Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

27 lutego 2018 r.
9:34

Od 30 lat ten pomnik stoi w centrum miasta. Wkrótce ma zostać rozebrany

Wśród mieszkańców miasta nie ma powszechnej zgody, co do usunięcia pomnika. Wielu z nich monument nie przeszkadza, wielu nie zwraca już na niego uwagi
Wśród mieszkańców miasta nie ma powszechnej zgody, co do usunięcia pomnika. Wielu z nich monument nie przeszkadza, wielu nie zwraca już na niego uwagi

Nie będzie przenosin do skansenu lub muzeum kontrowersyjnego pomnika polskiego i radzieckiego żołnierza, który od prawie 30 lat stoi w centrum Puław. Monument ma zostać rozebrany

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zgodnie z nową ustawą o dekomunizacji, postawiony przez Miejską Radę Narodową w 1987 roku pomnik „bohaterów wspólnych walk o wyzwolenie Puław” powinien zniknąć z przestrzeni publicznej do końca marca. Problem w tym, że starosta puławski, który przed miesiącem otrzymał od wojewody lubelskiego list przypominający o tym obowiązku, nie zrobił tego. I nie wiadomo, czy zastosuje się do nowego prawa, a jeśli nie, jakie będą tego konsekwencje.

– Liczę na to, że starosta zajmie się tą sprawą. Jest organem władzy państwowej i powinien dostosować się do ustawy. Niestety mamy do czynienia z taką sytuacją, w której ten pomnik znajduje się w decyzyjnej próżni pomiędzy starostą i prezydentem Puław. Żaden z nich nie poczuwa się do odpowiedzialności – mówi Leszek Gorgol, członek zarządu powiatu puławskiego, który zapewnia, że będzie namawiał starostę Witolda Popiołka do podjęcia decyzji o usunięciu kontrowersyjnego pomnika. – Bo nie wierzę w to, że zajmie się tym prezydent Janusz Grobel, który widocznie się przed tym wzbrania, chociaż sam ten pomnik „stawiał” – przypomina samorządowiec (Grobel w 1987 roku był wiceprezydentem miasta – przyp. red.).

Z tym, że to miasto powinno zaangażować się w rozbiórkę pomnika nie zgadza się prezydent Puław, Janusz Grobel.

– Chciałbym zauważyć, że w momencie wejścia w życie przepisów dotyczących dekomunizacji przestrzeni publicznej, obowiązek usunięcia pomnika spoczywał na Starostwie Powiatowym. Do czasu, kiedy pomnik stoi na terenie, który nie należy do miasta, nie mamy podstawy prawnej do podejmowania wobec niego działań. Wiem, że zostały podjęte czynności zmierzające do komunalizacji tego terenu. Z pewnością nie będziemy uchylać się od obowiązku usunięcia pomnika, kiedy działka, na której stoi, będzie podlegać miastu – wyjaśnia. Jednocześnie odpowiada na słowa o „stawianiu” pomnika.

– W 1987 roku byłem wiceprezydentem Puław, jednak nie inicjowałem i nie pracowałem na rzecz powstania tego pomnika w naszym mieście. Przykre, że Leszek Gorgol oprócz tego, że próbuje przerzucić obowiązek dekomunizacji na miasto, posługuje się również nieprawdziwymi informacjami. Od członka Zarządu Powiatu oczekiwałbym większej rzetelności – podsumowuje.

Zgodnie z ustawą, koszt usunięcia tego rodzaju monumentów ma być zwracany przez państwo. – Wynika to bezpośrednio z zapisów ustawy, która mówi o tym, że podmiotowi, który dokona likwidacji należy się zwrot poniesionych kosztów. Ich wysokość nie została sprecyzowana. Najprawdopodobniej każda sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie – tłumaczy Małgorzata Tatara z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W ostatnich latach pojawiały się informacje o możliwym zainteresowaniu puławskim monumentem ze strony muzeów oraz innych instytucji zbierających pomniki z okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Wśród wymienianych lokalizacji był m.in. skansen w Bornem Sulinowie czy Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku na Pomorzu. Żaden z tych sygnałów nie potwierdził się. Według Leszka Gorgola, przyszłość pomnika jest już znana i nie będzie to transport w inne miejsce.

– Zostanie zlikwidowany. Prawdopodobnie zajmie się tym zakład kamieniarski. Materiał, z którego został wykonany, być może jeszcze się do czegoś przyda – mówi samorządowiec.

Zdaniem puławskiego radnego i nauczyciela, Tomasza Kraszewskiego, na placu w centrum miasta powinien stanąć nowy monument. – Uważam, że powinniśmy zbudować pomnik mjr. Mariana „Orlika” Bernaciaka – proponuje historyk. „Orlik” to członek ZWZ-AK, dowódca oddziału partyzanckiego AK, a następnie Zrzeszenia WiN na Lubelszczyźnie.

Czyj jest PRL-owski monument?

Kwestia jego własności nie jest jasno uregulowana. Co prawda pomnik w 1987 roku postawiła Miejska Rada Narodowa, czyli odpowiednik obecnej rady miasta, ale rzeźba stoi na terenie Skarbu Państwa, za który odpowiada starostwo. Co więcej – zarządcą tej działki jest GDDKiA (i będzie jeszcze przez kilka miesięcy), ale do utrzymywania pomnika poczuwają się miejskie władze Puław. To właśnie miasto sfinansowało koszty czyszczenia pomnika, który w 2013 roku ktoś oblał farbą.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium