Na stan oczyszczalni wód deszczowych przy ul. Mokrej w Puławach uwagę zwrócił jeden z naszych czytelników. – Wszystko zarosło, a miasto nic z tym nie robi – uważa puławianin. O sprawę zapytaliśmy ZDM. Okazuje się, że do wykoszenia zbiorników potrzebna jest tafla lodu.
Oczyszczalnia na os. Włostowice powstała w 1995 roku. W jej skład wchodzą dwa piaskowniki przy ul. Mokrej, osadnik biologiczny, zbiornik retencyjny i rów opaskowy.
Ich aktualnym stanem zaniepokoił się jeden z naszych czytelników.
– Kiedyś miasto o to miejsce dbało, a teraz wystarczy spojrzeć. Wszystko zarośnięte. Ja nie wiem, czy to jeszcze spełnia swoją funkcję. Od lat nikogo w tym miejscu nie widziałem – mówi puławianin, który poprosił nas o przyjrzenie się tej sprawie.
Zadzwoniliśmy do puławskiego Ratusza, gdzie skierowano nas do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Tam z kolei otrzymaliśmy informację, by pytania dotyczące oczyszczalni wód deszczowych wysłać do Zarządu Dróg Miejskich. Z odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy wynika, że prace utrzymaniowe na osadniku przeprowadzane są co roku.
Problem w tym, że o ile koszenie trawy wykonywane jest zgodnie z harmonogramem, to już koszenie trzcinowisk porastających zbiorniki: niekoniecznie.
– Zbiornik retencyjny, podobnie jak osadnik, może być wykoszony z zarastającej jego brzegi trzciny tylko w okresie zimowym przy wystąpieniu ujemnych temperatur, co umożliwia wejście pracownikom na lód i bezpieczne wykonanie prac konserwacyjnych – tłumaczy Tymoteusz Mieczkowski z ZDM-u.
Takie warunki nie zdarzają się każdej zimy. Ostatni raz koszenie trzcinowisk miało miejsce kilka lat temu.
Mimo to, zdaniem urzędników odpowiedzialnych za obiekt, nie ma powodu do obaw. Mało tego: brak koszenia ma swoje plusy.
– Oczyszczalnia jest siedliskiem wielu cennych przyrodniczo gatunków fauny, m.in. ważek i motyli. Zbyt częste koszenie traw i trzcinowisk niszczy ich naturalne stanowiska bytowania – argumentuje Mieczkowski.
Na dowód tego, że miasto o swój obiekt przy Mokrej dba, ZDM zapowiada cały szereg działań zaplanowanych na rok 2023. W tym czasie przeprowadzone zostanie: wycinanie trzciny i pałki wodnej na zbiorniku retencyjnym, rowie i osadniku, koszenie trawy na całym obiekcie, a także oczyszczenie piaskowników z osadów i porastającej ich roślinności.