Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

12 października 2006 r.
14:45
Edytuj ten wpis

Maratończyk na wózku

0 0 A A

Z listy startów tylko w tym sezonie: 9 razy pierwsze miejsce, sześć razy drugie, trzy razy trzecie. Ile wyścigów ma za sobą pan Sylwek? Trudno powiedzieć, bo już dawno przestał je liczyć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W pierwszym wyścigu - 21 lat temu - pojechał na pożyczonym wózku. I na takim jeździ do dziś. Przynosi mu szczęście. - Do startów namówili mnie koledzy - opowiada Sylwester Wojtaś z Ryk. - Wtedy w Polsce nie było takich wyścigów dla niepełnosprawnych, sami musieliśmy je zorganizować, sami stworzyliśmy ich historię.
Feralny dzień
To było w sierpniu 1979 r. Sylwek miał wtedy 17 lat. Uczył się w Puławach, w "samochodówce”. Próbował wskoczyć do pociągu. Nie udało się, poślizgnął się na schodku i znalazł się pod kołami. W wypadku stracił obie nogi. 13 miesięcy spędził w szpitalu, potem trafił na turnusy rehabilitacyjne.
Na gościnnych występach
W 1988 r., zdecydował się wziąć udział w biegu zagranicznym. Do Hamburga - z kolegą - pojechali maluchem. Za start zapłacił 140 marek.
- To była wtedy kupa pieniędzy! - wspomina pan Sylwek.
Bieg zaczął fatalnie. Zaraz za startem miał kraksę.
- Czterech nas leżało. Musiałem szybko podnieść wózek, bo bałem się, że ktoś po mnie przejedzie! Wprawdzie sędziowie chcieli mnie zdyskwalifikować, ale odstąpili od tego. Do mety dojechałem, ale żadnego miejsca nie zająłem - wspomina Sylwester Wojtaś.
Rano sztanga, potem w trasę
Na formę trzeba zapracować. Kiedy zaczynał starty, trenował najpierw rano kilka kilometrów przed pracą, potem po południu. Teraz też regularnie trenuje; zaczyna wiosną, kiedy tylko stopnieją śniegi. Rano ćwiczy mięśnie w domu, kilka razy w tygodniu wyjeżdża w trasę.
- Staram się też dużo chodzić "na piechotę”. Np. jak wybieram się odwiedzić rodziców to też "pieszo”. To w końcu tylko trzy czy cztery kilometry - żartuje pan Sylwek. - A mógłbym podjechać samochodem...
Wózek, a dokładnie profesjonalny rower wyścigowy, jest pożyczony.
- Nie udało mi się w tym sezonie uzbierać na własny, choć znalazłem kilku sponsorów. Muszę mieć 11-12 tysięcy zł. To drogi sprzęt. Ale może w przyszłym sezonie się uda - dodaje sportowiec, który obecnie reprezentuje Klub Sportowy Smok Orneta Lotos.
Pan Sylwek w ubiegłym roku, w plebiscycie na najlepszego sportowca powiatu ryckiego, zdobył trzecie miejsce.
Fotografie i auta
Jeśli musi dotrzeć gdzieś szybko - wsiada do kilkunastoletniego malucha. To kolejny w jego posiadaniu. Wprawdzie aktualny egzemplarz często się psuje, ale za to części do niego są tanie.
Samochody (może niekoniecznie maluchy) są jego wielką pasją, podobnie jak fotografia. Przez kilka lat prowadził własny zakład fotograficzny. Jego zdjęcia zdobyły wyróżnienie na międzynarodowym konkursie fotograficznym dla niepełnosprawnych w węgierskim Szolno. Teraz wszystkie aparaty przekazał synowi - studentowi Akademii Sztuk Pięknych.
Kilka schodów to nie problem
Dziś Sylwester Wojtaś mieszka sam, w bloku, zajmuje mieszkanie na parterze. Nie ma ani specjalnego podjazdu, ani windy - bo tego nie potrzebuje. Pokonanie kilku schodów od drzwi wejściowych do bloku do drzwi mieszkania zajmuje mu chwilę.
- Gdybym miał taką specjalną windę, to musiałbym czekać aż się rozłoży. A w tym czasie to ja kilka razy po schodach wskoczę i zeskoczę - żartuje.
Niepełnosprawny sportowiec pracuje w prywatnej firmie szwalniczej Jana Miłosza, w dziale przygotowania produkcji.
- Cieszę się, że mój szef mnie zatrudnił, że uwierzył we mnie, że dał mi szansę, kiedy byłem w naprawdę ciężkiej sytuacji - dodaje.

Pozostałe informacje

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje
Chełm

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje

Takiego budżetu miasto i powiat Chełm jeszcze nie miało. Na same tylko inwestycje w 2025 chełmski Ratusz chce przeznaczyć 466 mln zł, a wszystkie wydatki otrą się o miliard. W noworocznych planach nie zabraknie nowych dróg, remontów ulic, wymiany lamp, czy zakupu wodorowych autobusów. Chełmian czeka więc pracowity rok.

