Radnym opozycji w ostatniej chwili udało się doprowadzić do zmiany treści rozpatrywanej uchwały i wejść w skład Rady Społecznej puławskiego SP ZOZ. Takiej możliwości, mimo zapewnień ze strony zarządu powiatu, nie otrzymał prezydent Puław. Nową radę utworzyło 12 osób
W środę rada powiatu puławskiego przyjęła uchwałę o powołaniu nowej Rady Społecznej przy puławskim SP ZOZ. Na czele ciała doradczego stanęła starosta Danuta Smaga. Przedstawicielem wojewody został Roman Chwedorowicz, a lokalne samorządy będą reprezentować: Bożena Krygier (rada miasta Puławy), Marcin Łaguna (Wąwolnica) i Arkadiusz Małecki (Kurów). Ponadto, w radzie znaleźli się: Ireneusz Rzepkowski, Marian Żaba, Małgorzata Górska-Lenartowicz, Tomasz Szymajda, Michał Godliński, Andrzej Mitruczuk i Teresa Gutowska.
Ta ostatnia dwójka do składu dołączyła już podczas sesji - na wniosek radnych opozycji. Pozostałe nazwiska pojawiły się natomiast w gotowym, przedłożonym radnym projekcie uchwały.
Radni „Koalicji Samorządowej” o tym, że w ostatnią środę będzie głosowana uchwała, nie byli wcześniej informowani.
– Dowiedzieliśmy o tym tuż przed sesją. Jest mi przykro, że stawia się nas przed faktem dokonanym – mówiła radna Teresa Gutowska, która zasugerowała, że w ten sposób pozbawiono jej klub możliwości wskazania kandydata „zewnętrznego”, czyli kogoś spoza rady powiatu.
Odmienny sposób głosowania nad kandydatami zgłoszonymi przez opozycję w stosunku do tych zaproponowanych przez władze, skrytykowała również Bożena Strzelecka (Samorządowcy). Jej zdaniem, ten rodzaj procedowania jest „nieczytelny”.
Zgodnie z decyzją nowych władz powiatu, w nowym składzie Rady Społecznej puławskiego szpitala zabrakło przedstawiciela prezydenta Puław. W poprzedniej kadencji miasto reprezentowały dwie osoby, Ewa Wójcik i Cezary Witkowski. Tym razem zarząd i rada powiatu znalazły miejsce jedyne dla przedstawicielki rady miasta, które zajęła Bożena Krygier.
Tymczasem jeszcze w poniedziałek Ireneusz Rzepkowski zapewniał w rozmowie z nami, że do puławskiego Ratusza już w połowie stycznia wysłane zostało pismo z prośbą o wskazanie nazwiska kandydata do Rady Społecznej. Członek zarządu powiatu przekonywał, że reprezentanci miasta mogą liczyć w związku z tym na dwa miejsca w tym gremium.
– Nie otrzymaliśmy żadnej korespondencji tego rodzaju – mówi tymczasem prezydent Puław Paweł Maj.
I nic dziwnego, bo jak poinformował nas sekretarz powiatu, Waldemar Orkiszewski, nic takiego nie zostało wysłane. Zaproszenia do udziału w radzie, do wybranych osób kierowane były telefonicznie przez starostę Danutę Smagę.
Ograniczenie przedstawicieli miasta z dwóch do jednego to nie jedyna zmiana. W nowej kadencji Rady Społecznej swojego przedstawiciela straciła także jedna z największych pod względem powierzchni w powiecie - gmina Żyrzyn. Przez ostatnie lata reprezentował ją wójt Andrzej Bujek (bezpartyjny). Nowe władze powiatu z tej kandydatury zrezygnowały, powołując w zamian związanego z PiS wójta gminy Wąwolnica. W tej układance swoje miejsce zachowała natomiast gmina Kurów, gdzie wójta Stanisława Wójcickiego (PSL) zastąpił Arkadiusz Małecki.