Petycja kierowców do władz powiatu puławskiego o zmiany organizacyjne, które pomogą im w rejestracji samochodów, przyniosła skutek. Zmieniono już m.in. godziny uwalniania wolnych miejsc w internetowej kolejce, a do Wydziału Komunikacji skierowano dodatkowego pracownika.
Jeszcze przed pandemią ilość petentów oczekujących na obsługę przez Wydział Komunikacji puławskiego starostwa była wysoka, a długie kolejki - codziennością. W trakcie obostrzeń sanitarnych, przymknięcia urzędu i skierowania spraw na drogę internetową, problem się pogłębił.
W ostatnich tygodniach samo wpisanie się do cyfrowej kolejki oczekujących stanowiło dla mieszkańców powiatu wyzwanie. Wielu z nich spędzało wiele godzin przed komputerami i smartfonami w oczekiwaniu na zdobycie „numerka” z datą wizyty.
Gdy cierpliwość osób rejestrujących samochody zaczęła się wyczerpywać, niezadowoleni skrzyknęli się w internecie i skierowali do władz powiatu obywatelską petycję z prośbą o zmiany organizacyjne usprawniające cały proces.
Powiatowe władze do prośby się przychyliły i 29 czerwca niektóre zasady zmieniono. Przede wszystkim zatrzymano nocne wydawanie wolnych numerów kolejkowych. Od tygodnia system startuje codziennie o godz. 7.15, a osoby starsze, bez dostępu do sieci, mogą zarejestrować się telefonicznie.
Kolejną zmianą jest zwiększenie liczby pracowników Wydziału Komunikacji z pięciu do sześciu. Dodatkowy pracownik kończy właśnie przysposobienie do nowych zadań. – To szczególnie ważne w okresie wakacyjnym, bo pozwala na wyższą zastępowalność pracowników korzystających z urlopów wypoczynkowych. Nadmienię też, że to zmiana o charakterze stałym, a nie tymczasowym – podkreśla Kamil Lewandowski, rzecznik starostwa.
Trzecia nowość to ponowne zezwolenie na bezpośrednią obsługę klientów zainteresowanych zgłaszaniem zbycia pojazdu, skreśleniem lub dopisaniem współwłaściciela, założenia haka, instalacji LPG itp. Tego rodzaju sprawy są rozpatrywane przez osobne okienko, do którego prowadzi wejście z parkingu przy ul. Głębokiej.
Po pierwszym tygodniu nowych zasad ilość spraw komunikacyjnych obsługiwanych dziennie wzrosła już z 40 do około 60, co stanowi 80 proc. normalnej, przedpandemicznej wielkości.