Julia Szeremeta nie powalczy o złoty medal mistrzostw Polski

Julia Szeremeta nie wystąpi na mistrzostwach Polski w boksie. „Powody zdrowotne”

W dniach 1-7 grudnia Wałbrzych będzie gospodarzem mistrzostw Polski w boksie. Wydawało się, że właśnie tam po raz pierwszy od występu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w ringu pojawi się Julia Szeremeta. Zawodniczka Paco Lublin poinformowała jednak, że musi zrezygnować ze startu.

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny
galeria

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny

Łącznie w województwie lubelskim wykryto już 25 ognisk wścieklizny. Nie są to już tylko lisy i jenoty, ale także sarna, krowa, czy psy. Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny zapowiada wprowadzenie odstrzału sanitarnego.

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Janusz Palikot został skazany za reklamowanie alkoholu w internecie. Ma zapłacić grzywnę w wysokości 450 tysięcy złotych. Ale to nie koniec jego kłopotów.

Jednym z obiektów należących do OSiR jest m.in. Kryta Pływalnia na os. Zamoyskiego. Tutaj, podobnie jak np. przy wejściu na siłownię czy lodowisko można liczyć na zniżki

Komu i ile taniej? Zrobili porządek w regulaminie obiektów OSiR

Zniżki były i pozostaną, często na niezmienionym lub porównywalnym poziomie. Ale wcześniej część z nich zapisywano tylko w cennikach, teraz są uporządkowane i uwzględnione w regulaminie dotyczącym funkcjonowania i udostępniania obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

trzymanie czystości w biurze to nie tylko kwestia estetyki, ale także kluczowy element wpływający na komfort pracy, zdrowie pracowników i wizerunek firmy. W dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach, gdzie czas i efektywność odgrywają kluczową rolę, samodzielne organizowanie sprzątania może okazać się niewystarczające.

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Odurzeni narkotykami młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Policję zaalarmowali zaniepokojeni sąsiedzi. Prokuratura postawi zarzuty 20-letniej Polce i 18-letniemu Ukraińcowi.

Świdniczanka zakończyła rundę jesienną na trzecim miejscu od końca

Szykują się zmiany w zespole Świdniczanki. „Kadra musi być bardziej jakościowa i bardziej doświadczona”

Tylko 11 punktów na koncie, a w tabeli trzecie miejsce, tyle że od końca. Runda jesienna nie była zbyt udana dla piłkarzy Świdniczanki. Jeżeli zespół Łukasza Gieresza chce na wiosnę powalczyć o utrzymanie w Betclic III lidze, to będzie musiał się wzmocnić.

Piotr Włodarczyk, lubelski wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa na środowej konferencji poinformował o tym, że na terenie województwa lubelskiego prowadzone są kontrole miejsc sprzedaży środków oraz gospodarstw, które te środki zakupiły
galeria

Kontrole i mandaty. Wojewoda walczy z toksycznymi preparatami

Kontrole i mandaty za nieprawidłowe stosowanie fumigantów, czyli preparatów zawierających silnie trujące substancje. To odpowiedź wojewody lubelskiego na ostatnie tragedie, również w naszym województwie.

zdjęcie ilustracyjne
aktualizacja

Ruch pociągów wstrzymany. W Małaszewiczach zderzyły się lokomotywy

Na stacji Małaszewicze Południowe zderzyły się pociągi towarowe. Ruch na linii Terespol-Biała Podlaska jest czasowo wstrzymany. Ale kursuje komunikacja zastępcza.

Cmentarz żydowski w Biłgoraju mieści się przy ul. Konopnickiej

Wandale na żydowskim cmentarzu. Policja szuka, a burmistrz potępia sprawców

Znak równości między swastyką a gwiazdą Dawida, a także obraźliwe napisy ktoś wymalował czerwoną farbą na ścianie cmentarza żydowskiego w Biłgoraju. Policja szuka sprawców tego aktu wandalizmu, a burmistrz wydał oświadczenie, którym potępił to zachowanie.

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Współcześnie wybór telefonu może być nie lada wyzwaniem. Przodujące marki jak Samsung, Xiaomi czy Realme oferują coraz to nowsze modele, w bardzo korzystnych cenach dla klientów. Wybór nie jest taki prosty i oczywisty – smartfonów na rynku jest naprawdę sporo. Aby wybrać idealny model i pakiet, który sprosta naszym oczekiwaniom, najkorzystniej będzie rozważyć łączone możliwości, jakie oferują nam operatorzy. Oto parę słów o abonamencie i telefonach w sieci Play.

W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamera IP to połączenie kamery i komputera. Dzięki transmisji danych przez sieć LAN lub Internet możesz monitorować obiekt z dowolnego miejsca, oglądając go na bieżąco, przechowując na karcie pamięci lub w chmurze. Dziś przyglądamy się kamerom IP zewnętrznym, omawiając ich rodzaje i zastosowanie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium