Zgrzyt na uroczystej sesji Rady Miasta Puławy. Radny Ignacy Czeżyk był jedną z osób, które miały odebrać odznaczenie z okazji dnia samorządu terytorialnego. Nie przyjął jednak medalu.
- Ten ostatni plakat już nawet wisiał, ale został zdjęty w ostatniej chwili - mówi Czeżyk. - Nikt do mnie nie zadzwonił, ani nic nie wytłumaczył.
Dlatego kiedy później przyszła pora na wręczenie medali i odznaczeń, radny wyjaśnił dlaczego odmawia przyjęcia. - Tak diametralnie zmieniona wystawa spowodowała, że nie mogłem znaleźć radości i satysfakcji z powodu tego wydarzenia. Powiedziałem, że w tym miejscu odznaczenia nie przyjmę - opisuje Czeżyk.
- Ta reakcja była zdecydowanie nadmierna - komentuje Leszek Gorgol, współautor wystawy razem z Edwardem Ślusarczykiem. - Wymienione plakaty nie znalazły się na wystawie, bo nie były związane z działalnością Komitetu Obywatelskiego "Solidarności” - dodaje.
Podobnie do koncepcji wystawy jego zdaniem nie pasował plakat z Janem Pawłem II. - W tamtym okresie Komitet Obywatelski wykorzystywał w kampanii wizerunek Lecha Wałęsy, czy kowboja, ale nie Jana Pawła II. Wiadomo, że patronował naszym dziełom, ale umieszczanie takiego plakatu na wystawie byłoby przekłamaniem - mówi Leszek Gorgol.
Inni przyjęli
* Medale "Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” zostały podczas sesji wręczone: Izabelli Bronikowskiej, Mieczysławowi Smadze i Krzysztofowi Szulowskiemu. * Medale Pamiątkowe Województwa Lubelskiego przyznano oprócz Ignacego Czeżyka, Barbarze Kotelbie, Stanisławowi Lasocie i Krzysztofowi Tomaszewskiemu. * Medale " Za zasługi dla Puław” dostali: Tadeusz Boreczek, Wanda Grzebalska, Barbara Miluska, Stanisław Nawrocki, Jadwiga Podstawek, Aleksandra Rolska, Eugeniusz Sobieszczański, Wiesław Sowa i Bożena Strzelecka.