Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

11 marca 2018 r.
15:40

Tak może się zmienić centrum Puław. "Oranżeria innowacji" [zdjęcia, wideo]

Miejski konkurs na zagospodarowanie placu dworca autobusowego rozstrzygnięty. Zwyciężył projekt studentek Politechniki Warszawskiej, który zakłada powstanie wielofunkcyjnych budynków połączonych ze sobą zadaszonym pasażem. Najważniejszym z nich byłaby oranżeria.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Komisja konkursowa nie miała wątpliwości. Jak przyznał jej przewodniczący, Hubert Trammer z Politechniki Lubelskiej, zwycięski projekt Aleksandry Dentkowskiej, Anny Kowalczyk i Dominiki Szewczyk wygrał zdecydowanie.

- Ujęło nas to, w jaki sposób wdrożone zostały wszystkie nasze rekomendacje po pierwszym etapie. "Oranżeria innowacji" urzekła nas swoją funkcjonalnością zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych. To udana próba wykorzystania atutów Puław - mówił przewodniczący sądu konkursowego uzasadniając wybór.

- Chciałyśmy, że mieszkańcy oraz przyjezdni mieli swoje miejsce w centrum. Żeby służyło ono większej ilości osób. Im bardziej zagłębiałyśmy się w ten projekt, dostrzegałyśmy, że w tym samym kierunku innowacji, zieleni, nowoczesnej formy oraz podkreślania wagi aspektu społecznego, zmierza całe województwo - tłumaczy Aleksandra Dentkowska, jedna z autorek zwycięskiej koncepcji.

- Naszym celem było wykorzystania silnego potencjału tej lokalizacji. Ona jest wyjątkowa, bo to ostatni tej wielkości, niezabudowany obszar w centrum. Zasłużył na to, żeby nie stawiać tam kolejnego biurowca, ale wydobyć z niego możliwości i atrakcyjne funkcje - uzupełnia Anna Kowalczyk. - Tak, żeby powstał tam kawałek fajnego, zielonego miasta - dodaje.

Projekt studentek z Politechniki Warszawskiej zakłada powstanie na dworcowym placu kilku nowych, budowanych równolegle do siebie obiektów o różnych funkcjach. Wszystkie byłyby połączone zadaszonym pasażem na parterze, co ułatwiłoby poruszanie się między nimi. Pierwszy z nich to wyremontowana poczekalnia starego dworca, która stworzyłaby "centrum sąsiedzkie" ze stolikami, krzesłami, pufami, zabawkami i stoiskami handlowymi.

Następny obiekt zostałby przeznaczony na potrzeby konferencyjne i biznesowe (znalazłyby się w nim również toalety). Sercem całego układu urbanistycznego byłaby "oranżeria innowacji" z palmami oraz innymi gatunkami egzotycznych roślin. Według autorek projektu, chodzi o podkreślenie tożsamości Puław opartych o funkcjonujące w nim instytuty naukowe zajmujące się rolnictwem, a także historię dawnej oranżerii w osadzie pałacowo-parkowej. Wokół bydynku znalazłoby sporo zieleni, drzewa, krzewy, trawniki, a także alejki, ławki, oświetlenie itd.

Przystanek dla komunikacji międzymiastowej zostałby zlokalizowany na wschodniej stronie placu. Tam powstałaby powstałaby wysepka z zadaszoną wiatą z czterema stanowiskami dla busów i autobusów. Pojazdy objeżdżałyby ją zgodnie z ruchem wskazówek zegara. To rozwiązanie, jak przekonują sędziowie konkursowi miałoby tę zaletę, że pasażerowie z tego samego miejsca mogli wyruszać zarówno w kierunku Lublina, Radomia, czy Warszawy.

Zdobywczynie pierwszego miejsca otrzymały główną nagrodę finansową w wysokości 25 tys. złotych. Drugiego miejsca nie przyznano. Trzecie zajął zespół Anny Flak i Ewy Popko. Pozostali finaliści otrzymali wyróżnienia pierwszego lub drugiego stopnia. Przypominamy, że w pierwszym etapie do konkursu zgłoszono 20 prac, z których do ścisłego finału zakwalifikowano 7 z nich.

Konkurs dla architektów był jedynie pierwszym krokiem do przebudowy placu po PKS. Następnym będzie przystąpienie do zmian w studium i planie zagospodarowania przestrzennego. Czy w przyszłości nowe centrum Puław będzie zawierać nagrodzoną dzisiaj oranżerię - nie wiadomo. To, ile z tego, co zaprojektowano, powstanie w rzeczywistości będzie zależało od zdolności finansowych miasta oraz decyzji podejmowanych przez radnych przyszłej kadencji.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Zbigniew Ziobro ponownie może stracić immunitet. Podobny los może spotkać Marcina Romanowskiego. Nad losem polityków Zjednoczonej Prawicy w czwartek wieczorem będzie głosował Sejm. Zagrożona jest również posada jednej minister.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium