W puławskim technoparku ruszy pilotażowy w skali kraju program wspierania osób, które mają wizjonerskie pomysły i chcą zająć się ich realizacją. Park naukowy wygrał konkurs na operatora "strefy pomysłodawcy", która ma stać się prawdziwą wylęgarnią przyszłych startupów.
O ile nadrabianie zaległości infrastrukturalnych w Polsce idzie całkiem nieźle, tak pod względem rozwoju nowoczesnych technologii, innowacji, dystans do zachodnich krajów nadal jest ogromny. Zmienić to próbuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, które przeznaczyło 5 mln zł na rozpisany do czerwca 2023 roku pilotażowy program wspierania polskich wynalazców.
Konkurs na operatora tego programu wygrał Puławski Park Naukowo-Technologiczny (lider) wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu oraz Krakowskim Centrum Innowacyjnych Technologii przy AGH. Nowe "strefy pomysłodawcy" powstaną w każdym z tych miast. Czemu mają one służyć?
- Przede wszystkim mają zajmować się wszelką pomocą, doradztwem i wsparciem technicznym dla osób, które mają pomysły dotyczące rozwiązań naukowych o biznesowym potencjale. Strefa będzie korzystać z ekspertów w różnych dziedzinach i tutaj mam na myśli m.in. pracowników puławskich instytutów, którzy pomogą ocenić i przetestować zgłaszane przez mieszkańców projekty - tłumaczy Tomasz Szymajda, prezes PPNT.
To testowanie nie jest tylko startupowym sloganem, bo w grę wchodzi możliwość wykorzystania puławskiego parku maszynowego np. do wykonania konkretnych przedmiotów np. dzięki drukarkom 3D, laserowym obrabiarkom itp.
- Naszym celem będzie sprawdzenie, czy dany pomysł na sens, czy może się sprawdzić. Następnie możemy podpowiadać jego autorowi dalsze kroki, pomóc zorganizować fundusze na rozwój itp. "Stefa pomysłodawcy" ma być rodzajem pre-inkubacji. Czymś poprzedzającym to, co robimy w ramach Wschodniego Akceleratora Biznesu - tłumaczy prezes Szymajda.
Dzięki temu, że puławska spółka została liderem pilotażowego projektu ministerstwa rozwoju, na cały okres jego prowadzenia, otrzyma 3 z 5 mln zł. Po milionie otrzymają współpracujące z PPNT strefy z Poznaniu i Krakowie. Wszystkie trzy "pre-inkubatory" mają wystartować jeszcze w tym roku. Nabór wniosków prawdopodobnie rozpocznie się po wakacjach.