Przetrwała dwie wojny światowe, przetrwała socjalizm i nieźle radzi sobie w czasach gospodarki rynkowej. Powszechna Spółdzielnia Spożywców "Pomoc” jest tylko o rok młodsza od… Puław.
sów PRL. Tymczasem spółdzielnia działała, jeszcze zanim Polska odzyskała niepodległość. Spółdzielczość przyszła do nas z Anglii. To tam w 1844 r. powstało założone przez tkaczy Stowarzyszenie Sprawiedliwych Pionierów. Pierwsza polska spółdzielnia spożywców powstała w 1869 r. w Warszawie. Było to Stowarzyszenie Spożywcze "Merkury”. A od roku 1905 ruch spółdzielczy stał się masowy.
Pierwszy fakt z historii
1 sierpnia 1907 roku car wydał pozwolenie na powstanie spółdzielni w Puławach. Pierwszy sklep otwarto w budynku przy ul. Gdańskiej i Niemcewicza (dziś ulica Centralna).
O obrotach...
W roku poprzedzającym wybuch I wojny światowej spółdzielnia sprzedała towary na łączną sumę 81 955 rubli.
Zaraz po wojnie
Po zakończeniu wojny, w 1919 roku puławska spółdzielnia prowadziła sześć sklepów: w tym dwa w Puławach, po jednym w Górze Puławskiej, Osinach, Młynkach i na Włostowicach.
Dobra transakcja
Niezwykle udana była dla spółdzielni w 1928 r., wtedy kupiono plac w centrum miasta o powierzchni 2 tys. mkw. Do dziś jest tam jej siedziba (SDH "Powiśle”)
Trudne lata
II wojna zniszczyła majątek spółdzielni. We wrześniu 1939 r. spłonęły sklepy w Puławach, Górze Puławskiej, obrabowano sklep w Kazimierzu, zni-
szczono piekarnię w Kazimierzu. Ale już 18 września w rozbitej piekar-
ni rozpoczyna się wypiek pieczywa dla puławian. W 1944 r. mają-
tek spółdzielni ponownie został zniszczony.
Prężnie, prężnie
W 1945 r. spółdzielnia zaczynała od 7 sklepów i piekarni. Potem było już coraz lepiej. W 1964 r. otwarto Spółdzielczy Dom Handlowy, potem także restauracje "Wisła” i "Pod Dębami”. Stan na rok 1989 to: 64 sklepy, 18 punktów drobnodetalicznych, 17 zakładów gastronomicznych, 4 zakłady produkcyjne, 29 placówek żywienia przyzakładowego.
Trudne zmiany
W pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych PSS zamknęła wię-
kszość sklepów, część trafiła w ręce byłych pracowników.
Teraźniejszość
-Teraz mamy dziewięć sklepów, osiem spożywczych i jeden z chemią gospodarczą i artykułami gospodarstwa domowego - mówi Tadeusz Dwor-
ski, prezes zarządu PSS "Pomoc”.
W ubiegłym roku PSS otworzyła niewielki sklep na osiedlu Wostowice. W tym roku szykuje się remont sklepu przy ul. Centralnej. PSS zatrudnia 84 osoby. Najdłużej, bo aż 47 lat, przepracował w "Pomocy” Jan Nogalski (magazynier detalu w la-
tach 1945-1992), 46 lat Krystyna Niedopytalska. Była kierownikiem sklepu, a Bolesław Tylutki przez 41 lat był masarzem.