Nowy budynek z salami wystawienniczymi, plac z miejscem na jarmarki i koncerty oraz kąpielisko nad Wisłą. Tak mogą się zmienić okolice kamieniołomu. W niedzielę rozstrzygnięto konkurs na koncepcję jego zagospodarowania.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Wygrała go Pracownia Architektoniczna „Marka” z Puław. Zwycięzcy dostali nagrodę w wysokości 55 tys. złotych z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. – Dużym atutem tej pracy jest przepięknie domknięta kompozycja poprzez budynek z zielonym dachem, którego fasada jest otwarta na kamieniołom – mówi Romana Rupiewicz, przewodnicząca sądu konkursowego. – Przed budynkiem jest plac, na którym będą mogły odbywać się jarmarki, koncerty, targi i inne imprezy. W ten sposób będzie można odciążyć Rynek.
Rupiewicz zaznacza, że projekt stawia na piękno kazimierskiego krajobrazu. – Zakłada utworzenie kilku przestrzeni plenerowych z wykorzystaniem dzikiej łąki oraz zaprojektowanego ogrodu. Będzie je można wykorzystywać np. do ustawiania rzeźb plenerowych, które mają w Kazimierzu bardzo bogatą tradycję. Zakłada także utworzenie platform widokowych z windą, ogrodu sensorycznego i siłowni plenerowej – mówi Rupiewicz. – Na szczycie ściany kamieniołomu ma stanąć rzeźba, która uatrakcyjni przestrzeń. Jedynym mankamentem tej pracy jest niezbyt fortunnie rozwiązana kwestia wody i ogólnodostępnego kąpieliska. Projektanci proponują utworzenie takiego miejsca w linii Wisły, która jest rzeką dziką i nieprzewidywalną, nie nadaje się więc do takiej funkcji.
Wyróżnienie i 5 tysięcy złotych dostała praca biura projektowego Bolesława Stelmacha. – Miała wiele plusów, ale była za mało uniwersalna i zbyt kosztowna. Zakładała utworzenie geocentrum za ok. 40 milionów złotych. To atrakcja dla wąskiego grona odbiorców, a kamieniołom ma być miejscem dostępnym dla wszystkich – tłumaczy Rupiewicz. – Przyznaliśmy też wyróżnienie honorowe dla dwóch młodych architektek ze Strzegomia. Doskonale rozwiązały kwestię wody proponując ogólnodostępne kąpielisko oraz wielofunkcyjny budynek z atrakcyjnie zaproponowaną szczeliną, która miałaby być ciągiem spacerowym.
Laureatki dostały nagrodę ufundowaną przez burmistrza w wysokości 500 zł i 1000 złotych od Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza.
Do drugiego etapu konkursu na koncepcję zagospodarowania kamieniołomu w Kazimierzu Dolnym przeszło w sumie 10 z 30 zgłoszonych prac z całej Polski. Oceniali je architekci i naukowcy z m.in. z Politechniki Krakowskiej, UMCS i IUNG w Puławach.
Kiedy kazimierski kamieniołom się zmieni? – To był na razie konkurs ideowy. Zobaczymy jakie fundusze na przebudowę uda się pozyskać – odpowiada Romana Rupiewicz.