Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

28 lipca 2019 r.
21:00

Włoskie otwarcie "Dwóch Brzegów". Claudio Giovannesi: Czuję się tu, jak w domu

0 2 A A

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który do 3 sierpnia trwa w Kazimierzu Dolnym miał w tym roku prawdziwie włoskie otwarcie. Nie tylko za sprawą pokazu głośnego już filmu „Piranie”, ale też gości, którzy pojawili się na sobotniej gali

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na otwarcie 13. edycji przyjechali do Kazimierza Dolnego reżyser „Piranii” Claudio Giovannesi, który po pokazie spotkał się z widzami, a także Roberto Neccia, wiceambasador Włoch w Polsce i Roberto Cincotta, dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

– Czuję się tu jak w domu i tym bardziej cieszę się, że to właśnie tutaj możemy przedstawić włoskich twórców Claudio Giovannesi oraz Marco Bellocchio – zaznaczył Cincotta.

– Zaprezentowanie włoskiej kultury podczas takiego festiwalu jest dla nas szczególnie ważne w kontekście obchodzonego właśnie 100-lecia polsko-włoskich relacji dyplomatycznych. To dla nas ważny rok – podkreślił Neccia.

Polskie kino chwalił z kolei Claudio Giovannesi i zdradził, że Paweł Pawlikowski (m.in. „Zimna wojna”, „Ida”) jest jednym z jego ulubionych reżyserów. – To jeden z najlepszych reżyserów na świecie – podkreślił twórca „Piranii”. Opowiedział też jak powstawał jego film. – To film o utracie niewinności, młodzieńczości i o momencie, w którym trzeba wybrać między dobrem i złem – wyjaśnił Giovannesi i dodał, że grupę głównych bohaterów grają młodzi ludzie, którzy nie są zawodowymi aktorami, wybrani z kilku tysięcy chętnych.

Na gali otwarcia pojawił się także Wojciech Pszoniak, bohater tegorocznej retrospektywy aktorskiej „I Bóg stworzył aktora” (publiczność festiwalowa będzie go mogła zobaczyć m.in. w monodramie „Belfer”). Na tym nie koniec mocnych polskich akcentów. - Swoje 80. urodziny będzie obchodził u nas Janusz Gajos. Benefis odbędzie się 2 sierpnia o godz. 20, a zaraz po nim pokaz specjalnie wybranego przez niego na tę okazję filmu „Tam i z powrotem” – zapowiedziała Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna festiwalu.

Będą też spotkania z Danielem Olbrychskim i Jerzym Stuhrem, a także filmy Kazimierza Kutza, który jest w tym roku bohaterem jednej z retrospektyw reżyserskich.

Dyrektor artystyczna zachęcała też do oglądania filmów m.in. w ramach cyklu „Muzyka moja miłość”. – To znakomite dokumenty, które z pewnością zrekompensują skromniejszy w tym roku program muzyczny bez koncertów na Zamku – podkreśliła Torbicka.
Jest jednak szansa, że w przyszłym roku duże wydarzenia muzyczne wrócą na „Dwa Brzegi”. – W przyszłym roku chcemy uczestniczyć w organizacji festiwalu na poziomie, jakiego do tej pory nie było – zadeklarował podczas gali otwarcia Artur Pomianowski, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Chcielibyśmy zorganizować koncert otwarcia na Zamku.

Koncerty na Zamku były obok filmów jedną z największych atrakcji „Dwóch Brzegów”. Niestety w związku z brakiem wsparcia finansowego tej części festiwalu ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (resort wsparł tylko filmową część) organizatorzy musieli z tego zrezygnować. – Przygotowaliśmy natomiast program muzycznych debiutantów lub zespołów, które są tuż po debiucie, ale mają szansę na ogólnopolską karierę – zaznaczył Bogusław Bojczuk, dyrektor Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Dodał, że codziennie na gości festiwalu czeka inny gatunek muzyczny.

Nie mogło też zabraknąć rekomendacji dotyczących filmów ramach cyklu „Świat pod namiotem”. – Dzięki tym filmom będziemy mieć możliwość, żeby zbliżyć się do tego czym żyje teraz kino europejskie i światowe – powiedziała Torbicka. – Mamy aż 10 premier oraz filmy, które będą pokazywane po raz drugi.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Terra Innominata w Ratuszu. Wernisaż z udziałem autora
4 października 2024, 17:00
galeria

Terra Innominata w Ratuszu. Wernisaż z udziałem autora

Marcin Kuran, autor zdjęć składających się na wystawę „Terra Innominata” weźmie udział w jej wernisażu, który w piątek, 4 października odbędzie się w Galerii Fotografii Ratusz. Do udziału zaprasza Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne.

Tak wyglądała szafa w pokoju mieszkańca gminy Tyszowce

Suszarnia w pokoju 25-latka. Marihuana zamiast ubrań na wieszakach

Nawet 10 więzienia grozi 25-latkowi z gminy Tyszowce. Policja znalazła u niego sporo nielegalnego towaru, m.in. marihuanę i susz tytoniowy.

