Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

16 sierpnia 2024 r.
18:49

Produkcja amoniaku za droga. Azoty sprowadzą zagraniczny

Autor: Zdjęcie autora rs
(fot. rs/archiwum)

Zamiast płacić za gaz, a potem ponosić wysokie koszty emisji związanej z produkcją własnego amoniaku - surowca do produkcji nawozów, Grupa Azoty chce ten półprodukt do swoich zakładów importować spoza Europy. W tym celu zapowiada rozbudowę zaplecza portowego, magazynowego i trakcji kolejowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z amoniaku chemiczny przemysł wytwarza większość najważniejszych produktów nawozowych, jak mocznik i kwas azotowy, z którego następnie powstaje saletra. Amoniak dotychczas wytwarzany był w polskich zakładach należących do Grupy Azoty, jak te w Puławach, czy Policach. To wymaga ogromnej ilości gazu. Jak wskazuje spółka w swoim komunikacie prasowym, do wyprodukowania jednej tony amoniaku potrzeba blisko tysiąc metrów sześciennych gazu ziemnego. W całym kraju rocznie zużywa się w tym celu 3 miliardy metrów sześciennych niebieskiego paliwa, wytwarzając z niego trzy miliony ton amoniaku.

Tego gazu z własnych źródeł Polska ma relatywnie niewiele, stąd konieczność importu surowca z innych krajów. Dodatkowo, spalanie gazu nie jest "zielone", a koszty emisji nakładane na firmy w Unii Europejskiej, regularnie rosną. W efekcie menedżerowie z Azotów doszli do wniosku, że samodzielne produkowanie amoniaku w takich warunkach przestaje się opłacać. Zamiast tego, chemiczna spółka zamierza go sprowadzać drogą morską.

- Grupa Azoty jest zainteresowana importem amoniaku. Zakupy planujemy od październka bieżącego roku, po zakończeniu rutynowego remontu systemu rozładunkowego - informują władze spółki, nazywając tę zmianę optymalizacją kosztową z wykorzystaniem własnej infrastruktury portowej oraz dążeniem do zmniejszenia emisyjności.

Unijny system ETS, Zielony Ład, dyrektywy zmierzające do stawiania na źródła energii odnawialnej kosztem tradycyjnych paliw kopalnych - to wszystko sprawia, że w Europie ubywa producentów amoniaku. Ten półprodukt, kluczowy dla europejskiego rolnictwa, coraz częściej sprowadzany jest z innych kontynentów. Jak wylicza Hubert Kamola, prezes ZA w Puławach oraz szef kluczowych segmentów całej Grupy Azoty, w tym zakupów strategicznych, tylko w tym roku do europejskich portów przybyło 140 statków z amoniakiem. Sprowadza go już 14 krajów unijnych z 9 różnych kierunków.

- Dla przykładu, tylko w pierwszych sześciu miesiącach tego roku producent nawozów z Norwegii zaimportował spoza UE aż 277 tys. ton amoniaku. Z kolei Holandia, będąc hubem dla rynku gazu, zaimportowała blisko 100 tys. ton amoniaku do sierpnia - wymienia wiceprezes Grupy Azoty S.A. Jak dodaje, największe inwestycje dotyczące produkcji amoniaku powstają już poza Unią Europejską.
Polskie Azoty doszły zatem do podobnych wniosków, jak ich odpowiedniki w innych krajach UE. Żeby przestawić się z własnej produkcji amoniaku na tańszy w ogólnym rozrachunku (mimo kosztów transportu, przeładunku i magazynowania) importowany, koncern chemiczny już zapowiada rozbudowę amoniakowego terminala, zwiększenie zdolności przeładunkowych, budowę nowych zbiorników i rozwój trakcji kolejowej.

Skąd będzie sprowadzany amoniak - tego spółka jeszcze nie zdradza. - Mamy listę firm, które chciałyby z nami współpracować w zakresie jego zakupu - mówi Andrzej Dawidowski, wiceprezes Grupy Azoty S.A, szef segmentu tworzyw i logistyki. - Chcemy wykorzystać potencjał portu, aby w pełni rozwinąć ten nowy kierynek naszego biznesu, optymalizując koszty produkcji - zaznacza.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kolejny nowoczesny sprzęt trafił w ręce strażaków
ZDJĘCIA
galeria

Kolejny nowoczesny sprzęt trafił w ręce strażaków

Strażacy z sześciu jednostek Państwowej Straży Pożarnej na Lubelszczyźnie otrzymali nowoczesny sprzęt ratowniczo-gaśniczy o wartości niemal 9 mln zł. Przekazanie odbyło się w Radzyniu Podlaskim w ramach projektu unijnego, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców regionu.

Orlen Oil Motor Lublin leci na Majorkę. W planach średnio 100 km na rowerach dziennie

Orlen Oil Motor Lublin leci na Majorkę. W planach średnio 100 km na rowerach dziennie

Do startu sezonu w PGE Ekstralidze w 2025 roku coraz bliżej. Wobec tego żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin zabierają się do coraz intensywniejszej pracy. W piątek drużyna trenera Macieja Kuciapy wyleci na Majorkę. O słodkim lenistwie ma jednak mowy

Połamał krzyż i go wyrzucił. Teraz za to posiedzi w więzieniu

Połamał krzyż i go wyrzucił. Teraz za to posiedzi w więzieniu

48-letni mieszkaniec powiatu lubelskiego odpowie za obrazę uczuć religijnych. Grozi mu za to nawet 2 lata więzienia

Gmina robi porządek w obwodach głosowania. Większa wieś wchłonie mniejszą

Gmina robi porządek w obwodach głosowania. Większa wieś wchłonie mniejszą

Wieś Grabanów-Kolonia ma być wcielona do Grabanowa. Urzędnicy mają kilka ważnych powodów.

Pomaganie procentuje. Skende i urząd miasta zachęcają do przekazywania 1,5% podatku
PATRONAT

Pomaganie procentuje. Skende i urząd miasta zachęcają do przekazywania 1,5% podatku

Po raz siódmy Skende we współpracy z Urzędem Miasta Lublin, realizują akcję społecznej ProcentujeMY. Projekt ma na celu zaangażowanie mieszkańców i mieszkanek naszego miasta do przekazywania 1,5% podatku na lokalne organizacje pożytku publicznego, ale także do ich bezpośredniego wsparcia.

Tego łososia nie jedz. Salmonella w jednej partii

Tego łososia nie jedz. Salmonella w jednej partii

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega: wykryto bakterie Salmonelli w partii łososia sałatkowego.

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Steam Hemarpol Norwid Częstochowa 3:0

Bogdanka LUK Lublin nie dała szans Norwidowi w ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski Bogdanka LUK Lublin wygrała z Steam Hemarpol Norwidem Częstochowa 3:0. Tym samym lublinianie, po raz drugi z rzędu, awansowali do Final 4.

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium