Uczniowie puławskich szkół, samorządowcy, przedsiębiorcy, kombatanci, harcerze, mundurowi, parlamentarzyści oraz przedstawiciele szeregu miejskich organizacji - wzięli dzisiaj udział w uroczystościach z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.
Oficjalne obchody trzeciomajowej konstytucji rozpczęła msza w kościele pw. św. Józefa na os. Włostowice. Po jej zakończeniu, wierni, mieszkańcy miasta oraz towarzyszące im poczty sztandarowe udali się na pobliski plac przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja. Tam odegrano hymn państwowy oraz hejnał miasta, po czym okolicznościowe przemówienie odczytał prezydent.
- Ta konstytucja była chlubą polskiego ustawodawstwa i dzisiaj, po 227 latach, zawarte w niej treści i założenia są nadal aktualne. Dzięki prawdom i mądrościom w niej spisanych, jesteśmy tu, gdzie jesteśmy. Żyjemy w państwie prawa i swobód obywatelskich oraz silnych więzi narodowych - mówił Janusz Grobel.
Prezydent wyjaśnił również czym jest patriotyzm. - To nie tylko umiłowanie ojczyzny, ale także budowanie silnej gospodarki, umacnianie przemysłu i stabilnej pozycji międzynarodowej naszego kraju. To każde działanie dla dobra wspólnego. Możemy się spierać na różnych płaszczyznach, ale w tym powinniśmy być zgodni - dodał.
Wśród delegacji, które złożyły wiązanki pod pomnikiem znaleźli się przedstawiciele władz miasta i powiatu, zarządu i związków zawodowych działających w Zakładach Azotowych "Puławy", poseł Krzysztof Szulowski, poseł Jakub Kulesza, przedstawiciele policji, straży pożarnej i wojska polskiego, organizacji harcerskich oraz ogrupowań politycznych (PiS, PO, PSL, PSPP). Nie zabrakło także kombatantów, osób represjonowanych w czasach PRL-u, radnych, emerytów i rencistów, a także uczniów puławskich szkół i przedszkoli.
W ramach obchodów dzisiejszego święta, w Puławach (godz. 19:30) na placu F. Chopina zaplanowano także plenerową projekcję filmu "Pan Tadeusz" z muzyką na żywo. Wcześniej, zainteresowani historią miasta mieli okazję uczestniczyć w spacerze "śladami niepodległości", do udziału w którym zachęcał radny powiatu, historyk Zbigniew Kiełb.
Warto dodać, że konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku obowiązywała zaledwie 14 miesięcy. Była to pierwsza ustawa zasadnicza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej). W swoich założeniach miała za zadanie wzmocnienie państwa poprzez odejście od demokracji szlacheckiej w kierunku monarchii, zrównanie w prawach mieszczan i szlachty oraz ochronę chłopów pańszczyźnianych przez wyzyskiem. Jej przyjęcie miało również pozbawić obcych mocarstw wpływu na prawo stanowione w Rzeczpospolitej. Tak się jednak nie stało, ustawa rządowa została ofcjalnie uchylona, a sejm na którym ją przyjęto kilka lat później uznano za niebyły.