Pod pomnikiem Odzyskania Niepodległości mieszkańcy Puław oddali hołd bohaterom walczącym o suwerenność Rzeczpospolitej. Kwiaty złożyły delegacje reprezentujące m.in. puławskie szkoły, służby mundurowe, partie polityczne, związki zawodowe oraz władze miasta i powiatu.
Zakończyły się już oficjalne uroczystości związane ze Świętem Niepodległości w Puławach. Tradycyjnie rozpoczęła je msza święta w kościele pw. św. Józefa na os. Włostowice. W nabożeństwie wzięły udział poczty sztandarowe, młodzież, kombatanci, harcerze, posłowie ziemi puławskiej, radni rady miasta i powiatu, urzędnicy, przedstawiciele policji, straży pożarnej i wojska. Po mszy zgromadzeni zebrali się na placu przed pomnikiem, wysłuchali hymnu państwowego, hejnału miasta oraz okolicznościowego przemówienia prezydenta Puław.
– Spotykamy się w tym miejscu, żeby uczcić pamięć tych, dla których wolność ojczyzny była najwyższą wartością. Dla tych, którzy przelewali krew, a nawet oddawali życie, by Rzeczpospolita wróciła na mapę Europy. Odwaga, jedność, poświęcenie i troska o wspólne dobro - na tych filarach zbudowano silne, liczące się w na arenie międzynarodowej państwo. Wolne i suwerenne – przypominał Janusz Grobel, który zwrócił uwagę na to, że wolność należy rozumieć nie tylko na poziomie państwowości, ale także w aspekcie niezależności gospodarczej i kulturalnej oraz suwerenności w zarządzaniu dobrami materialnymi.
Prezydent miasta odwoływał się również do bohaterów ziemi puławskiej, którzy poświęcili swój los dla dobra narodu. – Niech będzie to dla nas źródłem dumy i zobowiązaniem do budowania przyszłości ponad podziałami – zakończył prezydent.
Wśród osób, które złożyły hołd bohaterom znaleźli się m.in. poseł Krzysztof Szulowski, poseł Jakub Kulesza, członek zarządu województwa lubelskiego Paweł Nakonieczny, przedstawiciel zarządu Zakładów Azotowych Andrzej Skwarek, przewodnicząca rady miasta w Puławach Bożena Krygier, przewodnicząca rady powiatu Danuta Smaga, wiceprezydenci miasta Ewa Wójcik i Tadeusz Kocoń, a także członkowie delegacji partii politycznych, związków zawodowych, organizacji kombatanckich, harcerze i młodzież szkolna. Konferansjerem uroczystości był Ryszard Stępień.
Świętowanie miało także wymiar sportowy. O godz. 11 wielbiciele dwóch kółek spotkali się przed halą MOSiR, skąd rowerami wyruszali na os. Włostowice. W Rajdzie Niepodległości, mimo deszczowej aury, wzięło udział około trzydziestu osób. Z kolei na godz. 15 zaplanowano Bieg dla Niepodległej, który zorganizowano na stadionie. Dzień Niepodległości zakończy wieczorny koncert pt. „Muzyka czterech stron świata” w wykonaniu zespołu Kairos. Wydarzenie odbędzie się w kościele pw. św. Brata Alberta (godz. 19).