Trzy osoby ranne w wypadku. 18-letni sprawca nie miał prawa jazdy

Trzy osoby ranne w wypadku. 18-letni sprawca nie miał prawa jazdy

Troje młodych ludzi trafiło do szpitala po wypadku, który spowodował 18-latek. Młody człowiek siadł za kierownicą, mimo że nie ma prawa jazdy.

Kochamy kuchnię włoską. A za co? Za smaki
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Kochamy kuchnię włoską. A za co? Za smaki

Wszyscy kochają kuchnię włoską. Pizza, makarony, desery... Żeby spróbować prawdziwej kuchni włoskiej nie trzeba wcale jechać do słonecznej Italii.

Ale cyrk!
foto
galeria

Ale cyrk!

W waszym ulubionym Helium Club odbył się niezły cyrk. Na parkiecie pełna paleta barw, najróżniejszych strojów, sztuczek cyrkowych, pokazów i energicznej muzyki. To była totalnie pokręcona noc. Zobaczcie, jak się bawi Lublin.

Wypadek na krajowej 17. Dwie osoby ranne. Policja kieruje na objazdy
galeria

Wypadek na krajowej 17. Dwie osoby ranne. Policja kieruje na objazdy

Zablokowany jest przejazd krajową drogą nr 17 między Zamościem a Tomaszowem Lubelskim. Doszło tam do wypadku.

Nowi w mundurze. Po ślubowaniu i szkoleniu zaczną strzec granicy

Nowi w mundurze. Po ślubowaniu i szkoleniu zaczną strzec granicy

Kobiety i mężczyźni, w sumie 63 osoby zasiliły formalnie szeregi Nadbużańskiego oddziału Straży Granicznej. W piątek złożyli ślubowanie, teraz czeka ich szkolenie, później już prawdziwa służba. Ta formacja wciąż rekrutuje. Można się zgłaszać.

Gorączka sobotniej nocy w Pszczole
foto
galeria

Gorączka sobotniej nocy w Pszczole

"Gorączka sobotniej nocy" w Pięknej Pszczole to jedna z popularniejszych cyklicznych imprez. Jak zwykle było gorąco, z klasą i odważnie. Muzyczne wrażenia zapewnił Dj Witkowski. Tak się bawi Lublin!

Grzeją już ponad pół wielu. Jubileuszowa gala LPEC
ZDJĘCIA
galeria

Grzeją już ponad pół wielu. Jubileuszowa gala LPEC

Minęło 60 lat od momentu powstania Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Jubileuszowa gala odbyła się w piątek. Były wspomnienia, gratulacje, życzenia, a także odznaczenia i dyplomy.

Przynajmniej do końca roku UM w Zamościu będzie pracował bez radny prawnego

Ratusz bez radcy prawnego. Żaden z 12 się nie nadawał

Wybrana jakiś czas temu radczyni prawna zrezygnowała po miesiącu pracy. Próby poszukiwania kolejnej osoby na to stanowisko w zamojskim magistracie spełzły na niczym. I to mimo że chętnych było naprawdę bardzo wielu.

Dary dla szpitala dziecięcego. Skorzystają mali pacjenci ortopedii
galeria

Dary dla szpitala dziecięcego. Skorzystają mali pacjenci ortopedii

Łóżko z wagą, ulepszony wózek inwalidzki czy szafki przyłóżkowe i pościel. Dary o wartości ponad 40 tys. złotych trafiły Na Oddział Ortopedii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

Marta Sikora ma poczucie, że przedłuża coś, co stworzył jej dziadek i coś, co było „trzecim dzieckiem” jej taty Ma poczucie, że przedłuża coś, co stworzył jej dziadek i coś, co było „trzecim dzieckiem” jej taty
ZŁOTA SETKA

Moda w świecie wędlin, czyli szyk u Sikory. A zaczęło się od dziadka

Nie ma w Zamościu starszej masarni niż ta założona w 1937 roku przez Bolesława Sikorę, zarządzana później z sukcesami przez jego syna Zygmunta, a teraz wnuczkę Martę i jej męża Piotra. Obecna prezes od najmłodszych lat poznawała rodzinny biznes, ale zanim przejęła go po ojcu Zygmuncie spełniała się... w świecie sztuki i mody.

Życia 23-letniego kierowcy nie udało się uratować

Z samochodu została miazga. Młody kierowca nie przeżył

Tragiczny wypadek w powiecie tomaszowskim. Na trasie między miejscowościami Tarnawatka i Werechanie zginął młody człowiek.

Ten region ma potencjał. Jak go wykorzystać? Debatowali w Tomaszowie Lubelskim
galeria

Ten region ma potencjał. Jak go wykorzystać? Debatowali w Tomaszowie Lubelskim

Ostatnie takie spotkanie odbyło się w 2015 roku. Po latach przerwy Pracodawcy Lubelszczyzny „Lewiatan” i Grupa Oscar Sp. z o.o. zorganizowali Roztoczańskie Forum Gospodarcze. Odbyło się w piątek w Tomaszowie Lubelskim.

Grzegorz Białek nie jest już trenerem Lewartu Lubartów

Lewart Lubartów znowu gra o sześć punktów, ale z nowym trenerem

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Grzegorz Białek nie jest już szkoleniowcem Lewartu. W sobotnim spotkaniu z Wiślanami Skawina drużynę poprowadzi już nowy trener – Radosław Muszyński.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!