W czerwcu do Nałęczowa i Kazimierza wrócić mają kiermasze produktów lokalnych, na których otwarcie czekają ich producenci z powiatu puławskiego. Twórcy tradycyjnych konfitur, czy rękodzieła nie stronią również od internetu. W planach jest m.in. sprzedaż wysyłkowa.
Koronawirus pokrzyżował biznesowe plany wielu przedsiębiorcom. Ucierpieli także lokalni wytwórcy tradycyjnej żywności i rękodzieła artystycznego. Dotychczas, większość produktów tego typu, sprzedawali na comiesięcznych kiermaszach w Kazimierzu Dolnym i Nałęczowie. W tym roku ich jeszcze nie organizowano.
- Liczymy na to, że czerwcu kiermasze wrócą. Posiadamy już stosowne zgody od obydwu samorządów. Trwają jeszcze uzgodnienia z sanepidem. Wszystkim nam zależy na tym, żeby sprzedaż odbywała się w sposób bezpieczny - mówi Zbigniew Pacholik, prezes LGD "Zielony Pierścień", organizacji skupiającej m.in. producentów wyrobów tradycyjnych.
Producenci przyznają, że to właśnie sprzedaż bezpośrednia podczas kiermaszów stanowi najważniejsze źródło dochodów. Zwłaszcza w trakcie sezonu, kiedy mogą swoje tradycyjne, świeże wyroby zaoferować turystom odwiedzającym województwo lubelskie. Twórcy lokalnych przysmaków coraz chętniej korzystają także z nowych form promocji. Prowadzą strony internetowe i profile w mediach społecznościowych, a niektórzy, jak właściciele gospodarstwa "Skarby Natury" z gminy Markuszów, prowadzą również sprzedaż wysyłkową.
Tą samą drogą wkrótce pójdą twórcy skupieni wokół "Zielonego Pierścienia". Organizacja ta, jak informuje prezes Pacholik, zamierza już w połowie czerwca otworzyć sklep internetowy. Sprzedawane w nim będą tradycyjne (certyfikowane) produkty wytworzone na terenie powiatu puławskiego m.in. konfitury różane z Końskowoli, sery z Żyrzyna, kasze i wiele innych, w tym lokalne wyroby rękodzielnicze.
- Liczymy na to, że z czasem coraz więcej rolników będzie legalizować produkcję takich wyrobów i zarabiać na ich sprzedaży. My jesteśmy od tego, żeby im w tym pomóc - dodaje prezes LGD.
Pomóc puławskim wytwórcom stara się także Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, który w maju uruchomił "Lubelską e-spiżarnię". To nowa zakładka na stronie internetowej LODR-u poświęcona producentom tradycyjnych wyrobów. Jest na niej 9 pozycji m.in. winnica z Lasu Stockiego, Manufaktura Różana z Końskowoli, Kozi Gród z Karczmisk itp. Na stronie można obejrzeć zdjęcia produktów, dowiedzieć się gdzie są wykonywane oraz gdzie można je kupić.