W tym miejscu jak w lustrze odbija się cała historia Polski. Gdy nasz kraj atakowała zmora ze Wschodu, jaką były najazdy tatarskie, mongolskie, tutaj zostały one odparte dzięki wstawiennictwu Matki Boskiej Kębelskiej – tak premier Mateusz Morawiecki tłumaczył w niedzielę, dlaczego wybrał Wąwolnicę w powiecie puławskim na organizowane przez siebie dożynki.
To było pierwsze ogólnopolskie święto „Wdzięczni Polskiej Wsi”. Na Placu Różańcowym w Wąwolnicy premier Morawiecki dziękował rolnikom za ich trud i odznaczał koła gospodyń wiejskich, a skrót KGW rozwinął jako „kobiety gospodarne i wspaniałe”.
Święto miało charakter ogólnopolskich dożynek przypominających podobne imprezy organizowane w Spale i Częstochowie. Do Wąwolnicy przybyły koła gospodyń wiejskich z całego kraju. Na dziesiątkach stoisk wystawiły tradycyjne pieczywo, pierogi, ciasta, kompoty, nalewki itp. Zanim pozwolono na poczęstunek (za darmo, ale od dopiero od godz. 15:00), na placu pod bazyliką odprawiono mszę świętą.
– Nie mielibyśmy dzisiaj stulecia odzyskania niepodległości, gdyby nie trud polskiej wsi, polscy rolnicy, którzy przechowali wartości polskiej kultury. To wasza wielka zasługa oraz waszych przodków – mówił do zgromadzonych premier. – Bez waszej ciężkiej pracy, życzliwości, etosu, Polska nie byłaby i nie będzie tak silna, jaka może być – podkreślał.
Mateusz Morawiecki mówił również o problemach polskiego rolnictwa, które boleśnie odczuło skutki transformacji gospodarczej z początku lat 90-tych.
– Polska wieś była zapomniana i poszkodowana przez pierwsze liberalne decyzje tamtych lat. To dlatego z tysięcy takich wsi jak Wąwolnica ludzie migrowali i emigrowali, czasem na zawsze – podkreślił premier.
Obecną politykę rządu względem wsi i rolnictwa przedstawił natomiast jako taką, która ma być wsparciem dla wsi. Premier chwalił polską żywność i zapewniał, że rząd będzie pomagał w jej promowaniu na świecie oraz ułatwi jej sprzedaż bezpośrednią. Wyroby od małych gospodarstw mają trafiać do szkolnych sklepików i restauracji. Więksi producenci mają natomiast być zachęcani do łączenia się w formie holdingów i eksporcie wyrobów za granicę.
Po części oficjalnej przyszedł czas występy artystyczne. Publiczność miała okazję obejrzeć m.in. Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Gwiazdą wieczoru jest Zakopower.