Nałęczów Liceum Plastyczne im. Józefa Chełmońskiego dostało ciekawą ofertę. Profesor Bogusław Marek, kierownik Katedry Tyflodydaktyki j. Angielskiego i Komunikacji Alternatywnej KUL zwrócił się z propozycją współpracy między placówkami.
Chodzi o projektowanie i wykonywanie tyflograficznych pomocy dydaktycznych dla niewidomych dzieci.
– Byliśmy miło zaskoczeni, że przedstawiciel uczelni zwrócił się do nas – nie ukrywa Jarosław Ćwiek, dyrektor szkoły. – Jedna z naszych specjalności – projektowanie zabawek, jest skierowana do dzieci.
Profesor Bogusław Marek między innymi opracowuje pomoce dydaktyczne dla dzieci niewidomych. Przywiózł pomysły, sugestie, przykłady i okazało się, że taka współpraca jest nie tylko możliwa, lecz także inspirująca i ciekawa.
Tyflografika to rysunki, plansze, plany budynków i miast, mapy, diagramy i ilustracje przygotowane w sposób umożliwiający oglądanie ich za pomocą dotyku.
– W tym wypadku chodzi nam o przygotowanie podręczników i książeczek dotykowych – wyjaśnia profesor dr hab. Bogusław Marek. – 28 maja organizujemy Międzynarodową Konferencję Naukowo-Warsztatową „Sztuka dla Wszystkich. Zanim niewidome dziecko zostanie dorosłym odbiorcą sztuk”. Będzie jej towarzyszyć wystawa, panele dyskusyjne, ale także warsztaty tworzenia książeczek dotykowych z udziałem uczniów nałęczowskiego liceum.
Nałęczowskie liceum zostało zaproszone do udziału w konferencji i w warsztatach. Zostaną przywiezione maszyny do szycia, materiały i młodzi plastycy uszyją treść, którą będą mogły odczytać dzieci z dysfunkcją wzroku.
– Strony książki są wykonywane z różnych materiałów, nie ma na nich druku – opowiada Jarosław Ćwiek. – Znajdują się na nich na przykład prawdziwe guziki, woda z materiału, naszyty but czy łyżwy hokeisty – oczywiście w zależności od historii, jaką chcemy opowiedzieć. Jesteśmy zafascynowani możliwościami, polem dla wyobraźni i nową perspektywą, jaka się przed nami otwiera.
Uczniowie liceum plastycznego mają szansę zająć tę niszę na rynku – takie pomoce są bardzo potrzebne i na naszym rynku jeszcze należą do rzadkości. Ci, którzy wybrali specjalizację projektowanie zabawek mogą odnaleźć zawodową przyszłość w takim właśnie działaniu.