W mieście wyniki wyborów są zbliżone do tych ogólnopolskich. Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało ponad 37 proc. wyborców. Druga Koalicja Obywatelska otrzymała prawie 30 proc, a Trzecia Droga niecałe 16 proc. Do urn poszło rekordowe ponad 26 tys. puławian.
Na wyniki z puławskich komisji obwodowych musieliśmy zaczekać nieco dłużej, niż z pozostałych części powiatu, ale wszystko jest już jasne. PiS otrzymał 37,4 proc. głosów, KO - 29,7 proc., TD - 15,8 proc., Konfederacja - 6,8 proc., a Nowa Lewica - 6,7 proc. Pozostałe ugrupowania otrzymały poniżej 2 proc. głosów.
Indywidualnie najlepszy wynik uzyskał Przemysław Czarnek, lider listy PiS - 4045 głosów. Niewiele mniej, bo 3719 otrzymała liderka listy KO, Marta Wcisło. Trzeci wynik w Puławach uzyskał poseł PiS z Janowca, Krzysztof Szulowski, który tym razem musiał zadowolić się dziewiątym miejscem na liście. Przy jego nazwisku krzyżyk postawiło 1796 osób. Na Grzegorza Nowosadzkiego, kandydata KO z Puław, zagłosowało 1427 wyborców, a liderka Trzeciej Drogi, Joanna Mucha zdobyła zaufanie 1311 puławian.
Wiemy już, że z mandatem posła pożegna się wspomniany Krzysztof Szulowski z PiS, co po rezygnacji ze startu w wyborach Jakuba Kuleszy (ostatnio "Wolnościowcy") oznacza, że powiat puławski w nowej kadencji nie będzie reprezentowany przez żadnego, lokalnego parlamentarzystę.
Co ciekawe, w Puławach, w odróżnieniu od pozostałych gmin powiatu, partie opozycyjne zdobyły łącznie więcej głosów, niż ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego. Rozkład poparcia zbliżony do ogólnopolskiego dał swój wyraz w wyborach do Senatu. W stolicy powiatu zwyciężył były komendant "Szkoły Orląt", kandydat KO, Jan Rajchel (49,1 proc.) pokonując Stanisława Gogacza z PiS (38,4 proc.) oraz puławianina, Artura Pietrasa z Konfederacji (12,4 proc.).
W Puławach frekwencja wyniosła 75,17 proc. co było drugim wynikiem w powiecie, o włos za gminą Nałęczów. W samym mieście najwięcej osób zagłosowało w komisji nr 11 obsługiwanej w lokalu Szkoły Podstawowej na os. Niwa. Do urn w niedzielę poszło tam ponad 85 proc. wyborców. Najsłabszy wynik osiągnięto natomiast w komisji nr 24, czyli w puławskim szpitalu (64 proc.).
W całym powiecie, łącznie z miastem Puławy, wyniki w wyborach do Sejmu wyglądają tak: PiS - 44,52 proc. , KO - 22,48 proc., Trzecia Droga - 15,12 proc., Konfederacja - 8,12 proc., Nowa Lewica - 5,80 proc. Pozostałe ugrupowania poniżej 2 proc.
Indywidualnie w całym powiecie puławskim najlepszy wynik osiągnęli: Przemysław Czarnek z PiS (12 683), Marta Wcisło z KO (7003), Krzysztof Szulowski z PiS (4179), Joanna Mucha z TD (3005) oraz Bartłomiej Pejo z Konfederacji (2473).