotacyjnego”. – W kuchni odleciał mi cały tynk z sufitu. Gdy dach był dziurawy, ciągle mnie zalewało. Za to, gdy go zdjęli, woda lała się do żyrandola. Czekamy tu wszyscy, aż zakończą tę budowę, bo nie da się żyć. To jest cyrk, że trwa to tak długo.

Jeszcze rok

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że roboty były głośne i uciążliwe. Tego rodzaju remont był jak operacja na żywym organizmie. Przyznaję, że prace trochę się przeciągają, ale mieliśmy pecha do pogody. W 2016 roku niemal cały czas padało – tłumaczy Krzysztof Lachowski, inwestor, szef Biopolinexu. – Na szczęście najgorsze już za nami, kończymy już ostatnią kondygnację – dodaje. 

Według planów inwestora, nowe skrzydło „Rotacyjnego” powinno być gotowe w połowie przyszłego roku, ale jak wiele innych firm budowlanych , ta również cierpi obecnie na brak rąk do pracy. Stąd konieczność posiłkowania się robotnikami z Ukrainy.

Za wysoki?

– Przyspieszmy, gdy władze gminy przyjmą nowy plan zagospodarowania przestrzennego. Należy dostosować go do studium oraz stanu istniejącego, czyli dodać funkcję mieszkalnictwa wielorodzinnego. Chcę ponadto podkreślić, że pogłoski o tym, że nasz budynek łamie jakiekolowiek przepisy, są nieprawdziwe – przekonuje Lachowski.

Chodzi o wątpliwości, których nabrali radni gminy Kazimierz Dolny po zapoznaniu się z opiniami niektórych mieszkańców miasta. Na internetowym blogu Janusza Kowalskiego pojawiła się informacja, jakoby nowa część „Rotacyjnego” miała osiągnąć 24 m, podczas gdy przepisy pozwalają na zaledwie 11. Zdaniem inwestorów, jest to nieprawda, bo ich budynek (razem z kominami) nieznacznie przekroczy 19 m.

Kamil Rokita z wydziału zajmującego się gospodarką przestrzenną kazimierskiego ratusza wyjaśnia, że wysokość 11 metrów obowiązuje jedynie na działkach przeznaczonych dla mieszkalnictwa jednorodzinnego i pensjonatów.

– Na działce przy ul. Doły 4 mamy teraz usługi turystyczne, a w nowym planie będzie także mieszkalnictwo wielorodzinne. Tam takie limity nie obowiązują – informuje.

Pora na konserwatora

Co ciekawe, stary plan (obowiązujący jeszcze) nie przewiduje żadnych limitów, co do wysokości w tym miejscu. Władze miasta na wszelki wypadek wstrzymały jednak uchwalenie nowego do czasu otrzymania uzgodnień od konserwatora zabytków. Ten ma określić przede wszystkim to, czy „Rotacyjny”, a właściwie jego nowe skrzydło zwane Lessowym Jarem, nie wkracza na teren ochrony konserwatorskiej.

Zarówno kazimierski ratusz, jak i inwestor przekonują, że wszystko dzieje się zgodnie zprawem. Radni postanowili jednak sprawę wyjaśnić, zanim podniosą ręce za nowym planem. Po potrzymaniu uzgodnień, zlecą ich naniesienie. Im szybciej do tego dojdzie, tym krócej potrwa budowa, na której zakończenie tak bardzo czekają mieszkańcy „Rotacyjnego”.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium