Ponad 39,7 mln złotych dochodów i prawie 43,5 miliona wydatków, w tym około 4 milionów 600 tysięcy złotych na inwestycje. Tak w liczbach wygląda tegoroczny budżet Nałęczowa, przyjęty na sesji 29 grudnia.
Autorzy dokumentu przekonują, że plan finansowy jest zrównoważony, ponieważ różnica pomiędzy dochodami i wydatkami będzie pokryta nadwyżką z poprzednich lat. Jednocześnie podkreślają, że jest on zbliżony do zrealizowanego w 2016 roku, ale w ciągu roku może się jeszcze zmienić po rozstrzygnięciu konkursów w sprawie dotacji z funduszy unijnych, o które stara się nałęczowski samorząd.
Do ważniejszych inwestycji zapisanych w przyszłorocznym budżecie można zaliczyć m.in.: budowę siedziby Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Nałęczowie, która jest planowana na dwa lata. Obecnie zakład mieści się w dwóch miejscach przy ul. Poniatowskiego. Biura są w budynku OSP Nałęczów, a baza sprzętowa naprzeciwko „Targowiska pod Łabędziem”. Aby przystąpić do inwestycji wcześniej samorząd kupił grunty w atrakcyjnej części gminy przy głównej drodze wyjazdowej z miasta w kierunku Warszawy. Nowa siedziba zapewni prawidłową obsługę interesantów, poprawi warunki pracy i zabezpieczenia wykorzystywanego sprzętu. W 2016 roku została wykonana dokumentacja projektowa, a w przyszłorocznym budżecie rada zabezpieczyła na tę inwestycję prawie 1 milion 100 tysięcy złotych.
Są również środki na budowę ciągu pieszo-rowerowego w Antopolu (odsuniętego od jezdni, poza linią drzew wzdłuż drogi wojewódzkiej 830 od Nałęczowa do skrzyżowania z drogą wojewódzką 826 w Sadurkach). Inwestycja będzie możliwa dzięki postawie właścicieli położonych w tym miejscu gruntów, którzy udostępnili część swoich terenów pieszym i rowerzystom. Na ten cel w budżecie na 2017 rok radni zabezpieczyli 330 tysięcy złotych, a inwestycja będzie realizowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie.
W przyszłym roku jest planowana także budowa chodnika przy drodze powiatowej od stacji paliw do stacji kolejowej PKP. Jest to kolejna inwestycja w ramach „Budowy Zintegrowanego Węzła Komunikacyjnego Nałęczów” realizowana w ramach Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Na budowę elementów węzła w budżecie jest ponad 740 tysięcy złotych z czego 85 procent będzie stanowić dotacja z RPO Województwa Lubelskiego.
Ponadto gmina chce dokończyć lub wykonać nową dokumentację potrzebną do realizacji kolejnych zadań. Chodzi m.in. o projekty z zakresu gospodarki wodno-ściekowej w miejscowościach Sadurki, Cynków, Drzewce, Piotrowice i Bronice oraz projekt przebudowy ul. Ewy Szelburg Zarębiny.