Po raz pierwszy w woj. lubelskim przeprowadzono operację wszczepienia pacjentowi hydraulicznej protezy członka. Dzięki niej 49-latek odzyska pełną sprawność seksualną
Takie zabiegi w naszym kraju przeprowadza się dopiero od trzech lat, ale tej trudnej sztuki nie podjął się dotąd żaden ze szpitali w naszym województwie. Jako pierwsi na zastosowanie protezy hydraulicznej w leczeniu priapizmu zdecydowali się lekarze z Puław. W ubiegły piątek zabieg przeprowadził dr Ireneusz Ostrowski z Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej SP ZOZ w Puławach, a asystował mu dr Janusz Ciechan, ordynator oddziału. Merytorycznego wsparcia udzielił im dr Christophe Llorens z Francji.
Priapizm, na który cierpiał 49-letni pacjent, to objaw chorobowy polegający na występowaniu długotrwałego i bolesnego wzwodu członka, który nie jest związany z podnieceniem lub pobudzeniem seksualnym*. Jak zapewniają lekarze, w jego przypadku możliwości leczenia farmakologicznego nie wchodziły w grę. Długotrwała choroba uszkodziła mechanizm wzwodu. Jedyną opcją było zastosowanie silikonowego implantu, który na życzenie chorego będzie mógł być wypełniany płynem fizjologicznym, co pozwoli na odzyskanie przez niego sprawności seksualnej.
– Nasza urologia jest znana w całym województwie. Przyjeżdżają do nas pacjenci z różnych miast, a ta operacja jest dowodem odwagi naszych lekarzy, ich wrażliwości, umiejętności współpracy oraz rozsądku – mówi Piotr Rybak, dyrektor puławskiego SP ZOZ. – Cieszę się, że na swoim koncie mogą zapisać kolejny sukces. Z pewnością to nie przypadek, że tego typu zabiegi w naszym kraju wykonują tylko trzy ośrodki – dodaje Rybak i nie wyklucza, że jeśli zajdzie taka potrzeba, w Puławach przeprowadzane będą następne zabiegi tego typu.
W kraju na wszczepienie protezy członka czeka znaczna liczba pacjentów, operacji jest jednak niewiele. Problem stanowi nie tylko skala trudności. Barierą jest relatywnie niska wycena takich zabiegów przez NFZ przy wysokich cenach silikonowych implantów. Koszt jednego to około 25 tysięcy złotych.
Puławski oddział urologiczny zgodę na przeprowadzenie tej operacji otrzymał m.in. ze względu na dość młody wiek pacjenta.
* Nazwa priapizm wywodzi się od starożytnego boga Priapa, którego wizerunki przedstawiały mężczyznę z członkiem w stanie erekcji.